Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Hluchavkovitá trvalka Šišák bajkalský dorůstá výšky 15 až 50 cm. Jeho domovinou jsou lesostepní pásma Zabajkalí a Dálného východu. Rozkvétá na konci léta a na podzim modrými květy. Své jméno dostal podle plodů šišatého tvaru. Lze jej pěstovat i u nás. K léčbě se používají listy a kořen.
V bylinářství se začal používat před 2000 lety v Číně, kde byl podáván ve směsi s jinými bylinami. Obsahuje unikátní glykosidy a polyfenoly. Ceněny jsou wogonin, bajkalin, bajkalein, oroxolin A, scuttellarin, chrysin, viscidulin a scullcapflavon. V čínské medicíně se šišák používá pro posílení imunity a k očistě organizmu. Ochraňuje a regeneruje játra a ledviny.
Jaké účinky nám může nabídnout?
Účinné látky snižují horečku a intenzitu kašle. Mírní trávící a močové potíže. Mají protizánětlivý a antialergický efekt. Šišák se užívá především u srdečních potíží, jako je arytmie, vysoký krevní tlak (hypertenze) a různé subjektivní bolesti srdce. Má sedativní účinky, kterých se využívá jak při tlumení různých bolestí, tak k posílení nervů, proti nespavosti, neklidnému spánku a podobně. Dále se užívá při chorobách ledvin, proti revmatickým bolestem (revmatoidní artritida). Je silně potopudný a žlučopudný. Snižuje krevní cholesterol. Působí spasmolyticky (uvolňuje křeče svalů) a staví vnitřní krvácení, čehož se užívá i při menstruačním krvácení a menstruačních bolestech.
Účinky šišáku bajkalského:
|
Obsahová složka wogonin pomáhá chránit DNA bílkovin před acetylací. Přímý dopad této skutečnosti ocení kuřáci a lidé s nádory prsu a prostaty.