Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Tajemství života a času v Princezně zakleté v čase
Co když žijeme zakletí ve svých domněnkách? Co když jsou věci ve skutečnosti jinak, než si myslíme? A co když to hlavní, o co se tu hraje, je poučit se ze svých chyb a užít si přítomnost? Česká fantasy pohádka světového formátu PRINCEZNA ZAKLETÁ V ČASE je víc než pouhou pohádkou. Tvůrci do ní vetkali tolik symbolů, mouder a precizně vystavěných detailů, že je většinou všechny nezachytíte hned napoprvé. Sám jsem Princeznu viděl v kině a on-line kině šestkrát.
Občas dostávám otázku, kde jako psycholog a autor článků beru pořád novou inspiraci. Odpovídám, že nejčastěji v příbězích. A PRINCEZNA ZAKLETÁ V ČASE je opravdu mistrně zkomponovaný příběh. „Snažili jsme se pohádku udělat tak, aby když se na ni člověk podívá potřetí, počtvrté, tak si v ní vždy něco nového najde. Což z toho, že se na lidi opravdu dívají čtyřikrát, pětkrát, vidíme, že se nám asi povedlo,“ říká režisér a scénárista Petr Kubík.
„Poselství je v pohádce samozřejmě více,“ poodkrývá zašifrované „vzkazy“ autorů scénáře Kubík. „Je to pohádka, takže poselství musí být uchopitelná jak pro děti, tak pro dospělé.“
Láska silnější než strach
Originálním – a oproti jiným filmům lehce modifikovaným způsobem– se v pohádce využívá princip časové smyčky: „Prožívám dnešek pořád dokola a dokola,“ říká v pohádce princezna Ellena, která prochází situacemi, dokud je nezvládne.
„Láska zlomí kletbu,“ ponouká princeznu její chůva Marien. Právě láska je tím klíčem. „Lidské vztahy bývají často postaveny na mylných předsudcích. Celou dobu filmu si princezna myslí, že je natolik jízlivá, že ji nikdo nemůže milovat. Ale ve finále to není princ, který by ji nemiloval, ale sama princezna, která nemiluje prince.“ vysvětluje Kubík.
Psychologie zná přímo termín „sebenaplňující se proroctví“. Je vskutku neuvěřitelné, jak moc se změní svět, když se v nitru změníme my sami.
Dovolme si projevit své pravé JÁ
Jako dospělí máme mnohdy spoustu komplexů, naučených vzorců a modelů chování. Bojíme se vyjadřovat své emoce, abychom nebyli zranění. Bojíme se projevit. Bojíme se žít. „Poslední den mluví princ Jan s Ellenou a říká jí, že si ji pamatuje úplně jinak – ještě před tím, než měla na sobě slupku a začala se chovat tak, jak se začala chovat. Že si ji pamatuje takovou, jaká byla jako dítě,“ říká Petr Kubík a dodává: „Dětské já je pro nás hodně silné. Chtěli jsme ukázat, jak moc je důležité své pravé já jako dospělí nezradit a neopustit. Zatím jsme to jen naznačili, ve druhém díle to však bude prakticky hlavní téma.“
Když se nám nedaří, musíme udělat něco jinak
Zamysleli jste se někdy nad tím, že řešíme některé věci pořád dokola? „V životě nepřijde člověk do úplně nových situací. Pokaždé řešíte více či méně něco podobného. Poselství, v tomto případě v pohádce, bylo umět se bez lítosti ohlédnout za dobrými i špatnými věcmi. Ponaučit se a nedělat stejné chyby znova. Neříkat si, že tady to nevyšlo, tak to musím příště udělat úplně stejně, a třeba to vyjde. Tak to nefunguje,“ komentuje Petr Kubík.
Když něco nefunguje, je třeba zkusit udělat něco jinak. Přepsat zažitý vzorec. Princezna potřebovala čas na to, aby pochopila, že se může začít chovat k lidem přirozeně – že ji mají lidé docela rádi a nevnímají jen jako trpkou a jízlivou. Čas jí vlastně pomáhal a zároveň nutil, začít se chovat jinak.
Tím se změnilo vše.
Jak připomíná režisér Kubík, „nikdy není pozdě. Každý člověk má svůj rytmus. I když je vám už hodně let, můžete začít dělat to, co chcete.“
Kde film vidět a jak si zahrát ve druhém díle?
První díl pohádky (na CSFD hodnocení 84 %) sbírá jednu zahraniční cenu za druhou. Ocenění už má například z Japonska, Paříže či USA.
PRINCEZNU ZAKLETOU V ČASE je nyní možné shlédnout v on-line kině na platformě Zakulturou.online. Zde poběží přibližně do konce března. Na přelomu dubna a května pak půjde do širší distribuce (iTunes, iPrima, O2TV; později vyjde na DVD. V říjnu bude mít premiéru na Primě a JOJ). Na Vánoce by měla vyjít také kniha sestavená z povídek, které jsou už nyní k dispozici v audio-verzi na Zakulturou.online. V knize by povídek mělo být dvojnásobně více – aby se čtenář mohl naplno ponořit do světa pohádky, dostal jeho mapu, a například i výklady run.
Petr Kubík říká: „Momentálně je pro nás největší podpora on-line kino, abychom měli dostatek financí i na pokračování. Covid nám bohužel přinesl velké ztráty. Nicméně plánujeme v létě crowdfunding, kde budou i zajímavé odměny, ať už to bude formou komparzu, merche nebo exkluzivních vstupenek na premiéru.“ Informace o komparzu pro druhý díl se v předstihu objeví také na Instagramu a Facebooku PZVČ.
Druhý díl pak bude, mimo jiné, více o alchymii a bude rozvíjet dějovou linku princeznin kamarádky Amélie. Premiéra v kinech je naplánována na 10. 11. 2022. Kromě původních herců v ní budou hrát dvě nová, velká – dosud nezveřejněná jména.
Na trailer pohádky se můžete podívat zde.
Pohádku Princezna zakletá v čase můžete během března sledovat na https://zakulturou.online/