Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Přáli byste si úplně se zbavit strachu? Já ne! Strach je energie a vnitřní palivo. Strach nás informuje o nebezpečí a udržuje ve střehu. Strach nám umožňuje vystupovat z komfortní zóny, a tím překonávat sami sebe. To, co nechceme, je, aby měl strach nad námi moc. Aby stál v cestě našim snům. Aby z nás dělal psychicky nemocné jedince. Strach ale nemusí být naším nepřítelem, může se stát spojencem. Tajemstvím je jeho přijetí. Jak jednou řekl vynikající světový boxer José Torres, „mistři zažívají strach, ale nikdy nedovolí, aby je strach ovládl.“
Přepněte na řešení
Asi jsme všichni někdy zažili, že strach začal v naší hlavě růst. Postupně jsme nad tím, jak se cítíme, přestali mít kontrolu. Strach nás ovládl. Jak v takové situaci reagovat?
Brandon Webb, bývalý elitní příslušník amerických elitních námořních jednotek a tvůrce výcvikových programů pro armádu, dává ve své knize Ovládni svoj strach návod: „Musíte udělat dvě věci: za prvé si uvědomit, že se to děje, a za druhé to změnit. Musíte přepnout vypínač ve své hlavě (2019: 19).“ Prakticky řečeno, zastavit konverzaci ve své hlavě. Přepnout z oběti na člověka, který za situaci přebírá odpovědnost a podnikne kroky, aby to, co se mu nelíbí, změnil.
V jeho případě to nejsou plytké motivační řeči, ale zkušenost člověka, který stál mnohokrát tváří v tvář smrti, a na jehož rychlých reakcích závisely i životy ostatních. Není to popírání strachu (protože popírání strachu může někdy v realitě stát život), ale transformace strachu v akci.
Přesně o tom zakladatel transurfingu Vadim Zeland píše: Podle něj strach zveličují myšlenky. Jak je udržet pod kontrolou? Neztrácet energii váháním, jít a jednat: „Jednejte bezstarostně jako samuraj, který žije tak, jako by už stihl umřít. Předem se smiřte s porážkou, ale jednejte tak, jako byste cíl už měli v kapse. Odhoďte naději, úděl a spasení slabých. Ponechte si jen samotnou připravenost dostat, co zamýšlíte (2009: 83).“
Počítejte do tří
Specifickým, avšak hodně častým, je strach z mluvení na veřejnosti, oslovit někoho, říct někde svůj názor. Nejlepší postoj, který můžeme zaujmout je: „Tak mám trému/strach, no a co?“ Napočítat do tří a jít do akce.
Mimochodem Kristina, kterou na Celostní medicíně znáte z článku o chronické borelióze, říká, že se jí osvědčilo – když by měla náhodou někdy strach nebo trému – to přiznat. Klidně říct: „Jsem teď trochu nervózní.“ Když to uděláte, skoro veškerý strach z vás spadne. Aneb další potvrzení toho, že když svůj strach přijmeme, tak nás to v konečném důsledku osvobodí.
Využijte strach jako kompas
Věřím, že takzvané negativní emoce mají v životě místo. Čím více je negativní emoce (to je i strach) silnější, tím důležitější pro nás celá situace je. Podle Esther a Jerry Hicks jde vlastně o jakousi vlastní GPS, navigační systém. Když strach správně uchopíme, ukáže nám, jaké mají být naše vlastní kroky. Webb (2019: 19) doporučuje klást si už jako prevenci otázku „Co bych udělal, kdybych měl strach?“
Jde o psychologickou přípravu na budoucí situaci, její modelování. A hledání optimální reakce/řešení. Neboli, až dostanete v realitě strach, tak: „Namísto toho, aby se přesvědčovali, že se nebojíte, i když dobře víte, že to není pravda, položte si otázku: „Jak bych mohl využít tento statický náboj ve svůj prospěch?“ (s. 21)
Zjistěte, na čem vám nejvíce záleží
V neposlední řadě si uvědomte, co je pro vás v životě nejdůležitější. Napište si žebříček svých hodnot. Zamyslete se, jak moc chcete být věrní nejlepší verzi sebe sama: „Ovládnutí strachu začíná rozhodnutím; když si uvědomíte, na čem záleží, budete vědět, jaké rozhodnutí musíte udělat, a dodá vám to sílu se rozhodnout (Webb, 2019: 124).“
Jistý voják už málem vzdával boj se smrtí, když v tom si uvědomil, že má doma dítě, a prostě nemůže dopustit, aby jeho dítě zůstalo bez táty. Tak vyvinul „nadlidskou“ až skoro neuvěřitelnou sílu a z celé situace vyvázl. Nebo pokud víte, že na vaší schopnosti překonat strach bude záviset váš budoucí příjem a kariéra, budete mít též silnější motivaci strach přemoci, než v situaci, kdy vlastně na ničem nezáleží.
Literatura:
Webb Brandon (2019): Ovládni svoj strach. Eastone Books: Bratislava.
Zeland Vadim (2009): Ovlivňování reality, VIII. díl. Eugentika: Bratislava.