Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Řada pacientů trpí sice nenápadným, ale velmi nepříjemným a život ztrpčujícím onemocněním, šelesty v uších. Jeho odborný název je tinnitus. Šelest může být silnější nebo slabší a může se měnit v průběhu času či v různých intervalech. Pokud bychom to měli definovat, jedná se o zvukovou halucinaci. Jedná se o podráždění některého stupně sluchové dráhy, je tedy nervového původu. Vzniká podrážděním či dokonce odumřením jediné vláskové buňky v uchu. Tato buňka vysílá signál, který je sluchovým centrem vyhodnocen jako čistý tón frekvence odpovídající umístění buňky, která tento signál vysílá. To se projevuje charakteristickým hučením či pískáním v uších.
Jaké jsou jeho příčiny
Příčin může být více. Může to být vyšším věkem. Pokud se jedná o staršího pacienta, tak nejprve přestane slyšet vysoké tóny a později může ohluchnout. Další příčinou může být degenerativní postavení krční páteře. Jinou příčinou je onemocnění cév, které je zapříčiněno aterosklerózou nebo hypertenzí. Z tohoto důvodu lékaři měří u pískání v uších krevní tlak a hodnotí stav cév.
Příčinou může být i nadměrné množství ušního mazu, středního ucha, porucha funkce Eustachovy trubice, Meniérova nemoc, nebo i úrazy v oblasti spánkové kosti. Tinnitus může být také projevem mozkového nádoru, ale to je naštěstí velmi vzácné. Ke vzniku šelestů v uších může vyjímečně přispět i užívání některých léků (některá antibiotika, antidepresiva, antihistaminika, kyselina acetylsalicylová).
Jak se léčí šelesty v uších
Možností léčit tinnitus je více, bohuže stoprocentně spolehlivá není žádná metoda. Záleží také na tom, co tuto nemoc způsobilo. Někdy stačí odstranit mazovou zátku z vnějšího zvukovodu, někdy lékaři zjistí poškození ušního bubínku, které je možné zacelit. Chronické záněty ve středouší lze léčit chirurgicky s následnou plastikou ušních kůstek. Nemoci vnitřního ucha se léčí podáváním léků nebo laseroterapií.
Lékaři se také snaží nemocnému zlepšit cirkulaci krve v cévách a zásobování hlemýždě kyslíkem. Hlemýžď je spirálovitá dutina v kosti skalní, část vnitřního ucha. Toho posledního se dosahuje vdechováním stoprocentního kyslíku přes masku. Lékaři doufají, že v takovém případě to povede k lepšímu zásobování vnitřního ucha kyslíkem a tak postupně k nastartování regenerace smyslových buněk.
Další metoda – zkratkou označovaná jako TRT – je založená na tom, že sluchové vjemy je třeba přeprogramovat, čili jde o léčbu tinnitu změnou návyku.Tinnitus působí také negativně na psychiku nemocného. Představuje značný stresový faktor – a stres, neklid a strach mohou zase vést k jeho zesílenému vnímání.
Z dalších léčebných metod je to magnetoterapie, akutní fáze infuzní terapie, chronický ušní šelest-hyperbarická kyslíková terapie, maskování, terapie pulsujícími signály (TPS) nebo hudební terapie.
Jinan dvoulaločný – pomocník z přírody
V případě špatné cirkulace je možné jako doplněk léčby užívat doplňky stravy (nebo volně prodejné léky) s jinanem dvoulaločným (latinsky Ginkgo biloba). Díky obsaženým látkám (flavonoidní glykosidy, terpenové laktony) může rozšiřovat žíly (vazodilatační působení) a tím pozitivně působí v řadě nemocí, protože pomáhá zlepšovat průtok krve cévami. Působí pozitivně při poruchách paměti (zlepšuje zásobování mozkových buněk kyslíkem) nebo při špatném prokrvení končetin. Také pomáhá zlepšovat přívod krve ke sluchovým nervům – to může pozitivně působit při zhoršování sluchu, pokud je tímto efektem způsoben nebo také při pískání v uších či při závratích.
Prevence
K preventivním opatřením patří vyhýbání se poslechu hlasité hudby, hlučnému prostředí v práci, střelbě, pyrotechnice a podobně.