Terapie vděčností

cm svoboda

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vděčnost je univerzální platidlem Vesmíru. I když nic nemáme, jsme upoutaní na lůžko a nemůžeme se ani pohnout, i tak můžeme nastolit rovnováhu v přijímání a dávání. Nemůžeme dát peníze, nemůžeme pro toho druhého nic udělat, ale můžeme být vděční za to, co pro nás druzí dělají.

Naštěstí většina z nás může platit i jinými věcmi. Ale bohužel díky tomu zapomínáme na to nejzákladnější platidlo – na vděčnost, na prosté poděkování.

Klidně si to zkuste, když budete za něco platit, zkuste k tomu navíc poděkovat. Poděkujte za to, že smíte dát peníze za danou službu. Kdybyste totiž nemohli nebo kdyby byla daná služba placená hodně málo, možná by pro Vás nebyla.

Je úžasné vidět, jak se změní vztah prodávajícího a kupujícího, když do jejich vztahu přibude vděčnost. Pořádám také kurz „Já chci peníze“ a tam se učíme platit s radostí. Kdo vděčně přijímá a kdo s vděčností dává, dostane víc. Dostane hřejivý pocit u srdce, který je k nezaplacení. A ještě mnohem víc.

Spousta lidí ví, že vděčnost osvobozuje a stejně v mnoha životních situacích vděční být nedokážeme. Proč? Na kurzu Terapie vděčností učím jednu věc, kterou si málokdy uvědomujeme a hlavně ji nedokážeme prožít. Paradoxně nám pomůže, když si uvědomíme, že by mohlo být ještě hůř. Když si uvědomíme, že to není úplně nejhorší, můžeme za to poděkovat. A když jednou poděkujeme, vše se začne měnit. Můžete to zkusit a mnohým z vás to bude hned fungovat. Mnohým ne, protože vědět nestačí, je třeba to hlouběji prožít. Jakmile to pochopíme doopravdy, celý svět se změní. Najednou budeme mít k dispozici vše, co nám Vesmír nabízí. A stačí tak málo – stačí říct: „Děkuju.“

Malé cvičení
Zavřete oči a uvědomte si dary, které jste dostali. Možná jste bez práce, bez peněz, možná nejste zdraví. Ale pořád žijete. Miliardám dušiček umírají jejich těla dřív, než se mohli vůbec narodit. A pak musí čekat. Kdyby život nebyl něco zásadně důležitého, proč bychom se vůbec rodili? Mnozí pseudoesoterici věří, že život není důležitý. Ale pokud není důležitý život, ztrácí smysl vše. Jakmile přijmeme naplno život, najednou i všechno ostatní dostane větší smysl. Najednou nebudeme muset ke své duši utíkat od těla, ale místo toho přivedeme své tělo ke své duši. A to je cílem našeho bytí tady. Propojit vše, co jsem a stvořit novou kvalitu. Kdyby život nebyl důležitý, proč bychom tady byli?

Nejdůležitější je život
V konstelacích se často říká, že život je to jediné skutečně důležité. O všechno ostatní se můžeme postarat sami. Můžeme si dát jídlo, teplo, lásku, bezpečí, ochranu (někdy s pomocí druhých lidí – např. na mých kurzech to děláme s pomocí ideálních nebo vnitřních rodičů, když to nejde jinak), ale život si dát nemůžeme. Život je jediné, co si nemůžeme dát. Proto je tak cenný. Když se naučíme v každé situaci poděkovat za to, že žijeme, začneme dostávat daleko víc i toho ostatního. Když zapojíme vděčnost za život a vděčnost za to, co máme, do svých životů, dostaneme daleko víc. Až pak najednou zůstane jen vděčnost. A pak zažijeme to, čemu říkám „štěstí v neštěstí.“ Objektivně se mi děje něco nepříjemného, ale já mohu být šťastný i tak. Není to žádná hra ani předstírání, ale skutečné štěstí. Jako herec, který je šťastný i za nepříjemnou roli. Ví, že to skončí. Život není divadlo, ale každé neštěstí je jen dočasné. Pokud jsem uvnitř šťastný (ne falešně, ale doopravdy), žádné neštěstí nevydrží.

To je mimochodem také důvod, proč mnozí lidé jsou nešťastní, ať se jim děje cokoliv. Oni „zvládli“ opačnou dovednosti, oni umí být „nešťastní i ve štěstí.“ A proč je to dovednost? Protože stačí už jen otočit znaménko a bude to. Že je to těžké? Ano. Nesmírně. Ale dokud žiju, pořád mám šanci. Tak co? Začnete? Stačí říct „Děkuju.“ Nebo „Děkuju za to, že žiju.“ Nebo „Děkuju za to, že to není ještě horší.“

Loutkář
Že to nejde? Že to nemá smysl? Že už jste to zkusili mnohokrát? Terapie vděčností velmi záhy odkryje, že v nás je někdo, kdo nechce, aby nám bylo dobře. Zabrání nám jít na kurz, kde bychom mohli jeho nadvládu narušit. Nedovolí nám dokončit to, co by nám přineslo peníze, úspěch nebo dobrý pocit, Odvede nás od toho, co chceme, a nakuká nám, že to nejde. Způsobů, jakým nás Loutkář ovládá, je nespočetně. Až si zase někdy všimnete, že jste udělali pravý opak toho, co jste chtěli, pozdravte svého Loutkáře a poděkujte mu za to, že to není ještě horší. Nesnažte se ho zbavit, to nefunguje. Místo toho si ho jen začněte všímat, aniž byste s ním bojovali. Víc doma raději nedělejte, protože práce s loutkářem je ožehavá a je třeba mít velké zkušenosti, abyste si neublížili. Ale samotné zjištění, že máte Loutkáře, Vám může umožnit se přestat trestat za chyby, které jste udělali, protože on to jinak nedovolil. Za své chyby i tak ponesete zodpovědnost, jinak to nejde. Ale nemusíte se kvůli nim už trestat a vinit. Místo toho najděte někoho, kdo s Loutkářem umí pracovat a kdo má k němu přátelský vztah? Proč přátelský?

Protože nepřátelstvím zaženete Loutkáře jen hlouběji a on pak bude ničit Váš život ještě víc. Přátelský vztah znamená neodsuzující a chápající a přitom dávající hranice. Jakmile Loutkář pozná někoho, kdo ho nechce zničit a kdo má v úctě jeho úkoly, začne se pomaloučku rozpouštět a uzdravením Loutkáře dostanete životní kvality, po kterých už dávnou toužíte. Nejčastěji to bývá schopnost dovést věci do konce, nenechat se rozptýlit, nedovolit nikomu a ničemu, aby mě svedli z cesty. Může to být nalezení pevného bodu v sobě nebo schopnost nenechat sebou manipulovat. Ať už Váš dar je jakýkoliv, uzdravením Loutkáře dostanete dar, po kterém už dlouho toužíte. Přeju Vám, abyste tenhle svůj úžasný dar v sobě našli a zvelebili ho co nejdříve.

Navštivte kurz TERAPIE VDĚČNOSTÍ.