Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Vedle klasické čínské medicíny má svou dlouhou tradice i tibetská medicína (tibetsky Sowa Rigpa). Tibetská medicína je léčebný systém, který se soustředí na odstranění příčin poruch v lidském těle způsobených nerovnováhou v organizmu. Neřeší tedy pouze vzniklé obtíže, ale snaží se najít a (vy)řešit jejich hlavní příčinu. Její učení zahrnuje odborné znalosti anatomie, patologie, fyziologie lidského těla, stejně jako kvalitní diagnostické a léčebné metody. Léčba se opírá o přírodní ošetření za pomocí bylin, masáží kunye, balneoterapii a akupunktury. Hlavním pilířem léčby je však úprava diety a životního stylu jedince. Tibetskou medicínu nenajdete pouze v Tibetu. Svou oblibu si získala i Mongolsku, Nepálu, Indii, Rusku či Bhútánu a to nejen pro svou univerzálnost.
3 základní pilíře tibetské medicíny
Tibetská medicína má tři základní pilíře, ze kterých při diagnostice i terapii vychází. Pojďme se na ně společně podívat.
Tři dynamické principy
Tradiční tibetská medicína učí, že klasických 5 živlů se projevuje u lidí prostřednictvím třech základních principů.
Jsou to tyto tři:
- Lung (Vítr) = základním principem pohybu
- Tripa (Oheň) = princip tepla
- Beken/(Hlen = Voda + Země) = symbolizuje hmotu – stabilizační a chladivý aspekt v organismu
Když tyto tři principy nejsou v rovnováze, tělo, ani mysl nejsou v harmonii. Tato disharmonie se nejprve projevuje v energetické nerovnováze, která se může rozvinout ve fyzický nebo emocionální problém.
Vnitřní rovnováha
Pro tibetskou medicínu je důležitá rovnováha. Veškeré její přincipy tedy směřují k rovnováze sil uvnitř lidského těla. Toho dosahuje úpravou stravovacích návyků, které by měly odpovídat konkrétnímu typu člověka, ale také bylinnými terapiemi, kořením a vhodným chováním jedince. Při cestě za zdavím nabízí tradiční a spolehlivé receptury, které se nutričně doplňují a harmonizují nerovnováhy v těle. Z tibetského pohledu spočívá příčina nerovnováhy v „nevědomosti“ jednotlivce.
Tři principy a výslednou (ne)rovnováhu ovlivňují různé faktory:
- individuální chování
- strava
- vlivy prostředí
- klimatické podmínky, kdy na chladném a větrném místě se v těle zvyšuje element větru, na horkých a suchých místech element ohně a element vody a Země se v těle hromadí na vlhčích a chladnějších místech.
Určení typologie a diagnostika
Pro udržení rovnováhy v těle je podle tibetské medicíny potřeba přizpůsobit své chování a životní styl svému osobnostnímu typu. Ten odborníci umí určit na základě charakteristiky tepu a podle testu osobnosti. Různé typy pulzů ukazují, které ze tří tělesných principů jsou v nerovnováze.
Pokud jsme totiž dlouhodobě v nerovnováze, což se děje v obtížných životních situacích, může to snadno vést k problémům s orgány a ke zhoršení funkcí celého našeho těla. Věnujme tedy pozornost své vlastní typologie. Nasměruje nás, o která svá slabá místa bychom se v životních krizích měli starat s větší péčí.
TIP Celostní medicíny: Zaujaly vás bylinné preparáty tibetské medicíny? Určitě prozkoumejte produkty firmy PADMA, která se problematikou tibetské medicíny dlouhodobě zabývá.
Test osobnosti podle tibetské medicíny
Jak tedy poznat, který konstituční typ my osobně jsme? U každého z nás mysl a tělo reagují odlišně na jídlo a prostředí kolem nás. Když víme, který typ jsme, můžeme snadněji pracovat s principy elementů a směřovat k jejich rovnováze. Zároveň budeme vědět, jakými slabými či silnými stránkami naše tělo a mysl disponuje.
Chcete vědět, jaký typ jste právě vy? Udělejte si test osobnosti!
S čím umí tibetská medicína pomoci?
Tibetská medicína se vyznačuje systematičností a na obtíže se dívá komplexně. V diagnostice je velký prostor pro psychickou stránku člověka, která je považovaná za stejně důležitou jako fyzické tělo. Proto je tibetská medicína velmi vhodnou volbou pro léčbu civilizačních onemocnění a problémů, které pramení z hektické doby, stresu a jejich vznik je spojen se životním stylem. Nejenže léčí, ale také hledá možnosti prevence a učí jedince pracovat s emocemi a stresem. Tím nabízí psychickou imunitu, která je podle tibetského učení pro rovnováhu nezbytná.
Aktualizované 30.6.2023