Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Sezóna medvědího česneku je již v plném proudu a lesy se zelenají tímto ryzím pokladem. Alespoň do doby, než česnek začne mocně hnát do květu. To pak bude v lesících pro změnu bílo, kdy lze posbírat také květ a ten naložit do octu či oleje. Mimo to, že je bylinka léčivá, je také velmi chutná a v kuchyni si s ní vyhrajeme na desítky způsobů. Ráda zmíním oblíbené pesto, špenát, pomazánku, ale také polévku. Polévky ze zeleného léčivého býlí chystám možná nejraději, neboť se dají zpracovat do krémové konzistence, které jsou vždy chuťově skvělé. Jak už to bývá, největší množství účinných látek nabídne bylinka za čerstva. Její sušená verze pak disponuje zhruba třetinovým množstvím léčivých silic. Nicméně, jste-li stejně jako já i vy milovníky bylinných produktů, část medvědího česneku nasušte na zimu, do podoby chutné, aromatické soli, připravte si tinkturu, šťávu, olej či ocet. Nachystat lze rovněž léčivé česnekové víno, které je výborné při poruchách trávení, vysokém krevním tlaku, ale i výskytu střevních parazitů.
Při jakých neduzích nám může medvědí česnek pomoci?
- diabetes, neboť čistí cévy,
- zánětlivá střevní onemocnění, pozor však, ne v akutní formě!
- avitaminóza,
- anémie,
- hypercholesterolémie,
- únavový syndrom,
- problematická pleť či pokožka,
- nechutenství,
- onkologická onemocnění.
Při jeho konzumaci nepřekračujme dávku 100 g, pozor též, trápí-li nás akutní trávicí obtíže, zvláště záněty střev, žlučníku, slinivky či žaludku. S jeho zařazením se také mírněme při histaminové intoleranci. Nikdy jej nekonzumujme na lačný žaludek.
A co si dnes z medvědího česneku společně uchystáme? Výše jsem zmínila krémovou polévku, která je natolik jednoduchá, a přitom lahodná a chuťově vyvážená, že jistě nezůstane jen u jednorázové, kulinářské akce.
Jarní polévka s medvědím česnekem (5 porcí)
Divoké polévky, to je příval čisté, životodárné energie. Kombinujme je i s dalšími jedlými bylinkami, vždy však tak, aby chutnalo. Nezapomínejme, že konzumace divokých bylin vyžaduje zvyk, cvik, chuťovou paměť. Tyto byliny nejsou přešlechtěné, disponují původní chutí, která je v porovnání s konvenčním způsobem pěstování ne vždy lákavá. Pokud je však zařadíte, třeba jen po troškách, brzy k nim dojdete, zamilujete si je a oblíbíte, protože jsou pěstovány s láskou, zahradníkem nejpokornějším – přírodou samotnou.
1 polévková lžíce kokosového oleje, 1 malá cibule, 500 g česneku medvědího, 1 l vody, himálajská sůl, 150 g brambor, 200 ml kokosové smetany, pepř na ozdobu
Na kokosovém oleji zpěníme cibulku, přidáme najemno nakrájený medvědí česnek a podlijeme osolenou vodou. Nakrájíme brambor, vložíme do polévky a vaříme do změknutí. Jakmile je hotovo, polévku umixujeme se smetanou na hladký krém. Podáváme například s chlebovými krutóny a strouhaným parmazánem.
Přejeme vám dobrou chuť!!