Sangvinik

cm lide

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Snad každý člověk je někdy rád ve společnosti svých blízkých a někteří lidé přímo vyhledávají příležitosti, jak trávit čas mezi lidmi. Asi i vy máte v okruhu svých známých někoho, kdo je vždy tam, kde se něco děje, nikdy se s ním nenudíte a kdo vás dovede vždy rozesmát. Možná máte za přítele právě člověka s temperamentem sangvinika.

Sangvinika nejčastěji potkáte ve větší skupině lidí. Je to ten, který baví ostatní, nahlas se směje, vtipkuje, jindy se zájmem poslouchá a doptává se. Je rád v příjemné společnosti a obvykle mívá mnoho přátel. Miluje nové zážitky a rád se o ně dělí s ostatními. Rád se baví a dovede bavit i ostatní. Nesnáší nudu – pryč s lidmi, kteří jsou hloupí nebo nezajímaví. Koupe se v pozornosti a přízni svých přátel jako ve sluneční lázni. Dovede sice trávit čas o samotě, ale nezůstává sám dlouho. Na světě je přece tolik zajímavých věcí, které je třeba objevit a lidí, které je třeba poznat! Milují zábavu a nepřekvapí, že mezi umělci je mnoho lidí s tímto temperamentem. Mívají vysoké sebevědomí a málokdy se stydí předvádět. Strhují na sebe pozornost, chtějí mít kolem sebe co nejvíce lidí a chtějí být oblíbení – anebo si najdou jinou cestu, jak zaujmout.

 

Sangvinici jsou charakterističtí rychlými, silnými reakcemi na podněty, které však nemívají dlouhého trvání. Proto hledají stále nové a nové podněty, které by jim přinesly příjemný pocit, radost, vzrušení. V určitém směru bývají povrchní, někdy se zcela nekriticky přizpůsobují tomu, co je právě módní, populární, snadno se nadchnou, ale málokdy u něčeho vydrží.

 

Jedinci s tímto temperamentem jsou zvídaví, tvůrčí a občas dávají přednost fantaziím před realitou. Využívají svoji fantazii i ke hrám s ostatními a trápí je sděleními typu „tak mě neber tak vážně.“ Bez obtíží se dělají legraci sami ze sebe, aniž by se cítili trapně – někteří dovedou kvůli dobré zábavě udělat téměř cokoliv.

 

Serióznost, klid, rutina – to jsou oblasti, které sangvinikům příliš nesedí a nezřídka mívají tendenci zlehčovat je humorem nebo před nimi prostě uniknout. Nejsou příliš spolehliví – mívají potíže plánovat nebo organizovat, snadno zapomenou, co si dříve domluvili. Žijí přítomným okamžikem.

 

Nemají problém dát najevo podporu, obejmou vás nebo poplácají po ramenou, spontánně, a vy víte, že vám fandí. Umí velmi dobře motivovat a povzbuzovat, a protože bývají v jádru optimisté, nic než úspěch si nepřipouští. V pracovním nebo školním kolektivu bývají oblíbení, protože pečují o ostatní, povzbuzují, udržují skupinu pohromadě.

 

Bývají citliví, soucitní a přemýšliví. Jejich emoce však mohou být jako aprílové počasí. Jeden den vás nenávidí a další den vám klečí u nohou s omluvou a slibem nekonečného přátelství. Nikdy nevíte, jak hluboké jsou jejich pocity doopravdy. Dovedou rychle prominout a zapomenout – žijí přítomností, ne minulostí – a od ostatních očekávají totéž. Jsou tak trochu nepředvídatelní a neuchopitelní, a to je může činit nedůvěryhodnými pro jedince, kteří potřebují cítit ve vztahu jistotu, stálost a pevnost.