Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Mnoho lidí se domnívá, že nejtěžší na zvládnutí přechodu ročních období je podzim. Počasí se zhoršuje, slunce ubývá, všechno začíná být pochmurnější, šedivé a my každé ráno vstáváme s pocitem, že léto je už definitivně za námi a čekají nás už jen a pouze mrazivé, tmavé a bezútěšné měsíce bez slunce a plné práce, ukončování roční agendy v mnoha profesích, navíc vánoční stres se vším všudy.
Podmínky na rozvoj deprese jako ulité. Studie a výzkumy v této oblasti však ukazují překvapující závěry. Zásoby serotoninu jsou v organismu nižší na jaře, protože v zimním období se většina z nich spotřebovala, proto podzimní deprese jsou obecně lépe zvládány, poněvadž nám v těle zůstalo z léta dostatečné množství serotoninu, který v tmavých zimních měsících využíváme ze zásob. Na jaře ale už tyto zásoby serotoninu docházejí a na druhé straně je sluneční záření a hezké počasí ještě v nedohlednu. Serotonin dochází – a to je živná půda pro rozvoj sezónní deprese právě na začátku roku.
Co z toho plyne pro nás?
S jarní depresí se tělo umí vypořádat o něco lépe, protože ještě má dost serotoninu, který se nahromadil od léta. Avšak v zimních měsících a po novém roce už tyto zásoby docházejí a my se musíme s našimi pocity pochmurnosti a deprese vypořádat, jak umíme.
Jestli máte pocit, že se u vás projevují příznaky takovéto sezónní deprese, je potřeba podniknout potřebná opatření, protože na serotonin si ještě počkáme do prvních slunečních paprsků. Zatím musíme tělu pomoci my sami. Mezi příznaky sezónní deprese patří pocity smutku a bezmoci, neschopnost těšit se a radovat z běžných, každodenních i netradičních věcí, podrážděnost a iritabilita, zvýšená unavitelnost, potíže se spánkem (neschopnost zaspat, časté buzení během spánku, přerušovaný spánek, brzké vstávání, nekvalitní spánek), změny v chuti do jídla (ztráta chuti k jídlu, úbytek na tělesné hmotnosti, přejídání, přibývání na váze).
Když se u Vás zmiňované symptomy vyskytují, můžete si pozitivní náladu pomoci navodit těmito postupy:
- Snažte se co nejvíc vnímat a užívat si denního světla. I když toto světlo nebude nikdy takové intenzity, jako je tomu v létě, uvědomění si prožitku dne a denní doby může pomoci navodit v organismu vylučování serotoninu a potažmo zlepšit naši náladu.
- Jestli trávíte mnoho času za dne uvnitř (doma, v kanceláři apod.), posaďte se pokud možno co nejblíže k oknu, nebo si vyhraďte čas, který zde v průběhu dne strávíte. Přirozené světlo, i když není plně intenzivní jako v létě, nás přece jen může nakopnout a dodat nové síly.
- Některé výzkumy prokazují pozitivní účinek umělého osvětlení (což je samozřejmě lepší, než mhouřit a pracovat po tmě). Sviťte alespoň takhle, když už toho přirozeného světla není nazbyt.
- Během těchto tmavých měsíců se snažte jíst vyváženou stravu, těžší jídla vyvažovat dostatkem ovoce a zeleniny. A pokud možno, nestraňte se aktivity a pohybu. Pohybová činnost v organismu produkuje hormony na bázi serotoninu. Proto mají lidé obvykle po dobrém sportovním odreagování úsměv na rtech a pociťují pozitivní náladu.
- Pokuste se mít pravidelnost ve spánku (jít spát a vstávat relativně ve stejnou hodinu).
- Věnujte se kromě práce taky aktivitám, které vás baví, které máte rádi a vyhraďte jim ve svém diáři čas.
- Nestraňte se setkávání s přáteli a známými. Společnost druhých lidí je účinným prostředkem proti pocitům smutku a deprese.
- Jestli nepomáhá žádný z postupů, které máte osvědčené z dřívějška nebo z jiných zdrojů, nebojte se o pomoc požádat. Pomocnou ruku vám může podat dobrý kamarád, přítel, sousedka, kolega, rodinný příslušník. Někdy stačí si ulevit rozhovorem, popovídat si, někdy je to vyjížďka na kafe nebo na procházku, společnou sportovní aktivitu.
- Když nepomáhá ani to, není nic proti ničemu zajít se poradit ke svému lékaři, psychologovi nebo psychiatrovi. Můžou doporučit jiné účinné postupy ušité člověku na míru, v neposlední řadě pomáhá medikace nebo přírodní produkty.