Těhotenská cukrovka

cm lezici tehotna zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Těhotenství klade na metabolismus ženy zvýšené nároky. Každá nastávající maminka postupuje v období mezi 24. až 28. týdnem těhotenství vyšetření na těhotenskou cukrovku. Máte obavy, že ji budete mít, protože si každý den dopřejete nějakou tu sladkost?

Co je těhotenská cukrovka
Jedná se především o poruchu látkové výměny, především metabolismu cukrů. Těhotenská cukrovka je způsobena kombinací snížené citlivosti tkání v těle na působení inzulínu (tzv. inzulínovou rezistencí) a nedostatečnou schopností slinivky reagovat na zvýšenou potřebu inzulínu v těhotenství.

Nedostatečné působení inzulínu při těhotenské cukrovce způsobuje snížený vstup glukózy do buněk a její nedostatečné využití. Játra navíc zhoršují celou situaci tím, že vyrábí další nadbytečnou glukózu, která nemůže být využita. Výsledkem je zvýšená hladina glukózy v krvi, zpočátku především po jídle s obsahem cukrů, při těžší poruše i zvýšená glykemie nalačno.

Koho postihuje těhotenská cukrovka
Těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes mellitus, postihuje zhruba 3–5 % všech těhotných žen. Nejsou výjimkou ženy, které v prvním těhotenství cukrovku neměly, a teprve ve druhém nebo třetím těhotenství, obvykle po 30. roce věku, se cukrovka objeví.

V těhotenství produkují nadledviny matky a především placenta velké množství hormonů, z nichž některé působí proti inzulínu – především tak, že snižují citlivost tkání na jeho působení. U ženy s dispozicí k cukrovce, nemůže slinivka zareagovat adekvátně zvýšenou sekrecí inzulínu, což se projeví zvýšenou hladinou cukru v krvi.

Příčiny vzniku těhotenské cukrovky

  • Riziko cukrovky se zvyšuje s věkem, nadváhou, nedostatkem pohybu.
  • I když jste štíhlá a sportovně aktivní (před otěhotněním), může se u Vás těhotenská cukrovka objevit.
  • Těhotenská cukrovka vzniká jen u těch žen, které k ní mají vrozenou dispozici.
  • Těhotenská cukrovka souvisí i s cukrovkou 2. typu.

Projevy těhotenské cukrovky

  • Žízeň.
  • Zvýšená únava.
  • Časté chození na malou.
  • Časté infekce, zvláště kvasinkové záněty.
  • Horší hojení ran.

U většiny žen, které mají těhotenskou cukrovku, probíhá tzv. bezpříznakově, a lze zjistit pouze vyšetřením.

Vyšetření na těhotenskou cukrovku
Vyšetření probíhá v období 24. až 28. týdne těhotenství, protože se klasická těhotenská cukrovka neobjeví od začátku těhotenství. Jedná se o diagnostický test na přítomnost cukrovky OGTT. Hladina těhotenských hormonů vrcholí mezi 28. až 32. týdnem, proto u některých žen, které měly normální výsledky OGTT, ale mají však vyšší riziko cukrovky, je vhodné mezi 30. až 32. týdnem těhotenství test zopakovat.

Donedávna se přítomnost těhotenské cukrovky zjišťovala pouze u rizikových skupin: u žen se zvýšeným rizikem pro vznik těhotenské cukrovky, tj. ženy s nadváhou, obezitou, ženy s cukrovkou u příbuzných, ženy po porodu velkého plodu a dalšími komplikacemi v předchozích těhotenstvích. Od roku 2009 platí nové doporučení vyšetřovat na přítomnost gestačního diabetu všechny těhotné.

Průběh vyšetření na těhotenskou cukrovku
Váš gynekolog Vám předepíše doporučenku pro vyšetření a vystaví recept na roztok s glukózou, který si před samotným vyšetřením vyzvednete v lékárně. Roztok jako pacientka hradíte.

Večer před vyšetřením, respektive od půlnoci již nejezte, nepijte. Na vyšetření se jde hned ráno, a to nalačno. Při vyšetření je Vám odebrána krev z prstů, následně vypijete roztok. Po jedné hodině je Vám odebrána opětovně krev z prstů, a po další hodině proběhne poslední odběr krve. Teprve po třetím odběru krve se můžete najíst a napít.

Po celou dobu testu je nutné, abyste byly v klidu, tj. zůstaly sedět, protože fyzická aktivita by mohla zkreslit výsledek testu.

Zkreslení výsledku testu na těhotenskou cukrovku
Bohužel může dojít i k chybně provedenému vyšetření na těhotenskou cukrovku, a to z níže uvedených důvodů:

  • Provedený test v nesprávnou dobu, tj. před 23. nebo po 28. týdnem těhotenství.
  • Nedodržení doby lačnění před testem, tj. 10 hodin.
  • Fyzická aktivita během testu. Je důležité, abyste byli po celou dobu testu, tj. dvě hodiny v klidu. Vezměte si sebou knížku, časopis, notebook apod., abyste se zabavily.

Hodnoty glykemií
Normální hodnoty glykemii při testu těhotenské cukrovky:

  • do 5,5mmol/l nalačno,
  • do 8,8mmol/l za jednu hodinu po vypití roztoku,
  • do 7,6mmol/l za dvě hodiny po vypití roztoku.

Zvýšení kterékoliv z uvedených hodnot nad normu, signalizuje pro diagnózu těhotenské cukrovky.

 

Doba trvání těhotenské cukrovky
Těhotenská cukrovka začíná zpravidla po 24 týdnu těhotenství a končí porodem. Nejpozději do konce šestinedělí se porucha látkové výměny zcela normalizuje. Pokud cukrovka přetrvává i po šestinedělí, pak se jedná o jiný typ cukrovky, který se shodou okolností objevil v těhotenství.

Bohužel, je-li u Vás zjištěna těhotenská cukrovka, počítejte s tím, že v dalším těhotenství ji budete mít opětovně.

Rizika těhotenské cukrovky
Kritéria pro těhotenskou cukrovku jsou stanovena přísněji než pro ostatní typy cukrovky. Je třeba počítat s tím, že glukóza z krve matky se dostává přes placentu k dítěti, kdy část mateřské glukózy tedy zpracuje dítě. Vyšší hodnoty krevního cukru než výše uvedené jsou již spojené s většími riziky pro matku i další vývoj dítěte.

Vliv těhotenské cukrovky na těhotnou matku
V případě, že není těhotenská cukrovka u těhotné ženy správně léčena, zvyšuje se riziko dalších těhotenských komplikací: vysokého krevního tlaku, poruchy jater, preeklampsie, infekcí a porodního poranění. Je třeba podotknout, že tyto komplikace se mohou u těhotné ženy objevit, i když nebude mít těhotenskou cukrovku.

Vliv těhotenské cukrovky na nenarozené dítě
Jak zvýšený přísun cukru, tak zvýšená hladina vlastního inzulínu však představují pro dítě určitá rizika. Cukr je zdrojem energie, proto dítě přibývá na váze, kdy se zvětšují jeho zásoby tuku. Porodní váha takových dětí bývá více než 4 000 g.

Miminko je v prvních dnech po porodu navíc ohroženo hypoglykémií – tj. sníženým obsahem cukru v krvi. Bylo totiž zvyklé na zvýšený přísun cukru od maminky, ale přestřižením pupeční šňůry tento přísun náhle končí.

Do budoucna mohou být tyto děti ohroženy dalšími komplikacemi. Například mají vyšší riziko lehké mozkové dysfunkce, syndromu poruchy pozornosti a hyperaktivity, dětské obezity a v dospělosti také cukrovky 2. typu.

Léčba těhotenské cukrovky
Těhotné ženy nesmí umělá sladidla, která jsou obsažena ve většině „dia“ nebo „light“ výrobcích.

  • Vyloučení potravin i nápojů obsahující volné cukry – jednoduché cukry jako jsou bílý a hnědý cukr řepný i třtinový, med, hroznový cukr, kečup, rajský protlak, hořčice, majonéza, dresinky, nealkoholické pivo, sterilovaná zelenina, nakládaná zelenina aj. Zjednodušeně, co obsahuje sacharózu, glukózu, fruktózu, nesmíte jíst.
  • Dodržení tříhodinového intervalu mezi potravinami, obsahující složité cukry – škroby jsou obsaženy především v pečivu a dalších přílohách: brambory, rýže, těstoviny, luštěniny aj.