Tipy na vánoční dárky, které vyrobíte doma

tipy na vanočni darky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Patříte mezi takové, kteří k Vánocům potřebují vyrobit dárky od srdce? Voňavá nebo chutná překvapení, která potěší a druhého člověka obejme a zahřeje? Dnešní článek je doslova nabitý tvořivou energií, protože pro vás máme inspiraci pro tvůrčí dárky. Potřebné nasbíráma v přírodě, koupíme v obchodě s malířskými potřebami, případně i v drogérii. Překvapte své na míru vyrobenou koupelovou solí, domácími sirupy, mastmi, oleji nebo jablečnou čokoládou.

Jak ráda říkávám, fantazii se meze nekladou. Jste-li tvůrčí, tak směle do toho. Vlastnoručně vytvořené dárky dýchají energií člověka, který je daruje. A to mi v dnešní době umělé inteligence a jí podobných technologických vymožeností přijde důležité.

Recept: Voňavá koupelová sůl

Mezi dárky jsem zmínila koupelovou sůl, kterou zvládne vyrobit s drobnou pomocí maminky či tatínka také dítě. Pojďme si ji společně nachystat pro babičku, tetu, sestru či kamarádku. Koupelovou sůl chystám velice ráda, kdy se zaměřuji na nejrůznější druhy hrubozrnných či jemnozrnných solí, ať už himalájskou, italskou, epsomskou či solné květy. Zároveň zvolím esenciální olej, který ulpí na každém zrnku soli, celkově ji provoní a během koupele navodí relax. Rozjeďte fantazii a vyberte si z různých silic – kardamon, hřebíček, borovice, zázvor, pomeranč

Koupelovou sůl s pomerančem můžeme rozzářit o nasušený květ měsíčku, lístky růže stolisté. A samozřejmě, pokud máme k dispozici bio pomerančovou kůru, pro zesílení pomerančového efektu je možné přidat také ji. Co vše bude potřeba?  

domaci koupelova sul

Ingredience: 100 g hrubozrnné himalájské soli, 100 g jemné himalájské soli, 50 g italské soli, 30 g epsomské soli, 30 g solných květů, 1 polévková lžíce sušeného měsíčku lékařského, 1 polévková lžíce sušeného květu růže stolisté, 10 g drcené bio pomerančové kůry, 10 kapek kvalitního esenciálního oleje z pomeranče, skleněná nádobka o objemu zhruba 300 ml

Do mixéru vložíme 50 g hrubé himalájské soli, kterou umixujeme na prášek, následně jej přesypeme do mísy. Přidáme k němu zbytek hrubozrnné himalájské soli, která nám v konečném produktu vytvoří zajímavou členitou strukturu. Poté ke směsi přidáme italskou sůl, epsomskou sůl umixovanou na prášek, a nakonec též solné květy, které platí za nejvzácnější a nejkvalitnější mořkou sůl na světě. Obsah v míse smísíme, aby sebou prolnul. Poté do něj přidáme kousky bylinek a na závěr jej provoníme najemno umixovanou pomerančovou kůrou a esenciálním olejem. Plníme do dózy, sklenice, dobře ji uzavřeme, aby nenatahovala vlhkost. Osobně využívám sklenice WECK typ cylindr. Na hotový výrobek umístíme popisek, ať už z tvrdého papíru, který upevníme provázkem, případně využijeme efektivních nálepek, které mohou nést dekor pomerančového plodu.

TIP Celostní medicína: Pro bezpečné použití éterických olejů si dejte pozor na správnou volbu nosiče. My si do domácí koupelové soli přidáváme pár kapek rostlinného oleje, který působí jako nosič éterického oleje. Více o bezpečnosti aromaterapie najdete v článku na blogu. Nejste si jistí? Vyberte již hotové směsi voňavých koupelových solí.

Recept: Domácí pryskyřičná mast

Mast, která voní po lese a dýchá smrkovou silou, zvládnete doma uchystat svépomocí. Mast se výborně hodí na upracované, zimou namožené ruce se sklonem k záděrům, oděrkám. Vyznačuje se antibakteriálním a antimykotickým účinkem, kdy celkově zklidňuje a zbavuje zánětu. Mast je velice voňavá a můžeme jí podpořit vítaný zklidňující efekt, například během masáže. Co vše budeme potřebovat?  

Ingredience: 250 ml panenského olivového oleje, 50 g včelího vosku, 30 g smrkové pryskyřice, 30 g smrkového jehličí

Během procházky lesem si nasbíráme smrkovou pryskyřici, stejně, jako i jehličí. To vše pak doma vložíme do skleněné zavařovací lahve, kterou naplníme olivovým olejem. Lahev umístíme do vodní lázně a budoucí mast zahříváme každý den hodinu po dobu jednoho týdne. Celou směs mícháme, čímž zajistíme snazší rozpuštění pryskyřice v oleji. Po týdnu olej přecedíme, vložíme do něj včelí vosk, zahřejeme a mícháním vosk rozpustíme. Hotovou mast plníme do dóziček, osobně používám dózy z hliníku. Z uvedené gramáže surovin nachystáme například šest padesáti mililitrových dóziček pryskyřičné masti.

Recept: Domácí kávový scrub do koupele  

Pokud jste milovníky sladkého hýčkání a opečovávání pod proudy teplé vody, tento scrub vám zcela jistě přijde vhod. A ačkoli jeho příprava zabere jen několik minut, kýžený efekt bude trvat hodiny. To, jak scrubem povzbudíte lymfatický systém, navodíte pocit voňavého opojení. Zvláště pak, pokud jste kávoví. Co vše bude potřeba?

domaci kavovy scrub

Ingredience: 200 ml panenského kokosového oleje, 50 g mleté kávy, 100 g třtinového cukru  

Mletou kávu smísíme s třtinovým cukrem, abychom do směsi prsty zapracovali kokosový olej. Pracujeme tak, jako bychom vyráběli drobenku na koláč. Jakmile je hotovo a káva s cukrem prolne kokosovým olejem, jsme již téměř u konce. Výsledný scrub vložíme do dózy, pečlivě uzavřeme a opět popíšeme, s čím bude mít obdarovaný tu čest. Daná gramáž naplní zhruba 350 ml dózu. Tu neumisťujme v blízkosti tepla, olej by se rozpustil a stekl dolů.

Recept: Zimní lesk na rty s kakaovým máslem  

Tento dárek zajisté potěší kteroukoli ženu, pro kterou navíc můžeme zvolit barevný odstín chystaného lesku. Ať už do růžova či červena, prostřednictvím pigmentů, které lze zakoupit. Atraktivního vzhledu výrobku docílíme též výběrem vhodného obalu, na trhu lze zakoupit obal z plastu, papíru, případně též kovu. Co vše si budeme potřebovat nachystat?  

domaci lesk na rty

Ingredience: 50 ml mandlového oleje, 10 g kakaového másla, 10 g včelího vosku, barevný pigment dle vlastního výběru  

V mandlovém oleji rozpustíme včelí vosk a kakaové máslo. Vše dobře rozmícháme. Na závěr přidáme barevný pigment, osobně ráda používám oxid železitý. Mícháme do zabarvení směsi. Pokud chceme zachovat přírodní tón lesku na rty, pigment nepoužíváme. Hotový lesk naléváme do připravených rtěnkových obalů, necháme dobře zatuhnout. Opět vhodně polepíme ozdobnou polepkou.

Recept: Jak vyrobit rozmarýnový olej na bolavé klouby 

Tímto voňavým dárkem se odvděčíte zejména tomu, koho často pobolívají svaly, klouby, každý namáhavější pohyb je bolestivý a člověk marně hledá úlevu. Pak doporučuji připravit rozmarýnový olej, který můžete opět přelít do ozdobné lahvičky. Jak na takový olej?

Ingredience: 100 ml panenského olivového oleje, 100 ml hroznového oleje, 50 ml mandlového oleje, 100 g čerstvého rozmarýnu, 10 kapek esenciálního oleje z rozmarýnu 

Oleje smísíme. Rozmarýn umyjeme, dobře jej vysušíme, nakrájíme najemno a vložíme do směsice olejů. Macerujeme v blízkosti tepla, například topení, zhruba 3 týdny. Dobře hlídáme, aby bylinka nevykukovala nad olejovou hladinu, neboť by mohla natahovat plísně. Z tohoto důvodu směs olejů ráno a večer dobře protřepeme. Po uplynutí dané lhůty olej přecedíme, doplníme o esenciální olej a přelijeme do ozdobné lahvičky. Opět dobře popíšeme, aby obradovaný věděl, na co se těšit.

Recept: Domácí zázvorový sirup s třtinovým cukrem  

Pokud si budete přát do balíčku obdarovanému vložit také sirup, můžete jej zkusit připravit z pálivého oddenku zázvoru. Takový sirup dobře chutná, prohřeje a pomáhá tělu zabojovat s virózou. Opět si vyhrajte s líbivým balením. V obchodech lze vybrat lahev s pákovým uzávěrem, která navodí atmosféru výjimečnosti.

Zázvorový sirup je vskutku snadnou záležitostí a pokud přijde na věc, snadno jej doplníme o kapku alkoholu. Takový kubánský rum by mohl pak potěšit nejednoho dědečka. Rum však vždy přidávejte až do vychladlého sirupu, neboť teplem bychom přišli o veškerý alkohol. Co vše bude třeba?

domaci zazvorovy sirup

Ingredience: 60 g zázvoru, 1 litr vody, 1 kg třtinového cukru, 1 polévková lžíce citrónové šťávy anebo ½ kávové lžičky kyseliny citrónové

Zázvor oloupeme, nakrájíme najemno, provaříme v litru vody. Následně odvar přecedíme, rozpustíme v něm třtinový cukr, doplníme o citrónovou šťávu anebo kyselinu citrónovou. Sirupem plníme nachystané lahve, které můžeme ještě pro jistotu zavařit na 20 minut při 80 °C. Pokud jsme do sirupu přidali alkohol, již jej dále tepelně neupravujeme.

Recept: Cuketová směs na topinky pro tátu  

Ve velké oblibě bývají také jedlé dárky, bodejť by ne, zvláště, když upřednostníme neokoukanou recepturu, která láká k ochutnání. Jedním z takových dárků může být i pikantní cuketová směs, která povznese například topinkovou party. Zde pak zcela jistě doporučuji vybrat z nejhezčích typů sklenic, z nichž bych opět upřednostnila vzhledné sklenice Weck se systémem klipů.  

Ingredience: 3 polévkové lžíce kokosového oleje, 6 velkých cibulí, 1 palička česneku, 1,5 kg nastrouhané cukety, himálajská sůl, 1 kávová lžička pálivé papriky, 1 kávová lžička zázvoru, 2 menší protlaky 

Na kokosovém oleji osmahneme cibuli, prolisovaný česnek a tu a tam zamícháme, aby se základ na pomazánku nepřipálil – u slaných směsí je třeba, aby se cibule i česnek dobře prohřály, jinak směs bude po zavaření kvasit a tím se nám zkazí. Následně přidáme nakrájenou cuketu, protlak, sůl, papriku, zázvor. Provaříme alespoň 30 minut, umixujeme a plníme do čistých, vyvařených sklenic. Zavařujeme 20 minut při 80 °C.

Recept: Jablečná čokoláda třeba pro babičku  

Možná máte v rodině také pár mlsounů, kterým byste Vánoce rádi zpříjemnili něčím voňavým, chutným a zároveň zdravým. Pak doporučuji uchystat jablečnou čokoládu, která tak úžasně doprovodí ranní snídani anebo některou ze svačinek, kdy si brousíme zuby na něco neobyčejně dobrého. Jak na tuhle dobrotu? 

Ingredience: 2 kg jablek, 300 g cukru, 1 vanilkový lusk, 100 g kakaa, 100 g hořké čokolády 

Jablka zbavíme jádřinců, oloupeme je a nakrájíme. Následně k jablkům přidáme cukr, dřeň z jednoho vanilkového lusku, kakao a kousky hořké čokolády. Mícháme a prohříváme zhruba 20 minut. Jakmile je hotovo, směs umixujeme na hladký krém. Tím plníme vyvařené sklenice, zavíčkujeme a zavařujeme 20 minut při 80 °C. I zde opět doporučuji výrobek hezky ozdobit, zavařenina vynikne, pokud ji nahoře překryjeme látkou, kterou utáhneme režným provázkem.

A mnoho dalšího…

Nechť jsou tedy vaše Vánoce voňavé a vymazlené. A pokud vládnete tvůrčím duchem, zkuste například namalovat obraz, sestavit fotoalbum z dávno zapomenutých fotek, darujte vlastnoručně upletený svetr, vyrobte z ručního papíru knihu, do které zalisujete semínka bylinek, která pak na jaře obdarovaný s papírem odtrhne a vloží do hlíny. Fantazii se meze nekladou. Při volbě dárků tedy přeji šťastnou ruku, nechť udělají pod stromečkem radost.