Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Značné nepříjemnosti způsobují bolesti úponů na zevní straně lokte v oblasti úponů natahovačů ruky a prstů, hlavně při zátěži, nošení břemen, nákupu, později i jen při zvednutí běžného předmětu (hřeben, hrnek, nástroj apod.), bolesti mohou vyzařovat v průběhu svalů do předloktí i do prstů – název vznikl pro typickou bolest tenistů, při backhandovém úderu, proto „tenisový loket“. Podobné potíže vznikají při úponu nadhřebenového svalu – na ramenním kloubu – a, protože připomínají problémy atletů, kteří házejí oštěpem, dostala nemoc název „oštěpařské rameno“.
Jde tedy o entezopatii – postižení svalových úponů. Dojde tam ke zbytnění řasy kloubní výstelky uvnitř kloubu až k narušení chrupavky na hlavičce kosti. Na RTG nemusí být výrazný nález. Lze zachytit nerovnosti a reakci okostice v oblasti úponu natahovačů a teprve u pokročilých stavů mohou být zachyceny degenerativní změny loketního kloubu. Faktorů, které se podílejí na vzniku nemoci, je hodně. Nejčastěji se vidí souvislost se zánětem v postižené oblasti, možný je poúrazový vznik potíží, častá je souvislost s funkčními poruchami v oblasti krční páteře. Na prvním místě jde však asi o přetížení s následnými poruchami mikrocirkulace na přechodu svalu a šlachy do kosti. V celostní medicíně vidíme příčiny mnohem hlouběji a výše jmenované příčiny jsou také vlastně jen následky a spíše provokatéry, spouštěči.
Teorie homotoxikologie popisuje přetížený mezi-buněčný prostor, toxikaci mnohými vnitřními jedy, které nazývá homotoxíny, jde o změnu celkového vnitřního prostředí, nestabilitu pH. Postupně se díky těmto nezdravým změnám vytvoří prostředí vhodné pro zánět. Lze skutečně hovořit o poruše mikrocirkulace, inervace, a tím o nesprávné výživě oslabeného, zatěžovaného místa (loket, rameno..). Když se objeví zánět a bolest, pak je již jasné, že zhoršení dosáhlo vrcholu.
Tělo má vždy samo-léčivou schopnost a spustí zánět, aby jím léčilo ony chybné poměry. V celostní medicíně ošetřujeme vždy jak loket nebo rameno, tak i páteř. Protože stejný proces se s největší pravděpodobností odehrává i tam. A samozřejmě musí nastat celkové změny. Pouhé nasazení protizánětlivého léku, rehabilitace, elektroléčby či dokonce operace může tyto poruchy upravit, zmírnit, ale protože neřeší jejich příčinu, lze očekávat, že se podobné problémy budou opakovat. Anti-homotoxický lék, jak jeho samotný název napovídá, tedy nebude působit proti zánětu, proti bolesti, ale bude se svým účinkem snažit ovlivňovat chybný proces v nemocné tkáni. Osteoheel tabletky často v kombinaci s Bryaconeel tvoří první krok. Jestli má pacient možnost spolupracovat s lékařem, který je ochoten aplikovat do okolí postiženého místa injekce antihomotoxického léku, pak lze použít Discus compositum N mit Kalmia, a zvláště pak s nejpoužívanějším Traumeel S, obojí lze použít společně v jedné injekční stříkačce. 2x denně lze působit také mastí Traumeel S a pokud má stav degenerativní podklad, pak i Zeel comp. N mast. K tomuto základnímu postupu lze přidat nozodu, homeopatizovaný enzym, katalyzátor, orgánový preparát, injekci vlastní krve (autohemoterapie), lymfatickou drenáž – Lymphomyosot, neural terapii, homeopunkturu (aplikuje se homeopatikum do akupunkturního bodu), biorezonanci apod.