Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Svrab je nakažlivé kožní onemocnění způsobované parazitem zákožkou svrabovou, latinsky Sarcoptes Scabei, která pronikne do kůže a naklade tam vajíčka. Samičky se po několika minutovém lezení po kůži do ní zavrtávají a ve spodních vrstvách si razí chodbičky, ve kterých každý den kladou 1 až 2 vajíčka.
Z nich se potom líhnou larvy, které žijí na povrchu těla. Z nich se během 18 až 23 dnů vyvinou nové samičky, které se opět zavrtávají nebo se mohou přenést na dalšího hostitele. Délka života zákožky svrabové je až 5 týdnů a za tu dobu stačí naklást 40 až 50 vajíček. Během několika měsíců se v příznivých podmínkách na lidském těle může vyvinout z jedné zákožky až několik set jedinců. Mimo lidské tělo zákožky vydrží ve vlhkém prostředí jen asi dva dny. Sucho a přímý sluneční svit zákožky ničí, stejně jako teploty pod bodem mrazu. Důležité je si uvědomit, že svrab je nakažlivý pouhým kontaktem. Méně častý zdroj je, pokud se nakazíte z ložního či osobního prádla používaného infikovanou osobou.
Tato nemoc hlavně postihuje dospívající, kojence a děti, ale také dospělé v různých typech ústavní léčby (domovech důchodců, nemocnicích, sociálních ústavech). Místo, kde tento parazit náležící mezi roztoče pronikl do těla, lze pozorovat jako drobné, šedavě zbarvené, šupinaté zduření. Objevuje se obvykle mezi prsty, ale také na zápěstí, genitáliích nebo v podpaždí. Posléze se na končetinách nebo i trupu objevují načervenalé pupínky. Onemocnění se projevuje silným svěděním, zejména v noci. Postižený se často brání intenzivním škrábáním těchto míst, kde pak následkem této činnosti dochází k tvorbě strupů a boláků.
K léčbě patří aplikace insekticidní emulze či mast na všechna postižená místa umístěná níže než hlava. V místě, kde mast není nanesena, mohou zákožky přežívat. Tím dojde obvykle k usmrcení roztočů, ale místa mohou svědit ještě po dobu až dvou týdnů. Velmi důležité je, aby byli současně léčeni i všichni členové domácnosti pacienta i jeho sexuální partneři, i když se u nich neobjeví žádné příznaky onemocnění. Volně prodejné léky již nyní nejsou k dispozici, dostupné léky jsou pouze na předpis lékaře. Zároveň je nutné osobní prádlo, ručníky a ložní prádlo vyprat a vyvařit nebo alespoň důkladně přežehlit žehličkou nastavenou na nejvyšší teplotu.
Věci, které nelze vystavovat vysoké teplotě, uložit do igelitového pytle, vystříkat vhodným insekticidním prostředkem dle pokynů výrobce a pevně na několik hodin uzavřít. Jako prevence je samozřejmost dodržování osobní hygieny, vyhýbání se těsnému kontaktu s postiženými osobami, nepřespávat v cizím ložním prádle a vyhýbat se podezřelým ubytovacím zařízením.
Je doporučováno během léčby vyhnout se smaženým jídlům, živočišným produktům a sladkostem. Jako doplněk léčby jsou používány výtažky z česneku pro své antiparazitární vlastnosti. Na podporu hojení kůže po ukončení hlavní léčby lze užívat pupalkový olej s vitaminem E, řasu chlorellu a zevně přípravky s výtažkem z aloe vera (zde ale zdůrazňuji, po ukončení léčby, na hojení).