Střeva – sídlo imunity i psychické (ne)pohody!

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Centrum citů se nachází v srdci, ale také třeba v mozku. Za hlavu se chytáme, když si uvědomíme vlastní chybu, a za srdce se držíme, když cítíme dojetí, lásku nebo tíseň. Těmito dvěma orgány však výčet záhadných sídel zdaleka nekončí. Víte, kde se ukrývá třeba psychická (ne)pohoda?

V žaludku a střevech. Překvapuje vás to? Zkuste zapátrat v paměti a vybavit si, jak úzce jsou tyto orgány spojeny s tím, co právě prožíváte. Příjemné šimrání kolem žaludku, těžký kámen v něm, pocit sevření, nenadálý průjem vyvolaný nadměrným stresem,… To všechno jsou projevy jednoho z nejsilnějších center naší psychiky, sídla našeho instinktu.

Většinu lidí, které trápí duševní problémy – ať už jsou to úzkosti, deprese nebo jen nadměrná, nezvladatelná starostlivost o všechno a o všechny – mívají nějakou potíž právě v oblasti žaludku a střev. Může se jednat o rozkolísané zažívání, žaludeční a střevní záněty, ale i závažnější autoimunitní poruchy.

Špatné trávení? Nestresujte se!

Celá řada nemocí má svůj základ v emocích – vlastně bychom mohli říct, že každá. O jakékoli změně, závadě nebo výstraze informuje mozek náš organismus, to proto, aby mohl začít jednat, bojovat. Jenže ne vždy to naše tělo, zvláště pak to stresované, dokáže. Jedním z velice častých důsledků celkové disharmonie v organismu je narušení střevní rovnováhy. Tím pádem dochází také k poruchám vstřebávání minerálů, vitaminů, celkovému oslabení imunity, snížení „dobrých“ bakterií, a naopak rapidní navýšení těch špatných, které mohou přímo souviset s celou řadou zdravotních problémů: od dráždivého tračníku přes neurologické potíže po duševní kolaps.

  • Se stresem se pojí vznik žlučníkových kamenů, žaludečních vředů, rozvoj syndromu dráždivého tračníku… Na nadmíru stresu ale trávení většinou zareaguje okamžitě, i když třeba méně výrazně: zkrátka se dostaví potíže s trávením, třeba i nepravidelně.

Na raněnou duši je třeba jít „od podlahy“

Náš emocionální stav se z dlouhodobého hlediska odráží na kvalitě našeho zdraví. Nepříjemné stažení, tlaky a blokace v oblasti žaludku a střev naznačují duševní nerovnováhu, kterou je třeba řešit. Dlouhotrvající a neřešený stres vede k oslabení imunity, narušení střevní mikroflóry a nadměrnému množení patogenů právě v oblasti střev a žaludku. Chceme-li se tedy dostat zpět do duševní pohody, bývá zpravidla nutné řešit nejen hlavu, ale také tyto orgány a jejich okolí.

Co můžete udělat sami?

  • Vsaďte na probiotika a prebioitka! Získáte je ze stravy, bohaté na kysané zelí, kefíry a acidofilní mléka, tempeh, nakládané okurky. Bohatým zdrojem probiotik je pak cibule, česnek, banány, čekanka, obiloviny, šalotka nebo pórek. Vybírat můžete i ze široké škály doplňků stravy, ovšem pozor, zde je dobré zaměřit se na výsledky testů kvality!
  • Pijte hodně čisté, pramenité vody, která mimo jiné napomáhá k udržení zásadotvorného prostředí. Je velice důležité sledovat míru překyselení v organismu (k tomu báječně slouží jednoduché testy, které si můžete dělat denně v pohodlí domova) a regulovat ji, například za pomoci oblíbeného přípravku napěchované křemíkem, inulinem a mořskými minerály.
  • Hýbejte se, nejlépe na čerstvém vzduchu a tak, jak je vám to nejpohodlnější. Ideálními sporty jsou chůze a běh, k duševní pohodě přispějí ale také sporty, jako jsou jóga, pilates a meditace.
  • Nechte si za pomoci krevních testů zjistit stav minerálních látek a vitaminů a zaměřte se především na doplnění zinku, jódu, vitaminu D3 a  magnézia – všechny chrání nervovou soustavu a podporují dobrou náladu. Najdete je například ve slaďounkých sirupech.

Detoxikace 2x ročně?

Správná odpověď je: kdykoli cítíte, že je to třeba. Detoxikaci nejlépe podpoříte zejména na jaře a v zimě (například za pomoci domácích očistných kúr), nicméně pokud vás trápí problém, na který se cítíte být krátcí, ignorujte roční období a pusťte se do detoxikace ihned. S vhodným postupem vám nejlépe poradí zkušený terapeut, který dokáže zjistit, které tkáně v organismu jsou stresované nebo jakkoli poškozené a čím přesně trpí. Uvidíte, že žádný problém není tak zlý, jak se na první pohled může zdát…