TČM: „Nechť je Tvé jídlo Tvým lékem, a Tvůj lék Tvým jídlem.“ řekl Hippokrates

jidllo je lek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jídlo je lékem pro naše tělo celý rok, ale v období babího léta to platí dvojnásob. Proto vám chci dnes povědět, kde si jídlem v těchto dnech můžete prospět, čím si v jídle uškodit, a jak chápat naši čínskomedicínskou logiku věci. 

Rána jsou chladná, a i když slunce přes den ještě hřeje, postupně ztratí svou sílu. Nastává čas zrání a sklizně. Právě střídání ranního chladu a mlh s teplým odpolednem dává ovoci sladkost. To proto se sladká chuť řadí k tomuto období. Z Pěti prvků čínské medicíny sem řadíme element Země, kterou v tomto čase můžete nejlépe uzdravovat, ale také nejsnáze zranit. „Sladká chuť rozhojňuje Zemi“, praví čínští klasikové a míní tím, že správná forma sladkosti podporuje Qi středního ohniště, tedy schopnost extrahovat z jídla výživné látky.

Co je to „správná forma sladkého v jídle“

Určitě ne dortík nebo tabulka čokolády, ale právě ona přirozená sladkost vařených obilovin a zrajících plodů. Z ovoce blíží se čas hrušek. Připomeňme si, že právě drcené sušené hrušky patřily k oblíbeným sladidlům do obilninových kaší, jídla našich slovanských předků. Sladkostí vyniká i mnohá zelenina, například dýně, mrkev, ale já třeba miluju restovanou petržel a celer. Na trošce oleje na pánvi lehce opracované sládnou na jazyku, a dávají jídlu báječnou bohatou aromatiku. 

Pokud trpíte už při pouhé představě, že vás má v jídle uspokojit vařená rýže, a že si nemůžete dát svůj oblíbený větrník, kremroli, sušenku, či jinou ňaminku vězte, že pro mne je to diagnostický příznak… příznak slabosti Qi středního ohniště, a tudíž věc k řešení a nápravě. 

hruska sladke

Tady očisty nepomohou 

Zem pro to, aby mohla rodit, potřebuje dostatečnou vlhkost. A právě ta je i její slabinou. Přiměřená vlhkost bude podporovat Zem v její funkci rodit živící Qi, nadměrná vlhkost Zem zahltí, a znemožní Qi růst. Vzniká tu, jako v jakémkoli stagnujícím materiálu v přírodě, podhoubí pro různé rozkladné mikroorganismy – neplechy, jako jsou bakterie, kvasinky a zánětlivé procesy v těle. Proto v případě takovýchto onemocnění NEMÁ SMYSL DĚLAT OČISTNÉ KŮRY (minimálně ne tehdy, když se nepodporuje ZÁROVEŇ Pravá Qi těla.) 

detoxikace

Představte si to takto: QI JE JAKO VODA. Když ve vás poteče jako proudící zurčící potůček, nic moc špatného se neuchytí, a vy se můžete bez rizika do sytosti napít. Když vaše Qi připomíná stojatou vodu v louži stačí, aby do ní začalo pražit sluníčko (např. horko z emocí, káva, atp.), kaluž začne brzy kypět všelikým životem a pít se nedá. Stejně tak v těle, pokud bude zdravá silná Qi, přirozeně proudící, parazitický život nemá šanci, neboť tok si vše pročistí sám. Jestliže patříte do řad lidí, kteří trpí na záněty močového měchýře, mykozy, kandidozy, a stále se pročišťujete ve snaze se jich zbavit, a přesto se potíže pořád vrací vězte, že byste měli obrátit svou pozornost jinam. Taková je i moje zkušenost s klienty. Pokud někdo křičí, že potřebuje očisty, většinou mi stačí DOPLNIT mu Qi. Ta se pak sama postará, aby nekalota zmizela, a nová se už neuchytila. 

Jak na výtoky a záněty 

Jak tedy v tomto období podporovat „Prvek Země“ v nás, aby naše energie rostla? Správným jídlem. Zde nutno říci, že každý člověk je samozřejmě jiný svým aktuálním stavem, proto ideálně nastavuji správné jídlo při individuální práci, nebo ve svých kurzech s malou skupinou. Tady v článku můžu poradit jen obecně TU NEJČASTĚJŠÍ CHYBU a to jsou mléko a výrobky z něj.

Ve staré Číně platilo mléko vždy za velmi specifické léčivo na úzce profilovaný okruh příznaků suchosti plic a žaludku. Nikdy nebylo součástí běžné stravy. Svým charakterem a chladnou povahou přináší velké množství vlhkosti do našeho „středního ohniště“. Vlhkost přirozeně padá především dolů, takže se prakticky projeví jako například otoky nohou, bílé gynekologické výtoky, zakalení moči. Jak už z mého článku víte, právě Kalná vlhkost tvoří peřinkou, kterou milují bakterie a kvasinky. Spojte si to dohromady, a najednou vám mykozy či časté záněty močového měchýře začnou dávat smysl. U pánů dlouhodobé skladování kalné vlhkosti v „dolním ohništi“ zakládá na problémy s prostatou. Třetím otvorem ven z dolního ohniště je konečník, zde se kalná vlhkost projeví hlenem ve stolici. A jsme u zánětlivých procesů střev. I u tak komplikovaných stavů jako je například Chronova choroba tvoří kořen léčby odstraňování kalné vlhkosti a náprava toku Qi. Opět odcituji čínské klasiky: „pokud je tok Qi v pořádku, červená a bílá ve stolici nejsou možné.“ Tou červenou se míní krev, tou bílou hlen. 

Častým argumentem proti tomuto přístupu jídelníčku s vyřazením všeho mléčného je riziko absence vápníku v jídelníčku. Víte však, že lískové ořechy obsahují mnohonásobně více vápníku než mléko?

orechy zdroj vapniku

Bylinka, která uleví?

Pokud váš stav kalné vlhkosti je už tak zacyklený, že vytváří opakované záněty močového měchýře, mykozy a záněty střev, bude z hlediska bylin vaše tělo potřebovat komplexní směs více bylin, ale pro vaši představu i u směsí na obtížné svědivé výtoky či onu Chronovu chorobu je jednou z bylin první volby: 

Yi yi ren, neboli SLZOVKA

Co o SLZOVCE říkají klasikové? 

„Yiyirenu se dostalo suché Qi Země a současné se rodí obdařen podzimní Qi nebes. Proto je sladce neutrální, mírně chladný, je yin v yangu a klesá dolů… Toto léčivo je vysušující povahy, dokáže odstraňovat vlhkost, chuť má sladkou a dokáže tak vniknout do sleziny a doplňovat ji, současně neutrální chutí dokáže vypouštět vlhkost…“ Bencao jingshu, 1625 n.l. 

„Kdosi se ptal, že je-li účinek yiyirenu natolik slabý, proč se nepoužijí Zhuling nebo Zexie, u nichž je vidět účinek už v malých dávkách? Nevěděl, že léčiva odvádějící vodu zcela jistě stravují Qi. Yiyiren je skvělý v tom, že jednak odvádí vodu, jednak nestravuje Zheng Qi. proto jej lze použít ve velkých dávkách.“ Bencao xinbian, 1692 n.l. 

Co můžeme číst z této citace? Slzovka je vlastně starým druhem obiloviny. Čínská medicína nemá nijak silnou hranici mezi léčivem a stravou, O tom budu psát někdy později v článku o specifikách  čínské bylinné léčby. Vše co jíte vás ovlivňuje. Rozdíl mezi bylinou a jídlem je pouze v síle účinku. Slzovka proto může tvořit i součást běžného jídelníčku. Má výhodu, že její účinek je slabý, proto se nedá předávkovat a zranit tak vaši Qi Středu. Pokud však chcete vytvořit léčebný účinnek, pak musí být užívána pravidelně, a její dávka začíná na 100g denně

Už Hippokrates řekl: „Nechť je jídlo tvým lékem, a tvůj lék tvým jídlem.“ V období prvku Země – babího léta, platí to dvojnásob. Opatrujte tedy svou Qi, a Jezte Hezky.

Vaše EvA

Zajímá vás propojení zdraví, TČM a jídla? Budu moc ráda, pokud se potkáme v mém pětitýdenním kurzu Jíme Hezky, do kterého jsem zakomponovala své znalosti a zkušenosti ze své 25leté praxe tradiční čínské medicíny. V kurzu společně probereme nejčastější chyby ve stravování, kterými si nevědomky ubližujeme a ubíráme energii, a vždy jedno vybrané téma (předem známé). Pojďte se naučit, jak nad jídlem přemýšlet funkčně a prakticky!