Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Thiamin je klíčovým člen vitaminů skupiny B. Závažné nedostatky tohoto vitaminu již patří dávné minulosti, ale i jeho mírný deficit může mít nepříjemné zdravotní následky. Organismus neumí thiamin skladovat a navíc má tento vitamin v těle dosti nepřátel. Například soda jej rozkládá a káva úplně ničí (a to i káva bez kofeinu, podobně působí i černý čaj).
Požívání většího množství moučných jídel, sladkostí a zákusků zvyšuje potřebu vitaminu B1. Člověk tohoto vitaminů potřebuje velké množství, zvláště děti v období růstu a žena po padesátém roku. Dále v těhotenství a období kojení.
Například tzv. krátkodobá paměť je zpravidla důsledek nedostatku thiaminu, dále potom špatná koncentrace, citlivost, nejistota, změny tlaku a tepu, nespavost, zmatenost, deprese a melancholie. Také dialýza ničí vitamin B1. U lidí se srdečními onemocněními může thiamin zlepšit funkci srdečního svalu. Při onemocněních nervů snižuje thiamin na nejmenší míru pocity snížené citlivosti v končetinách, brnění, což je problém, který sužuje hlavně nemocné diabetem či jinou chorobou poškozující nervový systém.
Vitamin B1 v kombinaci s ostatními členy skupiny vitaminů B můžou účinně zlepšovat trávení a tím tedy uklidňovat trávicí potíže. Je vědecky prokázáno, že nedostatek thiaminu souvisí se zhoršováním duševních chorob. Vysoké dávky tohoto vitaminů jsou v těchto případech velmi prospěšné. Vitamin B1 také podporuje paměť hlavně u seniorů a i u nemocných Alzheimerovou chorobou. Lékaři též používají tento vitamin při léčení abstinenční psychózy při léčbě alkoholismu a drogových závislostí. Například léčba epilepsie či jiná proti záchvatová opatření výrazně narušují vstřebávání thiaminu, takže lidé, kteří takové léky užívají, potřebují neustále doplňovat jeho mimořádné dávky. Hladina thiaminu se rapidně snižuje dlouhodobou léčbou diuretiky, což jsou léky na odvodnění organismu a při drastických odtučňovacích dietách.
VITAMIN B1 POMÁHÁ:
- zlepšovat náladu
- udržuje nervy v „dobrém stavu“
- podporuje chuť k jídlu a dobré trávení
- brání únavě
- posiluje srdeční sval
- podporuje přeměnu energie
KOLIK VITAMINU B POTŘEBUJEME:
- děti narození do 7 let: 1 mg na den
- od 7 do 14 let: 1,5 mg na den
- mládež nad 14 let: 2 mg na den
- dospělí při běžném zaměstnání: 3 mg na den
- dospělí při těžkém zaměstnání: 3,5 mg na den
- těhotné ženy: 2,5 mg na den
- kojící ženy: 3 mg na den
Potřeba tohoto vitaminů stoupá při léčbě antibiotiky, při velkém psychickém vypětí, průjmech, rekonvalescenci po různých nemocech, onkologických problémech, po chemoterapiích či jiných fyzických námahách. Nejdostupnějším zdrojem tohoto vitaminu je pivovarské droždí, pšeničné otruby, klíčky, ovesné vločky (co nejméně upravené), fazole, brambory, černý chléb, játra, rýže natural, pohanka, chřest, listová zelenina, mandle, vlašské a lískové oříšky, dýňová semínka, skopové maso, vejce, květák. Thiamin není obsažen v semenech sezamu a slunečnice.