Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Co je to vlastně syndrom nebo také pocit studených nohou (též označovaný jako Raynaudův syndrom)? Jaké jsou příčiny? Podstatou je buď stažení cév, které neumožňuje dostatečné prokrvení prstů (primární příčina) nebo je to projev jiného onemocnění, jako například revmatologická onemocnění, ateroskleróza či některých neurologických chorob. V prvním případě se to projevuje jako chlad a brnění prstů, v druhém případě jde už o nepříjemnou bolest. V každém případě se to projevuje nedokrvením prstů, ať už rukou či nohou. Nedostatečné prokrvení končetin může kromě pocitu studených nohou a rukou také zapříčinit nedostatečné zásobení živinami, které může tkáň dlouhodobě poškozovat.
Zhoršuje se při přechodu do chladu, takže právě v probíhajícím podzimu je to pro pacientky (syndrom postihuje hlavně ženy) a pacienty aktuální otázka. Tento stav mohou také navodit některé léky, ale i psychické příčiny. U předisponovaných pacientů pak může toto onemocnění navodit i užívání některých léků, zejména na vysoký tlak, ale také u žen hormonální antikoncepce. Studené končetiny se objevují také u lidí, kteří trpí nervozitou a stresem.
Jak na studené nohy?
Krajním případem je operační řešení, ale to nechme stranou. Je třeba dbát na to, aby ruce a nohy zůstávaly v teple. Důležité je užívat přípravky s obsahem jinanu dvoulaločnatého (Ginkgo biloba), který roztahuje cévy. Jen na okraj upozorňuji, že by ho neměli užívat pacienti s poruchou krevní srážlivosti a poradit s lékařem by se měli pacienti s vysokým krevním tlakem.
Co ještě pomáhá na studené nohy?
Jídelníček je možné si obohatit ingrediencemi jako česnek, skořice, chilli papričky a pepř. Také je dobré užívat přípravky obsahující vitamín E, hořčík nebo pupalkový olej. Často se doporučuje také zázvor (můžete ho přisypat do koupele), zlepšující krevní oběh.