Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V létě je množství dotěrného nejrůznějšího hmyzu jeden z důvodů, který nám může znepříjemnit prázdniny. Kromě chemických repelentů můžeme při obraně využít i některé léčivé rostliny. To, co obvykle hmyz nesnáší, jsou aromatické rostliny – můžeme uvést klasický muškát, afrikány, levanduli, meduňku, mátu, bazalku či yzop.
Už naši předci věděli, že řadu z nich můžete pěstovat pod oknem a hmyz se jim bude vyhýbat. Některé z nich, jako muškát či afrikány se kvůli tomu pěstovaly i v truhlících za oknem.
Další méně známou látkou, která obsahuje aromatické oleje a pomáhá odpuzovat hmyz, je šanta kočičí. Kočky ji ovšem milují, takže si je třeba hlídat, aby se v šantě pěkně neválely. Další možností, kterou uvádí lidové léčitelství, je vymačkaná šťáva z libečku lékařského nebo pelyňku černobýlu na pokožku. Zde je to ale zapotřebí nejprve vyzkoušet, abyste nebyli náhodou na některou z uvedených bylinek alergičtí. Stejně tak je dobré vymačkanou šťávou potírat oděv či obuv.
Některé odborné zdroje uvádějí, že jako repelenty je možné užívat i některé oleje – jako příklad lze uvést sójový či nimbový olej. Často zmiňovaná je i šťáva z citronely neboli citronová tráva. Zde pozor, nesmíme si splést citronovou trávu s citronovou šťávou!
Citronová tráva (latinsky Cymbopogon citratus, anglicky lemon grass, česky voňatka citronová) je statná a vytrvalá tráva z čeledi lipnicovitých rostoucí v tropických oblastech. Citronová tráva pomáhá účinně odpuzovat hmyz, proto bývá také součástí různých vonných tyčinek a repelentů.
Z další látek je to například routa vonná, která se dá použít i jako odpuzovač hmyzu nebo prostě jako přírodní repelent.
Méně známým repelentem je také balzamovník. Balzamovník pravý je jedna z nejdéle známých léčivých rostlin. Můžeme ji pod názvem myrha najít i v Bibli. I když myrha vlastně neoznačuje rostlinu jako takovou, ale pod tímto názvem se skrývaly ztvrdlé, velké kapky průzračné či červenohnědé klejopryskyřice, která se sbírala z poraněné kůry stromu. Voní intenzivně až hořce, ale je to příjemná vůně. Rovněž byly používány jako prostředek na odpuzování hmyzu a na výrobu parfémů.
Hmyz ale odpuzuje aroma více rostlin – meduňky, měsíčku, bazalky, rozmarýnu, česneku, šalvěje, yzopu a celá řada dalších. Toho se dá využít nejen v místnostech, ale i na zahradách či v truhlících před oknem.
Mezi rostlinné odpuzovače hmyzu patří i rostliny jako je pelyněk a libeček. Již naše babičky doporučovaly listy rozdrtit a kůži jimi potřít.
Proti hmyzu působí i vůně rostliny, které se lidově říká smradlena. Jde o aksamitník, také afrikán, nenáročnou, velmi vděčnou rostlinu. Aksamitníku se bude dařit stejně dobře v truhlíku jako v záhonu na zahradě a na rozdíl od jiných rostlin dokáže přežít i několik slunečných dní, kdy ho nebudete moci zalít.
Léčivé rostliny a látky v nich obsažené jsou také zdrojem pro výrobu různých aroma-olejů, které se dají rovněž použít k odpuzování hmyzu.
Některé firmy již uvádějí i přímo speciální směsi do aroma-lamp či směsi éterických olejů jako takových. Bránit se ovšem na své zahradě můžete i jinak. Pokud ale chceme ušetřit, můžeme také zkusit jednodušší metody. Z nich je možné zmínit například rozkrojené plátky limetky, do nichž se zapíchne hřebíček nebo talířek se stroužky česneku.
Velmi oblíbeným pomocníkem je také čajovníkový olej. Může si ho kápnout na oděv či kůži a pomáhá rovněž odpuzovat hmyz včetně klíšťat či komárů. Ovšem je důležité se nespoléhat pouze na něj!
Na závěr bych zmínil jednu z možností, jak si vyrobit přírodní repelent, a to ze hřebíčku.
Stačí alespoň 30 hřebíčků nasypat do sklenice se silným čistým (nearomatizovaným) alkoholem. Může se ale jednat i o 96% líh z lékárny, nebo můžete využít Alpu. Hřebíček v něm stačí nechat týden, pro silný účinek se ale vyplatí 2-3 týdny. Přecezenou hnědavě červenou tekutinu pak nalijte do rozprašovače. Přípravek by měl působit na pokožce působit alespoň 2 hodiny. Před použitím je třeba tento přírodní repelent protřepat. Každý takto připravený repelent je také třeba nejprve vyzkoušet na malé části kůže kvůli případnému podráždění (alergii). Podobně se dá vyrobit také rozmarýnový repelent či repelent z citronové trávy.