Tibetská medicína – doporučení pro pozdní jaro (duben-květen)

tibetska medicina

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Toto období je charakterizováno vyšší sluneční aktivitou, která eliminuje energii Hlen. Kvalita počasí, a podobně i potravin, se mění na suchou a lehkou, podobnou energii Vítr, která je více horká. Energie Vítr se sice neprojevuje, ale může se nahromadit.

Jaké jídlo zvolit

Abychom uchránili tělo před agresivním slunečním zářením, vysychání a nahromadění přemíry energie Vítr, doporučuje se proto jíst jídlo chuti sladké a lehké, kvality olejnaté. Prospěšné je jíst čerstvé či sušené ovoce, jako např. jablka, banány, hrušky a datle; z masa dančí, kuřecí, krůtí, které doplníme trochou oleje (ale bez delšího smažení); pak také rýže, pečivo, těstoviny, polenta. Zelenina by měla být dobře tepelně upravená, kořeněná zázvorem, skořicí, trochou česneku, muškátového oříšku nebo curry. Měli bychom se vyhýbat jídlu chuti slané, pálivé a kyselé.

Vhodné nápoje

Z nápojů je vhodný vinný střik, Yogi čaj (recept tibetského učitele –  2/3 tvoří černý čaj, 1/3 mléka, trochu cukru a nápoj nechá několikrát zkypět), zelený čaj, citrónový čaj, čerstvá voda a ovocné džusy (v omezené míře).

V případě pocitu horka, tj. nahromaděné energii Oheň, je také dobré se sprchovat studenou vodou (hlavně hlavu), pobývat na chladnějších místech a nosit vzdušné a bavlněné oblečení. Vyhýbejte se dlouhodobému pobytu na slunci, intenzivnímu saunování (aby nedošlo k přehřátí organizmu), pospávání během dne a namáhavé fyzické práci.

Článek Jak povzbudit naše tělo podle tibetské  medicíny si můžete přečíst ZDE.

POZNÁMKY:

Energie Vítr – odpovídá psychice, řídí veškerý pohyb v těle, nejvíce se projevuje v kostech, srdci, plicích, tlustém střevě, kůži a uších.
Energie Oheň (Žluč) – odpovídá teplu v těle, nejvíce se projevuje v játrech, žlučníku, kůži a očích.
Energie Hlen (element země a vody) – odpovídá veškeré hmotě v těle, nejvíce se hromadí v ledvinách, slezině, lymfatickém systému, močovém měchýři, žaludku, mozku, jazyce a nose.

www.tibetskamedicina.cz