Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Tato kytka mi vždy připomínala kominíkovu štětku na vymetání komínů. Její květenství je také taková štětinatá černočervená koule na drátě. Někdy se ale květenství urostlého totenu nalézá tak vysoko, že si s případně přítomným hmyzoušem opyloušem můžete na rovinu vestoje hledět z oka do mnohooka. Tedy hmyz vestoje na květu totenu. Většinou ale hmyz vestoje a vy vkleče. Zkvašením nektaru v opyloušově trávidle se z něj může stát opilouš. To poznáte podle toho, že neudrží tón „bzzzzzzzzz…“, ale blekotá jen „bz…, bzzz, bzz…“. Faktem je, že pak příjemně voní; toten líp.
Totenova kytka potřebuje dostatek půdní vláhy, a proto nemá ráda sucho. Kvete snaživě a nápadně celé léto. Jako léčivka se sbírá nať a oddenek s kořeny, avšak v některých zemích je využíván i list jako uznávaná nahořklá salátová nebo polévková zelenina.
Toten obsahuje hodně tříslovin, saponinů, silic, hořčin, cukrů a je silný bakteriotlumič a krvácenístavěč. Používá se k léčení zanícených a krvácejících sliznic, žaludečních a dvanáctníkových vředů, krvavých průjmů, střevních katarů. K potlačení růstu patogenních mikrobů a k zastavování krvácení je účinný hlavně odvar z kořene, díky velkému množství účinných tříslovin. Také při paradentózách, bolestech zubů, váčcích v jejich okolí a v podobných záchranných případech, když zrovna nemáte po kapsách dubové kapky.
Odvar z kořenů lze doporučit i k omývání předmětů zasažených plísněmi; a sebe také. Lze jej použít i na omývání bakteriálních kožních afektů, uhrů, akné, proleženin, bércových vředů i vředů obecně, pokožky nadměrně pórovité, mokvavě ekzematické, vyrážkové a popraskané, na otevřené rány či cukrovkářské praskliny (to není produkt cukrárny, ale cukrovky – tím nemyslím řepu…). Také na infekční či mokvavé dermatitické výsevy, včetně pásového oparu a neštovic, i pokožku lehce odřenou určitým vlivem kolize s tvrdšími předměty nebo s betonovou podlahou. Na alergické kožní reakce a kopřivku staří bylinkáři dávali mj. také chladící obklady z chladného odvaru totenu. Ten je také jednou z dobrých voleb, když není jiných prostředků na omývání lehčích popálenin.
Odvar lze vícekrát denně použít i jako ústní vodu a ku kloktání při angínách, zánětech nosohltanu, při zarudnutí a bolesti v krku, bílém povlaku na jazyku, rovněž na plísně a praskající koutky, afty a záněty vývodů slinných žláz. Lze také odvar podržet 5-10 minut v ústech, vyplivnout a nahradit opakovaně dalším jako prevence silných paradentóz při krvácejících, odchlipujících se či ustupujících dásních. Omezuje i tvorbu zubního mikrobiálního plaku a chrání před zkaženým dechem od zkažených zubů (od příliš sladkého nebo příliš chudě zkaženého života).
Čistíte-li si vlastní zuby po čtyřicítce déle než tři minuty a pocítíte-li jakoby zkaženou stravu a hnilobný zápach, tak se vám mírným pohybem zubu v loži vyždímal váček v oblasti mezi některým zubem a zubním ložem a chobotem mezi zubními úpony se vyprázdnil do dutiny ústní. Nemáte-li dubové kapky k zakápnutí, kdy třísloviny dubu svým adstringentním účinkem zatahují váček zevnitř za současné likvidace mikrobů, je důležité si alespoň udělat silnější odvar z kořene totenu a pročvachtávat jím kolemzubní prostory každou hodinu, nebo podle svých možností často během dne, protože potom tuto eliminační práci převezmou třísloviny totenu. Vhodnější je pro odvar použít destilovanou nebo demineralizovanou vodu, ale i tak účinek odvaru po půlhodině prudce poklesá a nelze jej připravovat do zásoby.
Při žaludečních vředech je vhodné popíjení po doušečkách nebo menších lžících odvaru z podzemních částí totenu, nebo po větších lžících s čepicí (test neurosoftvéru, nevhodný pro příslušníky, byrokraty, politiky a funkcionáře – to přeskočte, jako obvykle všechny rozumové protiargumenty, je to velmi složité, tak aby nedošlo k přehřátí (až žáru a od toho záblesku bílého světla (kladný neuron) či rudých (dříve sovětských) blesků (záporný neuron) v očích) neurouzliny spojující statokinetický a kochleární (sluchový) aparát koordinující anteroposteriální kinetiku hlavy a obou mozkových neuronů) záparu z nati. (Je to opravdu, ale opravdu dosti složité, je-liž lež, neboli není-liž pravda?) (Anteroposteriální je předozadní, kinetika je pohyb, tedy kývání.) (Poznámka pro moudré – ta čeština je úžasná, což? Tak pro mozkotrénink ještě jednou… nebo dvakrát?)
Silnější zápar z nati totenu se dříve využíval pro odpuzování střevních parazitů. Chuťově to je celkem strašné. Paraziti jsou téhož názoru a hromadně odcházejí tam, kam musíme občas všichni. Oni ovšem zadem… To se dalo zesílit česnekem a pelyňkem.
Čaj z nati i z kořene totenu se pije obvykle 2× denně (1 kávová lžička drcené drogy se čtvrt hodiny spaří ve čtvrt litru vody) při zánětech žil, modřinovitosti, krvácení z nosu, nadměrné a bolestivé menstruaci. Při prudkých průjmech lze krátkodobě užívat silnější čaj, i častěji.
Pije se také při krvácivých hemeroidech. V této indikaci lze odvar dobře použít i jako sedací koupel. Pro sedací koupel doporučuji hrst kořene totenu asi 10 minut vařit ve 3 litrech vody, scedit do lavóru a ve chvíli, kdy je teplota již snesitelná, vložit do lavóru i problémový zadek a za občasného stahování řitních svalů očekávat vsedě asi půl hodiny příchod zdraví. Ať se dostavilo, nebo ne, je vhodné následně pro výrazné zvýšení účinku aplikovat do konečníku 1,5-2 mililitry měsíčkového oleje . Víc ne, protože potom byste nesměli klopýtnout, smrkat, kašlat, kýchat nebo, nedej soudruhu (dříve „nedej Bóže“), si ani uprdnout. Jak tak nad tím ale dumám, tak „ani uprdnout“ si nemůžeme v EU už teď, a to s měsíčkovým olejem i bez oleje.
Tento čaj má i určité močopudné účinky, které se dají v kombinaci s medvědicí nebo brusinkou, zlatobýlem, vrbovkou a břízou využít při zánětech ledvin a krvi v moči (hematurie). Taková směs ale nesnese k sobě žádnou kyselou potravu ani bublinkovou vodu, což je zároveň i terapeutický požadavek při léčbě sulfonamidy (například Biseptolem) a tak se výborně mohou doplnit bylinky s léčivem. Tato směs je vhodná také při pohybujících se ostrých ledvinových kamenech či písku. Poznamenávám, že okyselení i třeba jen vitamínem C nebo ovocem způsobí, že látky účinné proti mikrobům nepůjdou ledvinami, ale budou zatěžovat játra.
Při nadměrném a silně břichabolném menzes bych tento čaj doporučil 3× denně kombinovat s kontryhelem, řebříčkem, třezalkou a menším podílem meduňky skladované po nasušení v uzavřené skleněné nádobě, jinak raději s fenyklem.
Lidově se užíval toten i proti tubeře, kdy se uplatňoval jeho určitý antibiotický účinek ve spojení s omezením vykašlávání krve a ředěním očistného plicního hlenu saponiny. Nať totenu v podobě sušeného prášku se při nadměrné krvácivosti z nosu údajně i šňupala.
Toten je zvláště vhodný pro bezdomovce a osoby, které se o zuby nestarají. Pro tento typ lidí bych doporučil dělat si kloktadlo z jejich obvyklého alkoholického nápoje tak, že si čerstvý kousek kořene totenu ve velikosti 2-3 stroužků česneku stejně jako česnek rozdrtí, do nápoje vloží a protřepají.
Okenu nebrat, raději vodku! V tomto případě se kloktadlo obvykle nevyplivuje. V případě oběhových potíží a chladného podmostního počasí lze přidat i drcený, zápachoproduktivní a velmi léčivý výše zmíněný česnek, protože se určitý zápach z úst u této skupiny lidí očekává a jeho absence by nás mohla znejistit, kde se tuto informaci mohli dočíst, protože normální bezdomovec toto, co zrovna teď vy, nečte; čte-li vůbec. Bezdomovec podmostní by snad i mohl, ale asi by mu brzy zplesnivěla nebo od zdroje tepla shořela knihovna. Doporučil bych jim spíše připojení na internet s notebookem položeným v klíně, protože většina zastaralých notebooků ještě používá harddisk, místo odolnější a energicky úspornější pevné paměti na bázi paměťových karet, a tak mají obrovskou spotřebu energie a v chladných měsících příjemně zahřívají nohy; a to by právě bezdomovci mohli ocenit. Proto bych sečtělým bezdomovcům navrhnul fasovat dosluhující notebooky na úřadech, zvláště na dosluhujících. Očekávám, že čím více dosluhujících úřadů, tím více peněz a budov zbude, aby se z bezdomovců stali domovci. A z nic jiného neumějících úředníků bezdomovci…
Odborná literatura neuvádí u totenu žádné vedlejší účinky, zato uvádí možnost použití tablet z kořene totenu při průjmech a krvácení z trávicích sliznic. Jak z předchozího vidno, je krvavec toten silně lékařský.