Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Zima se začíná pomalu prosazovat a sluneční aktivita se zmenšuje. Chlad postupně proniká do těla – „zablokuje“ póry těla a tím zvýší teplo uvnitř organizmu. To chrání tělo před prochladnutím. Nicméně může docházet k nárůstu tzv. trávicího ohně, který pak ohrožuje vnitřní orgány. Energie Žluče (oheň) a energie Hlenu se dostává do konfliktu, což může způsobit zánětlivá onemocnění, prochladnutí nebo chřipku.
Jaké jsou vhodné potraviny pro toto období?
Vhodné potraviny pro toto období jsou chuti sladké, kyselé a slané jako např. hrušky, jablka, banány, zelenina, cererálie, kaše, netučné mléčné produkty, teplá polévka , maso a vývar z kostí, horké čaje (např. Yogi), červené víno (menší množství) a ovocné džusy. Dobrá je i olejová masáž pro psychickou pohodu.
Zde jeden sladký, zdravý a zahřívající recept od nutriční terapeutky Mgr. Zuzany Švédové, vhodný právě pro podzimní a zimní období.
Zahřívající jablečný koláč se skořicí
Tento chutný koláč si můžete připravit kdykoliv v průběhu podzimu i zimy. Postup je velmi jednoduchý, tak směle do toho, ať se váš domov rozvoní jablíčky a skořicí.
Co vše bude potřeba?
- 100 g jahelné mouky
- 50 g mouky ze světlé pohanky
- 50 g kokosové mouky
- 200 g jablečného pyré
- 3 vejce
- 4 velká sladká jablka
- 80 g kokosového či jiného libovolného cukru, sladidla
- 1 vrchovatá čajová lžička skořice
Veškerou mouku smísíme, přidáme jablečné pyré, vejce, nastrouhaná jablka, cukr, skořici a směs dobře vymícháme. Chceme-li, aby byl koláč kypřejší, možno přidat 10 g vinného kamene, který těsto nakypří. Máte-li však rádi dobré hutné a zároveň šťavnaté koláče, kypřidlo nepřidávejte a upečte koláč pouze tak, bez něj. Moučník pečeme zhruba 45 minut při 180 °C, případně tak dlouho, aby se nahoře vytvořila příjemná propečená „kůrka.“
Koláč lze polít čokoládou, dozdobit mochyní, případně poklást najemno nakrájenými jablíčky.
A co denní rytmus
Naše zdraví je rovněž významně ovlivněno naším způsobem chování a životním stylem. Např. takové zvyky jako pozdní uléhání ke spánku, nebo spánek během dne mohou oslabovat játra, žlučník a ledviny. Důvodem je to, že pokud jsme aktivní v noci, vyčerpávají se vnitřní orgány, zatímco pokud spíme v době slunečního světla, hromadí se v našem těle energie Žluče (ohně).
Jak na oslabené dýchací cesty dle tibetských receptur
Když už jde do tuhého, tibetská medicína přináší řešení. Recepturu vhodnou pro užívání především v tomto konfliktním (chladném) počasí. Skládá se z pečlivě vybraného a vyváženého většího množství sušených a mletých bylinek a koření. Obsahuje mimo jiné i lékořici, zázvor lékařský a chebuli srdčitou podporující imunitní systém a normální funkci dýchacího systému.