Solární čakra (Manipura) – síla a seberealizace

akry e1585048600437

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Bývá také označována jako třetí nebo solární čakra, protože je umístěna dva až tři prsty nad pupkem v místě solar plexu. Je spojena s osobní vnitřní silou, pevnou vůlí a seberealizací. Živel Ohně, který této čakře náleží, proměňuje hmotu ve světlo a teplo, v duchovní rovině znamená také očištění. Proto čakra filtruje a čistí tendence dvou spodních čaker, vědomě využívá jejich tvořivé energie s cílem dosáhnout co největšího naplnění v životě.

Její barva je žlutá, hřejivá barva spokojenosti, nezávislosti a osobní síly. Na fyzické úrovni má čakra vztah k trávicím orgánům. Energeticky odpovídá dráze žaludku, slinivky břišní a sleziny, má vztah i k játrům, žlučníku a svalové soustavě. Ze smyslů sem řadíme zrak, žlázy reprezentuje slinivka břišní.

Archetyp bojovník a sluha

Pozitivním archetypem je Bojovník. Je symbolem odvahy, silné vůle a cílevědomosti. Jeho vnitřní síla mu pomáhá uskutečňovat své sny. S jinými lidmi jedná jako se sobě rovnými. Oproti tomu negativní archetyp Sluha nemá dostatečnou sebeúctu. Působí ustrašeně a podceňuje se. Hledá potvrzení sebe sama u druhých lidí. Velkou část své síly věnuje snaze zavděčit se a získat uznání od ostatních, protože je neumí dát sám sobě.

Disharmonie čakry

Pokud čakra funguje harmonicky, cítíme se svěže, radostně a vnitřně naplněni. Máme pocit souladu se sebou, s životem a se svým postavením v něm. Zároveň dovedeme respektovat pocity a jedinečnost ostatních lidí. Světlo, které z čakry vyzařuje, nás chrání před negativními vibracemi druhých lidí. Při nevyvážené funkci čakry chceme prosazovat svou moc, vše musí být podle našeho názoru. Hnací silou toho všeho je nespokojenost a vnitřní neklid. Nemůžeme se uvolnit, snadno vybuchneme, protože v sobě dusíme mnoho spolykaného hněvu. Tato vnitřní nespokojenost pravděpodobně pochází už z dětství a dospívání, kdy se nám nedostávalo uznání. V dospělosti si pak zakládáme na společenském postavení a kariéře. Hlodavý pocit vlastní nedostatečnosti se snažíme umlčet vyčerpávající aktivitou. Oslabená čakra se projevuje chybějící energií, podceňováním se a nedostatkem odvahy. Všude vidíme překážky a máme pocit, že na boj se životem nemáme dost síly. Možná jsme v dětství hodně potlačovali své pocity kvůli strachu, abychom nepřišli o přízeň rodičů a učitelů. Dusíme v sobě ohnivou sílu solární čakry, což bere energii a spontánnost našemu chování i našim přáním. Ještě dnes se pokoušíme získat uznání přizpůsobením se a potlačujeme své skutečné emoce.

Nemoci a řeč těla

Nedostatečná funkce čakry se může projevovat cukrovkou, nemocemi jater, žlučníkovými kameny, žaludečními a dvanáctníkovými vředy, celiakií, alergií a chronickou únavou. Prostřednictvím třetí čakry vnímáme vibrace lidí kolem nás. Příjemné teplo kolem žaludku nám napoví, že je nám dotyčný člověk sympatický. Jsme-li konfrontováni s negativními vibracemi druhého člověka, cítíme v místě solar plexu mravenčení nebo tlak. Instinktivně si oblast žaludku chráníme i rukama.

Možnosti čištění a aktivace

Čakru je dobré čistit a posilovat pravidelným přijímáním sluneční energie. Můžeme například pozorovat sluncem zalité pole zralého obilí nebo kvetoucí řepky. Objevme nádheru přírodní mandaly skryté v květu slunečnice nebo kopretiny. K aktivaci čakry se výborně hodí latinskoamerické ohnivé rytmy. K harmonizaci je vhodná uvolňující orchestrální hudba. Z drahokamů je to tygří oko, jantar a citrín. Z aromaterapie můžeme vyzkoušet levanduli, rozmarýn a bergamot. Třetí čakru reprezentuje mantra RAM.

 

Zdroj: www.energy.cz