Štědrý zahradníkův rok 1. díl

cm zahradnikpuda

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V následujícím článku se vám pokusím sepsat mé nejmilejší tipy, kterými oblažuji volný čas. Jedná se o drobné kratochvíle, které mi však činí nevýslovnou radost. Zdravé marmelády, sirupy, likéry, zavařeniny, sušené bylinky, ovoce, koření, kdy další odpočívá zaslouženě u ledu.

Co jsem se odstěhovala z většího města na vesnici, zahradničím. A velmi mne to chytlo za srdce. Vždy jsem se snažila o co největší soběstačnost. Pravda, z počátku jsem téměř nic nevěděla, neuměla, ale jak šel rok a příroda otevírala své štědré dlaně, došlo mi, že spoustu jednoduchého a dobrého si můžeme nachystat plně ve své režii. U nás doma se dveře netrhnou, možná i proto, že tu všude máme plno bylinek, nakládaných a sušených dobrot, čerstvou mouku, ze které ráda peču, ale i léčivé likéry, jako jsou ty z bezinek a ořechů.

V následujícím článku se vám pokusím sepsat mé nejmilejší tipy, kterými oblažuji volný čas. Jedná se o drobné kratochvíle, které mi však činí nevýslovnou radost. Zdravé marmelády, sirupy, likéry, zavařeniny, sušené bylinky, ovoce, koření, kdy další odpočívá zaslouženě u ledu.

V průběhu roku si toho můžete uchystat opravdu spoustu, kdy zrovna u nás začínáme březnem. Sbírat a chystat lze však také po celý podzim, takže si třeba i vy ještě letos uchystáte výbornou žaludovou kávu či šípkové víno.

Březen

Březen a jeho první lžička medu, ale také měsíc, doprovázející svěží lístky medvědího česneku. Nejtěžším úkolem bývá najít lokalitu, pokud se však zadaří, máte vyhráno. Šetrně jej nasbírejte právě tolik, abyste si jej podstatnou část zamrazili, rozmixovali ve voňavé pesto, taktéž i nasušili. Sušený medvědí česnek oživí rýži, pohanku, brambory, ale i omáčky, polévky či sýr. Po nasušení jej stačí namlít či nadrtit, aby měl konzistenci jako majoránka. No a pak už jen uložíte do pěkné nádoby a na celou zimu máte vystaráno. Je-li teplejší březen, sbírat lze již také první kvítky sedmikrásek, které sušíme a můžeme použít do čajových směsí. Tohle je můj březen, medvědí česnek a sedmikrásky, které sbírám až do června.

Duben

Čtvrtý měsíc v roce, to je období, kdy chodím na popenec břečťanovitý. Suším jej a pak, stejně jako medvědí česnek, používám jako bylinku do salátů, příloh či polévek. Takto jej sbíráme celistvý, to znamená nať v období květu. Pokud však nasbíráte pouze drobné fialové kvítky, můžete si z nich připravit popencový led, například do bezové limonády. Jak na to? Úplně jednoduše, nasbírejte několik hrstí popencových kvítků, ty pak nasypte do tvořítek na led a zalijte vodou. Nechte zamrazit. Kromě popence sbírám a suším kopřivu, také i meduňku, která se mi hojně rozrůstá na zahrádce či voňavou dobromysl. Možná vám zahradu rozvoní taktéž i violka. I tu lze sušit, ale je to obtížnější, neboť je velmi choulostivá a brzy přichází o svou fialovou barvu. Pokud však máte rádi barevný led, zkuste, stejně jako popenec, zamrazit i violku. Povznesete jí kteroukoli letní oslavu.

Květen

Měsíc naplněn vůní a barvou, pokojným bzučením včel. Pokud jste bylinkoví, květen si užijete, louky se zelenají, omamně voní, slunce se opírá do korun stromů, krajina zachovává stále svěží ráz. Sbírat můžete borůvkové listí, které lze nasušit do směsí a podávat při diabetu, taktéž i listí rybízové, jakmile keřík odkvete. I to můžete zapracovat do směsí, které podporují vykašlávání a tlumí nemoci z nastuzení. Vydat se můžete také ještě na nerozkvetlý černý bez. Takové kvítky uchovávají mnohem více léčivých složek, nežli pak v období rozpuku a silné vůně. Já sama však počkám, až černý bez otevře své dary a v květnu si raději užívám kaštany, které majestátně rozsvěcují svíce. Květen, to je také ukládání semen do řádků, sadba, péče o bylinky, které již od března bují.

Červen

První letní měsíc, kdy chodívám na černý bez, ale také lípu. Lípu lze jednoduše nasušit, stejně tak černý bez. Pokud jej však máte nasbíráno moc, určitě zasvěťte červen bezové limonádě. Její postup je velmi jednoduchý a povede se zajisté každému.

Na bezovou limonádu bude potřeba

Bezová limonáda
  • 3 litry vody
  • 20 větších, pěkně rozkvetlých květenství černého bezu
  • 1 citrón
  • 10 polévkových lžic přírodního cukru
  • 1 čl sušeného droždí

Do větší nádoby vložíme bez a citrón nakrájený na kolečka. Pokud nemáme bio citrón, odkrojíme kůru. Necháme vylouhovat přes noc. Druhý den přidáme cukr, ale i droždí. Necháme odpočinout dva dny na sluníčku. Dříve, než podáváme, vychladíme v lednici. Lze přidat taktéž i kvítky levandule, popencový led.

Lípa, to je nejmilejší záležitost měsíce června, chodím na ni pravidelně několik dní v měsíci. Miluji bzučící koruny, do jejichž vůně se člověk obestře a schová. Lípa, kterou již dnes téměř nikdo nesbírá. A přesto, čaj z ní je medový a sladký, kdy chutná i dětem. V období chřipek a nachlazení pak přijde velmi vhod. Lze jej dobře zkombinovat společně s černým bezem v léčivou směs.

Červen, to jsou také první jahody, ze kterých chystáme méně sladký džem, taktéž i přesnídávky, kdy na 700 g jahod přidám celý banán, tuto směs provařím, rozmixuji, plním do přesní-dávkových sklenic. Ráda zpracovávám taktéž i rybíz, který mrazím, opět používám na přesnídávky, v kombinaci s jablkem a banánem, případně, po vzoru mé babičky, za studena chystám výtečnou rybízovou marmeládu.

Rybízová marmeláda za studena

Rybízová marmeláda
  • 1000 g černého rybízu či josty
  • 1000 g cukru

Směs umixujeme v hustou marmeládovou hmotu. Plníme jí vyvařené sklenice, zavíčkujeme, necháme odpočívat v chladu. Jedná se o jednu z nejchutnějších marmelád, se kterou je velmi málo práce, neboť se nemusí zavařovat.

Dalším ze série oblíbeného chystání bude také svatojánský ořechový likér. Ani zde nemůžete vůbec nic pokazit.

Svatojánský likér (lék, který se pije po malých doušcích, většinou na Vánoce.

Svatojánský likér
  • 20 nezralých ořechů
  • 1 celá skořice
  • 4 hřebíčky
  • 3 kuličky jalovce
  • kůra z poloviny bio citrónu
  • 250 ml vody
  • 500 ml vodky
  • 250 g cukru

Ořechy nakrájíme na plátky, vložíme do skleněné nádoby, do které dále přidáme skořici, hřebíček, jalovec, nastrouhanou citrónovou kůru a vodku. Necháme 6 týdnů odpočívat. Následně nápoj přecedíme přes sítko, hrubou část vyhodíme a likér promísíme s vodou svařenou s cukrem. Uschováme v chladnu a užíváme s vánočními hosty.

Červenec

Meruňkové a mirabelkové žně, ale také období, kdy dozrávají rajčata a okurky, které jsou základem osvěžujících salátů či okurkových limonád. Okurková limonáda je u nás častým zpestřením, kdy stačí společně s okurkou odšťavnit jablko a malé množství zázvoru. Takto připravenou limonádu vychladíme, servírujeme s mátou.

Dozrávají první letní jablka, která zpracovávám na přesnídávky, letos jsem do nich namísto hřebíčku přidala vanilku, aby se chuť jablek ještě více zjemnila. Všechny přesnídávky, které chystávám, jsou bez výjimky prosty cukru. U jablečné to tedy nebude jinak. Rozvařím jablka společně s vanilkou. Následně směs umixuji a plním jí do skleniček. Lidé se mne často ptají, zda takto připravené přesnídávky vydrží. Ano, vydrží, klidně i pět let, pokud na některou ve skrytu spíže zapomenete. Zbytek letních jablek krájím na křížaly, které doma milujeme.

Další z voňavých směsí bude určitě i bezinková šťáva, případně i likér. Záleží na tom, kdy dozrají bezinky, ty letošní si se svou fialovou barvou skutečně velmi pospíšily. Bezinkový likér je opět velmi jednoduchý, na 2 litry bezinkové šťávy použijeme litr rumu a 250 g cukru. Bezinky odšťavníme, šťávu 15 minut vaříme, následně v ní necháme rozpustit cukr. Jakmile je hotovo, přidáváme rum, skořici, 100 ml silné kávy. Hotový likér necháme odpočívat v chladu, klidně až do Vánoc, pro milé hosty.

Srpen

Období plné zralosti a chutí. Rajčata, společně s paprikami a červenou cibulí zpracovávám na lahodné lečo. Samotná rajčata krájím na půlky, následně peču v troubě. Jakmile jsou hotová, obnažené půlky potírám česnekem, plním dobromyslí a tymiánem. Půlky zpět uzavřu, skládám do sklenic, které zalévám dobrým olivovým olejem. Takto uskladněná vydrží opět dlouho. V lednici, ale i ve spíži.

Padají švestky, které opět suším, po vzoru křížalek, vařím povidla s minimem cukru, ze zbytku chystávám přesnídávky, opět bez cukru, s banánem a jablky. Občas přidávám také i skořici, hřebíček či vanilku. Mrazím zelené natě, které hojně bují na zahrádce, petržel, listový celer, libeček, sušívám šalvěj, majoránku, tymián a dobromysl.

Na záhonech se žlutí měsíčky a chrpy, i těch je zde obrovská spousta. Tou dobou mám již nasušeno několik sklenic sytě kvetoucích bylin. Suším také maliník či ostružiník, jež činí čajovou směs příjemně jemnou.