Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Nevíme, co botaniky přimělo k tomu, aby dali jméno citrus paradisi právě grapefruitu. Nejstarší zmínka o grapefruitovém stromu pochází ze 17. století, kdy jej botanikové objevili na karibském ostrově Barbados.V té době mohli sotva něco tušit o pokladu ukrytém v jadérku tohoto plodu. Díky jeho dnes známým účinkům – ničení mnoha nežádoucích, škodlivých vetřelců v našem těle – máme nepochybně na dosah kousek ráje.
Tento věčně zelený 4 až 25 metrů vysoký ovocný strom má tmavě zelené, oválné lesklé listy a vonící, bílé květy s 5 okvětními lístky, uspořádanými do květenství. První plody se objevují po 4 až 7 letech. Dospělý strom rodí neuvěřitelné množství 500 až 700 kusů za rok. Plod měří v průměru 10 až 20 cm a váží v závislosti na kultivaci 200 až 450 gramů. To znamená, že se na jednom grapefruitovém stromě za sezónu urodí až 6 metráků ovoce.
Každý plod obsahuje jadérka, ve kterých je ukryt celkový genetický stavební plán dalšího grapefruitového stromu se všemi jeho specifiky. V každém semínku je tedy ukryta síla celé rostliny včetně ochrany před škodlivými vlivy na samotné semínko. Také v případě extraktu, který se získává z grapefruitových jadérek ve velkých průmyslových zařízeních, se jedná nejen o chemicky měřitelnou směs některých základních látek, ale o celou síť působících aspektů.
Na rozdíl od mnoha dnes známých přírodních prostředků s terapeutickými účinky není užívání extraktu z grapefruitových jadérek nijak tradiční. Jedná se o „novou“ látku, jejíž účinky a široké spektrum užití se stále ještě zkoumají. Přišla však jako na zavolanou, aby pomohla proti mnoha „novým“ onemocněním, kterých díky modernímu způsobu života přibývá.