Srdcovnice – známá, neznámá

cm srdcovnice

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Srdcovnice nadmutá, latinsky Cardiospermum halicacabum, je u nás poměrně neznámou rostlinou. Patří do čeledi rostlin mýdelníkovitých. Je to dřevnatějící popínavá rostlina, jejíž mladé větve jsou ochlupené. Znají ji pěstitelé dekorativních rostlin, kteří si jí cení pro její výrazné plody a s oblibou ji pěstují na terasách. Srdcovnice může dorůst až do výšky tří metrů. Je pro ni charakteristické, že je náročná na teplo, nesnáší chlad a vlhko. Proto je důležité ji pěstovat na terase na krytém místě. Listy mají trojúhelníkový tvar a čepel je vejčitá se špičkou. Vlastní květy mají bílou barvu a krátké stopky.

Je docela zajímavé, že srdcovnice se pěstuje jako zelenina v Indii, Brazílii nebo na Filipínách. Z rostliny se pro konzumaci a použití v kuchyni sklízejí a používají výhonky a listy, které se vaří jako špenát, z tobolek a semen velikosti hrášku se získává jedlý olej.

V tradičním léčitelství se používá extrakt ze srdcovnice na zklidnění podráždění, svědění a alergické reakce pokožky. Uvádí se, že má protizánětlivé účinky podobné účinkům kortizonu. Takto používaný a zpracovaný extrakt se získává z čerstvých nadzemních částí kvetoucí rostliny.

Kdy se používá?

Jako hlavní využití se uvádí ošetření podrážděné pleti, dále v případě atopického ekzému nebo na doléčení kožních potíží. Jeho význam je v tom, že posiluje ochrannou bariéru pokožky. Některé zdroje zmiňují, že je možné používat i u menších dětí.