Těhotenství – těhotenské obtíže II.

cm tehotenstvi3

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Těhotenství by mělo patřit k nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Některé nastávající maminky však i přes tento krásný čas mohou pociťovat nepříjemné zdravotní problémy. Právě jimi se chci v tomto článku věnovat a poradit jak je velmi šetrným a hlavně přírodním způsobem odstranit.

NESPAVOST A OBAVY
Pro navození klidného spánku je vhodný večerní bylinkový čaj ve složení 1:1 meduňky s chmelem. Směs si namíchejte dopředu a denně si uvařte šálek tak 30 minut před spaním. Velmi příjemně též působí večerní koupel s příměsí éterického oleje z levandule, růže, cedru či mandarinky. Éterické oleje musí mít napsáno na lahvičce, že jsou 100% přírodní (například 70% přírodní nejsou vůbec vhodné, protože obsahují chemii). Když chceme dát éterický olej do koupele, musíte ho vždy smíchat s nějakým emulgátorem (med, mořská sůl, mléko či smetana nebo rostlinný olej), protože se nerozpouští ve vodě, plave na ní a neředěný by se mohl dostat do očí, úst, uší či genitálií a způsobit tak podráždění. Na 2 lžíce emulgátoru nakapete 2 kapky éterického oleje a vlijeme do koupele. Vdechování levandule, meduňky či mandarinky vás uvolní a zbaví napětí a obav.

VAGINÁLNÍ INFEKCE
Jsou velmi nepříjemné. V přírodní medicíně samozřejmě existují přírodní prostředky jak se vaginálních infekcí zbavit. Výborně pomáhá bílý, nejlépe bio jogurt s živými bakteriemi, do kterého přidáme po kapce 100% přírodního čajovníkového oleje – tea tree (běžně dostání v lékárnách). Smícháme množství asi 1 polévkové lžíce jogurtu a do ní kápneme 2 kapky éterického oleje z čajovníku, smícháme a nejlépe na noc vložíme do pochvy a necháme působit, ráno dobře vypláchneme. Abychom předešly recidivě, opakujeme tento postup po 3 večery. Výborně působí i léčba česnekem. Do vaginy zavedeme kousek česneku, zabaleného ho do gázy, kterým jsme předtím protáhly režnou niť. Tento postup by se měl opakovat s novým stroužkem asi 2 x během 12 hodin. V případě potřeby můžeme zopakovat vícekrát. Česnek nežádoucí bakterie vyhubí a bez vedlejších účinků. Velmi kvalitní bojovník proti bakteriím je i levandulový éterický olej. Můžeme ho použít neředěný na sliznice, takže stačí 3 x denně vytřít vagínu. Jelikož jsou tyto prostředky přírodní a bez vedlejších účinků, lze je zkombinovat.

HEMOROIDY
Tento problém trápí v těhotenství mnoho žen. Hemeroidy způsobuje městnání krve v cévách. Dalším problémem je nejspíš nedostatek rutinu (zpevňuje cévy a ošetřuje je) v organismu. Doplníme jej konzumací pohanky, na trhu jsou i pohankové čaje (například s šípkem či rakytníkem). Dobré jsou i sedací koupele v nálevu z dubové kúry nejlépe vlažné. V těhotenství je důležité pravidelné procvičování svalů pánevního dna, jedině tak se podpoří správné prokrvení pánevní oblasti. Při akutních problémech přinese úlevu ledová kostka obalená mořskou solí (nejlépe ze soli z mrtvého moře), zabalenou do pláténka, kterou přiložíme na postižené místo. Nebo si můžeme pomoci mastí – do 2 lžic másla či biomargarínu vmícháme 2 kapky éterického oleje z levandule, 2 kapky tea- tree a neneseme na postižené místo. Dobře působí i sedací koupele s mořskou solí (nejlépe zase ze solí z mrtvého moře).

KŘEČOVÉ ŽÍLY – VARIXY
Křečové žíly jsou v těhotenství velmi rozšířené. Mělo by se jim věnovat dost pozornosti, poněvadž mohou přerůst v zánět žil. K prevenci, a aby se obtíže nezhoršovaly, stačí pár doporučení: Omezte živočišné tuky, hovězí a tučné vepřové maso, nekonzumujte vůbec žádné uzeniny ani šunku, omezte konzumaci bílé mouky a bílého rafinovaného cukru. Používejte kvalitní olej na vaření, nejlépe panenský olivový. Zařaďte do stravy obiloviny, luštěniny (hlavně pohanku), ovoce, zeleninu, tmavou mouku, melasu, ořechy a jiná semena (lněné, dýňové, slunečnicové, sezamové) nebo lisované oleje z nich, klíčky. Vhodné jsou ranní střídavé sprchy studené a teplé vody vždy odspodu směrem vzhůru, je nutná pravidelnost. Do denního režimu si zařaďte pravidelné cvičení, napínáním svalů se podporuje tok krve. Odpočívejte vždy s nohama ve zvýšené poloze a v noci spěte s podložkou i na straně nohou. Preventivně masírujte nohy v oblasti lýtek měsíčkovou mastí. Při akutních bolestech a při začínajícím zánětu je výborné smíchat tvaroh s měsíčkovou mastí a přiložit na bolavé místo. Všechna tato opatření je vhodné zkombinovat se stahovacími punčochami, které žilám uleví. Punčochy byste měla obléknout ráno, potom co jste měla nohy na 10 minut ve zvýšené poloze. Jestliže toto opatření nedodržíte, bolesti se zhorší, poněvadž se krev v žilách ještě nahromadí.

BOLESTI VAZU DRŽÍCÍCH DĚLOHU
Tyto bolesti jsou velmi nepříjemné. Vznikají rychlým růstem dělohy, při němž se podpůrné vazy musí roztáhnout a povolit. Toto tahání se vyznačuje bolestmi v křížové oblasti a tříslech, podobně jako namožené svaly. Tyto problémy pomáhá zmírnit jemná masáž třísel a kříží panenským rostlinným olejem (olivovým, mandlovým, lněným či sezamovým) s přidání pár kapek éterického oleje z levandule, fenyklu, heřmánku či mandarinky. Do 2 lžic panenského oleje nakapeme 2 kapky příslušného éterického oleje, zamícháme a můžeme masírovat.

POTÍŽE S MOČOVÝMI CESTAMI
Jsou obvykle spojeny s přítomností nežádoucích bakterií v moči. V těhotenství se díky změněné hormonální hladině dostanou bakterie a nežádoucí zárodky do močového měchýře mnohem rychleji. Důležitá je přísná hygiena – tedy častá výměna bavlněných kalhotek. Při opakovaném zánětu močových cest je lepší nosit hedvábné kalhotky, poněvadž hedvábí je bílkovina živočišného původu a ničí bakterie. Při omývání rozhodně neužívejte parfémovaná mýdla a sprchové gely, jsou zcela nevhodná a plná chemie. K omývání používejte buďto bio – organickou kosmetiku nebo si připravte pro umývání genitálií směs 2 lžic rostlinného panenského oleje s 2 kapkami levandule a 1 kapkou éterického oleje tea tree. Potížím též můžeme předejít dostatečným pitným režimem a pravidelným močením. Nastávající maminky by neměly čekat, až mají plný močový měchýř, příroda zařídila, že těhotné ženy chodí častěji močit, tak tělo chrání před množením zárodků. Čajová bylinková směs při zánětu močových cest je 3 díly celíku zlatobýlu, 1 díl jehlice, 1 díl přesličky rolní, 1 díl truskavce. Pijeme 3 x denně po doušcích, denně čerstvý nálev, po dobu 14 dní.

Na konec bych si dovolila přidat radu, že příroda je mocná a vždy bychom ji měli dát přednost před chemií.