Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Tento článek vznikl tak trochu na přání vás, čtenářů. Velmi časté jsou totiž dotazy, co která nemoc z pohledu celostní medicíny znamená. A tak jsem si k rozhovoru přizval spisovatele a teoretického psychoanalytika, pana Vlastimila Vráblíka, kterého si pravidelní čtenáři Celostní medicíny pamatují již z dřívějších interview. Vydejme se tedy s panem Vráblíkem na fascinující cestu skrze symboly do našeho podvědomí a prozkoumejme hlubší příčinu některých chorob – z psychoanalytického hlediska.
Pane Vráblíku, proč jsme vlastně nemocní?
„Protože máme málo pohybu na čerstvém vzduchu, přejídáme se a dosyta se nevyspíme. Schází nám k tomu všemu vnitřní svoboda, která pramení z psychického odstupu od všech negativních vlivů na náš duševní organismus, čímž si uchováme duševní klid a rovnováhu.“
Čtenáře Celostní medicíny často zajímá, jaké má ta která nemoc duševní a duchovní souvislosti. Pojďme si tedy projít nejčastější fyzické obtíže, které lidi trápí. Jakou může mít, podle vás, hlubší příčinu třeba obyčejná bolest hlavy?
„Těch příčin může být celá řada, například citlivost na změnu počasí. Je zde i psychický faktor, který určitě hraje právě u této potíže dosti podstatnou úlohu – bolest hlavy můžeme v takovém případě diagnostikovat jako symbolický projev nevědomých obtíží, které očekáváme.“
Co se týká duševních onemocnění, hodně lidí v dnešní době trpí depresí…
„U deprese se jedná o zřejmou anebo skrytou ztrátu, kterou v úzkosti vytlačíme do podvědomí a zabsolutníme. Klesá do nevědomí až do jádra duše. Při zpětném pohybu zachvátí celý duševní organismus i s vědomím. Deprese má dle mého ponětí vždy ve své podstatě strach, i když jej vědomě nevnímáme. Je překrytý.“
Další častou poruchou je nespavost. Co podle vás symbolizuje?
„V tomto případě se nejedná o symbolický projev. Pokud je duševní soustava v souladu a uléháme s myšlenkou spánku, jedná se o autosugesci, která klesá do podvědomí a odsud do nevědomí, kde nevědomí přivodí spánek.
Pokud je ale souladné propojení mezi vědomím, podvědomím a nevědomím narušeno nějakým negativním elementem, který je v rozporu s vlastní vůli, přičemž vyvolá neklid v podvědomí, není podvědomí schopné tuto sugesci spánku přijmout a posunout ji dále do nevědomí, které přivodí spánek. Je třeba tento rušivý faktor vědomě zpracovat, což vede k uklidnění v podvědomí a souladu mezi těmito psychickými složkami. Pak usínáme krátce po ulehnutí.
Druhá porucha spánku spočívá v procitnutí třeba ve dvě hodiny v noci, kdy se nám nepodaří dlouho opět usnout. Jedná se o stejnou příčinu. Upouštím zde od popisu vzniku této poruchy. I zde je náprava stejná jako v prvním případě.“
Co byste poradil člověku s vysokým tlakem?
„Obava, to je strach s jeho abstraktní povahou týkající se vlastní osoby, třeba zdraví, mimo konkrétní vědomé určení, může krevní tlak zvýšit přechodně, ale někdy i v delším trvání, na vysokou hodnotu. Žádá to opět vnitřní odstup, přijmout případnou potíž.“
Z čeho pramení dechové potíže?
„V případě zdraví příslušných orgánů se jedná o symbolický projev nevědomí ohrožení. Dechové potíže nás mají před tím varovat a chránit.“
Jaké psychické souvislosti mají různé záněty v těle?
„Základem je zde snížená imunita, která může mít i psychickou příčinu. Nabízí se zde například zánět průdušek. Dýchání (vdechování a vydechování) pojímá naše podvědomí a nevědomí jako vztah. Pokud máme vztahového partnera, který k nám chová nepřátelský postoj, může dojít k symbolické manifestaci tohoto zraněného vztahu. Nevědomí oslabí k tomuto účelu konkrétní imunitu a způsobí zánět průdušek.
Po zpozitivněni vtahu anebo úmrtí záporného vztahového protějšku (osoby) dojde k pozitivní změně ve vědomí, která se rozšíří automaticky do celé duševní soustavy, a tak dochází ke spontánnímu uzdravení, poněvadž byla odstraněna příčina a nevědomí je naprosto ˇbezmocnéˇ, přestane působit.“
Co symbolizuje akné a nečistá pleť?
„Tato otázka má v sobě vysokou symbolickou hodnotu. Svádí však k sekundárnímu symbolu, který se může i nemusí krýt s primárním symbolem nevědomí, který třeba příslušný symptom vyvolá. Abych se k tomu mohl vyjádřit, potřeboval bych hluboký náhled do duševního stavu příslušné osoby. U kožních vředů se může jednat o psychickou příčinu, symbolický projev nevědomí úsilí, které nepřináší žádné ovoce. Tomuto předchází psychické oslabení konkrétní imunity kůže.“
A co běžná nachlazení, nebo když dostaneme chřipku?
„Nejsem schopen nabídnout konkrétní symbol nevědomí. Můžeme však vycházet z toho, že stres anebo jiné negativní naladění duševní soustavy, imunitní systém oslabí. Proto vždy hlavu vzhůru! Mně se vyhýbá chřipka a horečka a další onemocnění už 45 let.“
Na závěr vás ještě poprosím o výklad k špatnému zažívání…
„I tady nelze najít společného jmenovatele. I psychika zde však může mít podstatný vliv. Obavy z nebezpečí a stavy úzkosti způsobují ve svém symbolickém projevu symptomy jako je bolest břicha, případně až průjem.
Zácpa rovněž může být způsobena úzkostí, odčerpáním tekutiny, jak je tomu při přednášce před velkým počtem posluchačů, kde nám vysychá v ústech a jazyk se lepí podle místa dané artikulace.
Zažívání může být zpomalené, nebo oslabené, V takových případech je třeba provést duševní introspekci a následně hygienu, tj. zpozitivnit duševní soustavu ve vědomí. Dbát vždy na vnitřní odstup od zranění vztahu.“
Moc vám, vážený pane Vráblíku, děkuji za rozhovor a přeji vše i nadále pevné zdraví a hodně sil!
Osobní stránka Vlastimila Vráblíka: www.patriksilvestr.cz