Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Kdo si vybaví film „Dívka na koštěti“, v hlavní roli s mladou čarodějnicí Saxanou, zajisté si nemůže nevzpomenout i na hon za lektvarem z „babského ucha“. Lidově se spojuje název „babské ucho“ s bylinkou šalvějí, v tomto případě šalvějí přeslenitou, kdy se ve středověku věřilo, že je to bylina, která zabraňuje stárnutí či snad zajišťuje dlouhověkost. Je známo několik druhů šalvějí, v souvislosti s velkým dopadem na zdraví si v tomto směru ale nastíníme účinky šalvěje lékařské.
Šalvěj: obecně
Šalvěj lékařská je hojně využívána v bylinkářství a lidovém léčitelství, i já jsem nedávno dostala sušené větvičky s lístky šalvěje na vykouření bytu, pro očištění interiéru. Šalvěj má široké využití, ale i jinak, než jako léčivý prostředek, dá se totiž využít i v sušené či čerstvé formě jako ochucující složka do pokrmů, například při pečení masa. Takovéto využití šalvěje v kuchyni má konzervační účinky – jídlo bude pomaleji podléhat zkáze.
Více se o šalvěji dočtete v našem článku Šalvěj lékařská.