Trampolína

cm zena trampolina

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

„Cvičení na malé trampolíně je nejlepší cestou k oběhu lymfatické tekutiny,“ praví autor doktor Samuel West. A dále říká: „Jestliže lymfatický systém správně cirkuluje, není prakticky možné onemocnět.“ Jak může cvičení na minitrampolíně zlepšit lymfatický systém? Lymfatický nebo imunitní systém cirkuluje lymfatickou tekutinou skrze mnoho arterií a žil a v nich se nacházejí chlopně, které vykonávají funkci jednosměrného ventilu. Cvičení na minitrampolíně mění tlak v tomto systému, otevírá a uzavírá chlopně.

Ve skutečnosti skákání na trampolíně zvyšuje tlak, který ty chlopně uzavírá, při výskoku tlak klesá a chlopně se otevírají. To pak dovoluje lymfě volně proudit. Aktivita výskoku a doskoku funguje také jako pumpa lymfatické tekutiny. Skákání na minitrampolíně je nejlepší aktivitou na světě, která zlepšuje lymfatický systém. Je doporučováno pacientům s rakovinou, po chemoterapii či s lymfatickým otokem. Skákání na minitrampolíně pomáhá odstraňovat z těla jedy a toxiny. Asistuje při procesu zvýšené lymfatické drenáže.

Cvičení na minitrampolíně posiluje srdce a pomáhá předcházet nemocem srdce. A dále nohy, protože se zde posiluje „pumpa“ srdečně-cévního systému. Zdatné nohy hodně pomohou srdci. Cvičení na minitrampolíně posiluje každý sval, orgán, tkáň a buňku v těle. Současně každá buňka v těle se procvičuje od vršku hlavy až po palce u nohou. Každá buňka. Většina jiných cvičebních programů je zaměřena pouze na určité skupiny svalů. Cvičení na minitrampolíně posiluje celé tělo uvnitř i vně, všechny buňky v játrech, ledvinách, v močovém měchýři, srdci, plicích. Kůže bude hladká, pevná a bude vypadat mladě. Jestliže si odskáčete na minitrampolíně, uvidíte, že se vytratí vrásky a pleť bude mít přirozenou svěžest.

Jak cvičení na minitrampolíně posiluje buňky? Na každém vrcholu výskoku je každá buňka těla stlačena do krátkodobého stavu beztíže. A prakticky je zatěžována 2 až 4x větší gravitační silou. Můžete si tento efekt ukázat, když se postavíte na koupelnovou váhu. Když budete lehce poskakovat na vahách, budete pozorovat větší zatížení váhy, než kdybyste jenom stáli. Tato síla posiluje buňky.

Cvičení na minitrampolíně bude dokonce posilovat kosti. Když byli kosmonauti vystaveni stavu beztíže, bylo pozorováno, že ztratili svalovou sílu a kostní pevnost. Bez plné gravitace svaly a kosti chřadnou. Rychle se unaví a ztrácejí pevnost. Naopak pevnost kostí a svalová síla zřetelně vzroste, když se vše vrátí do normální gravitace. Tělo reaguje na zrychlování a zpomalování při cvičení na minitrampolíně jako na změny gravitace, svaly a kosti získají pevnost. Je to zvláště doporučováno u osteoporózy. Sedavý způsob našeho života má stejný efekt jako stav beztíže.

Naše tělo dostává přes 5000 impulzů, stresů nebo svalových kontrakcí za hodinu. Pokaždé, když se postavíte na trampolínu, vaše tělo a buňky budou mít pocit, že musí kolabovat. Aby pod tíhou skákání nekolabovaly, musí se bránit. Tato obrana se musí vybudovat. Na trampolíně skákej asi 90 – 120 za minutu nebo i více (90 skoků x 60 minut = 5400), 5 000 odrazů, skoků, stresů, impulzů, svalových kontrakcí nebo odporů za hodinu. Pamatujte si toto: Každý jednotlivec, každá buňka uvnitř těla je tímto procesem současně posilována. Posilujeme vnitřní tělo jako kompletní jednotku, neposilujeme jenom určenou část svalů a současně pracuje náš lymfatický systém a vyplavuje z těla toxiny, cvičení nám tak dává dvojí užitek.

Budeme si dávat pozor u takových nemocí jako je onemocnění srdce, kloubů, kostí, žil, odchlípena sítnice či jiné závažné chronické onemocnění. Nikdy nebudeme skákat na trampolíně v akutní nemoci. Pokud budeme cvičit pravidelně, dostaví se pravděpodobně proces očišťování, který se může projevit jako bolest hlavy, výtok, vyrážka, průjem či vodnatá sekrece z nosu. K minimalizaci těchto průvodních účinků zvyšte svůj denní příjem tekutin (zejména čisté vody bez bublin).

Nikdy nebudeme cvičit v klouzavé obuvi, ponožkách či punčochách. Vhodné je cvičit naboso. Na trampolíně můžeme běhat, skákat snožmo, ze strany na stranu, zdvihat kolena střídavě do výšky, twistovat. Začínat a končit cvičení je doporučováno v rytmu chůze. Alespoň pět minut, abychom se na začátku rozehřáli a na konci zklidnili.