Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
S použitím těhotenského testu se v životě setkala téměř každá žena, ale jejich velké množství na trhu vyvolává otázku, jak se v nich orientovat a jak se od sebe vlastně mohou odlišovat. Současné, moderní testy jsou založeny na důkazu hormonu HCG, který se objevuje v moči těhotné ženy. HCG je zkratka pro hormon produkovaný základem placenty, odborně choriogonadotropin.
Placenta ho produkuje v období těhotenství spolu ještě s dalšími hormony. Je podobný luteinizačnímu hormonu, který produkuje hypofýza. Tvoří se již několik dní po oplodnění budoucím základem placenty a je vyloučen močí. Jeho vytváření začíná až po úplném zahnízdění embrya v děložní sliznici, což je přibližně 6. až 8. den po oplodnění. Jeho hladina se pohybuje od 10 do 30 mU na mililitr moči. Ve druhém týdnu těhotenství se zvýší až na 200 000mU.
Čím se jednotlivé testy liší?
Prvním kritériem je doba testování – zda je potřeba použít ranní moč či zda je možné ho udělat kdykoliv ze vzorku moči získaného kdykoliv během dne. Dále komfortem provedení. Někdy je třeba použít vzorek moči v lahvičce, některé je možné použít přímo do proudu moče. Některé obsahují speciální sterilní nádobku.
Dalším kritériem je rychlost. Záleží na tom, jak dlouho musí žena počkat, než test proběhne (v průměru je 5 minut). Testy se také liší tím, za jak dlouho je lze použít po očekávaném datu oplodnění, většinou se to pohybuje v rozmezí mezi 8. a 10. dnem po oplodnění. Tyto testy nemohou ovšem být garantem jistoty těhotenství, ve všech případech. Může se jednat o mimoděložní těhotenství, může jít také o některou chorobu, kdy je zvýšená hladina choriogonadotropinu.
Svoji roli hraje i lidská chyba při provedení testu. Někdy je možné, že žena udělá test předčasně, někdy ho provede nepřesně, někdy i může být na vině kvalita testu v případě levnějších výrobků. Občas je důvodem i to, že u žen, které se snaží velmi otěhotnět, dojde ke zkreslení výsledků tím, že v důsledku obav a stresu dojde k opožděnému nástupu menstruace a tím k domněnce, že jsou těhotné.
Výsledky těhotenských testů mohou ovlivnit i léky, které obsahují hCG hormon. Alkohol ani drogy samy o sobě účinek neovlivňují, ale je jasné, že žena, která chce otěhotnět, by neměla užívat ani jedno z toho.
Těhotenství v každém případě musí potvrdit vyšetření u gynekologa, který v případě nejistoty stanoví hladinu choriogonadotropinu v krevním séru.
Celková nabídka těhotenských testů.