Samochvála voní

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Když jsem byla na základní škole, jako mantru si všichni spolužáci opakovali větu, naučenou od rodičů – „samochvála smrdí“. Pamatujete si tuhle větu? Používali jste ji také vy nebo vaše okolí?

U nás na základce nebylo možné říci cokoli pěkného na vlastní adresu, aniž by na něj hned několik lidí nevyskočilo s napřaženým prstem a nevarovalo jej před hrůzným působením samochvály, jako by to byla ta nejhorší věc na světě. Když vás pochválili ostatní, dobře, fajn, stačí se zahledět do podlahy a zamumlat tiché děkuju, ale ocenit a pochválit své vlastní schopnosti, to bylo jen pro marnotratné chlubivé na myšlence, kterými je radno opovrhovat.

 

Nedivím se, že s podobnou výchovou, vyrůstají z lidí zakomplexované ušlápnuté bytůstky, které pojem sebeláska nejen že neznají, ale často jej považují za něco nevhodného. Mít rád sám sebe? A není to nevhodné?

Není.

 

Nevím, kde se v lidské mysli vzal ten nesmysl, že mít rád sám sebe odporuje morálce. Jako by každý, kdo se miluje a umí se pochválit, byl automaticky sobec. Tak to ale vůbec není – ten, kdo se umí pochválit a zahrnuje sebe sama láskou, jen dokazuje, že ve svém životě hraje hlavní roli – a tak by to mělo být, protože náš život je prostě náš a ničí jiný.

 

Pochopitelně je hranice mezi tím, co je prospěšné chválení sebe sama a co je stavění se na piedestal dokonalosti, daleko od pravdy. Ale to je jako s přáteli nebo dětmi – chválení je jedna věc, ale nekritický obdiv jiná.

 

Nemá ale cenu ze strachu, že to přeženeme, utahovat kohoutek lásky vedoucí právě k nám samotným. Sami se sebou budeme žít do konce života – a s kým budete raději? S člověkem, který se má rád a ví, co mu jde nebo s uzlíčkem nervů, který trpí nízkým sebevědomím?

 

Je to jen o vás a o tom, překročit stín té hloupé věty z dětství a v klidu začít rozvíjet své schopnosti a um. Když se vám něco podaří, pochvalte se, když vytvoříte něco hezkého, oceňte to, když se na sebe podíváte do zrcadla, řekněte si, jak vám to sluší. Umět se pochválit a to klidně nahlas, je prvním krokem ke zdravému sebevědomí.

 

Samochvála voní. A vede k sebelásce a k úctě k vlastní osobě. Tak na ni nezapomínejte. 🙂

 

S láskou a úsměvem Lúmenn