Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Je to stálezelený keřík, který prospívá na slunečném stanovišti v sušší, propustné, hlinitopísčité půdě. Je to subkontinentální druh s eurasijským areálem, těžiště rozšíření leží ve východní Evropě, ale zasahuje i do západní Evropy a Skandinávie.
Je to vytrvalá bylina dorůstající výšky 10 – 30 cm, nevětvené lodyhy vystoupavé nebo přímé, přitiskle vlnaté. Listy nedělené, celokrajné, podlouhle eliptické. Květenství tvoří drobné úbory o průměru 4 – 5 mm, v hustém koncovém chocholíku. Plody jsou hnědé nažky s chmýrem. Kvete od začátku července do října.
Smil písečný obsahuje zejména hořčiny, třísloviny, fytosteroly, ftalidy, karotenové barvivo, flavonoidní barviva, spazmolyticky působící glykosidy naringeninu, dále obsahuje glykosidy kemferolu a apigeninu, deriváty kumarinu, antibakteriálně a antiviroticky působící kyselinu ursulovou a kávovou, silici s obsahem nerolu, pinenu, furfurolu a linalolu.
Smil písečný zlepšuje trávení, tlumí nadýmání, podporuje vylučování žluče, sekreci žaludeční šťávy a slinivkových výměšků. Používá se při virových a chronických zánětech jater, dolních cest močových a vyrážkách, smil písečný eliminuje riziko vzniku žlučníkových kamenů, zánětu žlučníku a žlučovodů, mírní křeče a zlepšuje metabolismus.
Droga se přidává do ovocných čajů. Používá se jako součást suchých kytic, pěstuje se také jako skalnička.
Smil písečný je řazen mezi zvláště chráněné druhy v kategorii silně ohrožené druhy. Z řady historických lokalit ustoupil, dnes je považován za vzácný druh. Přesto stojí za to, s ním stále počítat jako s opomíjenou, ale o to zajímavější léčivou rostlinou.