Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Šalvěj červenokořenná (Salvia miltiorrhiza Bunge) je plstnatě chlupatá vytrvalá bylina z čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Může dorůst do výšky až 60 centimetrů. Její listy jsou nachové až modré barvy. Je typická svým dužnatým a větveným červeným kořenem. Plody jsou tvrdky (speciální druh rozpadavého plodu, tvořeného několika (většinou čtyřmi) suchými plůdky.
Původem pochází z Číny, Japonska, Mongolska a Koreje, kde roste na stráních, na okrajích lesů či podél potoků. Jako rostlinná droga se používá kořen (Salviae miltiorrhizae radix). Má velkou oblibu v tradiční čínské medicíně. Je ale i součástí moderního čínského lékopisu a rostlina je také komerčně pěstována. Právě v tradiční čínské medicíně se používala (a dá se říci, že i používá) k léčbě aterosklerózy, hyperlipidemie, bolestí břicha, různých infekčních nemocí, anginy pectoris, cirhózy jater, hepatitidy, bolestí kloubů, menstruačních potíží, nervozity a nespavosti. Tradiční čínská medicína kořen šalvěje červenokořenné charakterizuje jako látku, která má povahu mírně chladnou, chuť hořkou a tropismus k dráze srdce, osrdečníku a jater.
Moderní výzkumy potvrdily, v některých případech, že podávání této rostliny u vybraných nemocí je podloženo účinkem obsažených látek (jsou označovány souhrnně jako fytochemikálie). Z kořene šalvěje červenokořenné odborníci izolovali již více než 90 sloučenin, k nejdůležitějším patří především, odborně řečeno, diterpenické chinonové sloučeniny abietanovéhotypu (hydrofilní polyfenoly a fenolické kyseliny). Ze známějších látek, se kterými se někdy v léčivých rostlinách můžeme setkat, lze zmínit beta sitosterol, kyselinu kávovou, tanin, kyselinu ursolovou nebo vitamin E.
Farmakologické studie potvrdily, že obsažené látky inhibují agregaci krevních destiček, snižují krevní tlak, působí proti horečce a zánětům a mají protinádorový, antioxidační, antimikrobiální a hepatoprotektivní účinek. Rovněž zlepšují periferní krevní oběh, rozšiřují cévy a působí na srdeční sval, podobně jako digoxin. Významný je také jejich působení na nervový systém.
Při podávání léčivé drogy z rostliny bylo zaznamenáno snížení hladiny celkového cholesterolu, LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi a ke zvýšení hladiny HDL cholesterolu.
Šalvěj červenokořenná je obvykle dobře snášena. Z nežádoucích účinků byly zaznamenány závratě, sucho v ústech, tachykardie, bolest hlavy, nevolnost, zvracení, zažívací potíže a necitlivost rukou. Tyto příznaky po přerušení léčby odezní. Může také způsobit alergickou reakci, ať už při vnitřním nebo vnějším podání. Šalvěj červenokořenná by se neměla užívat v těhotenství, během kojení a u pacientů užívajících warfarin, protože může zesilovat jeho účinek a způsobit krvácení. Opatrnosti je třeba i při jejím současném užívání s digoxinem.