Roupi

cm roupi

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Onemocnění roupy patří mezi nejstarší parazitologická onemocnění, která doprovází lidstvo od nepaměti. Popsal ho i slavný řecký lékař Hippokrates. Latinský název roupa je Enterobius vermicularis a odborně je označován jako parazitický hlíst z čeledi Spirurida.

Jedná se o nemoc, jejíž příčinou je nedodržování základní hygieny. Proto se nejčastěji vyskytuje mezi dětmi předškolního a školního věku. Nicméně se často vyskytuje i mezi dospělými. V případě neumytí rukou se do našeho těla ústy dostanou vajíčka roupů s již vyvinutými larvami. Vajíčka se dostanou do žaludečního traktu, kde se zbaví obalů a přichytí se v tenkém střevě, kde dorostou. Zde dochází také ke spáření samiček a samečků. Samečci po páření zahynou a odejdou z těla ve stolici. Infekce roupy je charakteristická tím, že dochází k úpornému svědění v oblasti řitního otvoru. Dochází k tomu proto, že larvy potřebují ke svému vývinu kyslík, kterého se jim v trávícím traktu nedostává. Proto samičky vylézají na vzduch v oblasti řitního otvoru. Právě to, jak se pohybují, způsobuje úporné svědění. To může přispívat i k dalšímu rozšíření infekce, protože dítě se škrábe na postiženém místě a pod nehty se vajíčka roupa mohou šířit dále, pokud si dítě důsledně nemyje ruce.

Díky tomu pacient trpí značnou nespavostí. U dětí může dojít až k nočnímu pomočování a celkovému neklidu. Z těchto potíží vzniklo úsloví, že děti „mají roupy“. Roupi mohou dále způsobit podráždění slepého střeva a způsobit břišní bolesti. Dokonce vzácně může dojít i k jejich zanesení do močových cest.

Pokud se prokáže laboratorní nález po vyšetření, předepíše lékař obvykle léky, označované jako anthelmintika. Existují i přírodní prostředky, které zmírňují potíže vzniklé touto infekcí a pomáhají k odstranění roupů z organismu. Jedním z nejstarších prostředků je česnek, který působí i antiparazitálně. V našem sortimentu ho můžete najít v přípravku Super česnek.

Během léčby je třeba zavést také opatření proti šíření infekce v domácnosti a v okolí nemocného. Důležité je poučit dítě o nutnosti důsledné hygieny. Je nezbytné, aby si pečlivě omývalo ruce po použití toalety a před každým jídlem.

U dětí je také nutno dbát na omývání oblasti konečníku po každé toaletě a před spaním (omývat je třeba důsledně zepředu dozadu, aby nedošlo k rozšíření infekce). Dále je třeba ostříhat nehty. Je nutno ohlídat pravidelnou denní výměnu spodního prádla. Jakékoliv používané prádlo je třeba důsledně vyvařit a vyžehlit.

Důležité je omezení konzumace cukru (cukr je pro roupy nezbytný k přežití) a naopak zvýšit příjem zeleniny a vodnaté stravy. Pravidelně je také nutné utírat prach, vytírat a luxovat – vajíčka mohou ve vnějším prostředí přežívat až tři týdny.

Vajíčka jsou také citlivá na světlo a chlad – musíme větrat a ráno roztahovat závěsy či žaluzie, aby do místnosti proniklo denní světlo. Toto samozřejmě vše platí i u dospělého, protože ani v takovém případě nelze automaticky předpokládat, že pečlivě dodržuje hygienu.