Reflexní terapie

reflexni terapie e1615462333515

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Reflexní terapie (RT) je založená na holistických principech a předpokladu, že na zakončeních lidského těla existují reflexní plošky, odpovídající příslušným orgánům a oblastem těla. Jemným tlakem nebo hlazením těchto bodů můžeme cíleně posílit nebo naopak uklidnit příslušný orgán nebo část těla. Cílem RT je obnova rovnováhy v těle, navození hlubokého uvolnění a aktivace samoléčebných schopností organismu. Je škoda, že mnoho lidí zatím věnuje tak málo pozornosti a péče svým nohám. Přitom nás nosí po celý život!

Proč právě chodidla a dlaně?

Staří Číňané věděli, že se naše orgány promítají na různých částech těla – na obličeji, uších, jazyku, oční duhovce, dlaních a také na nohou. RT se nejčastěji provádí na nohou a rukou, reflexní plošky jsou tu snadno přístupné a velmi citlivé, protože do nich ústí mnoho nervových zakončení. Na prstech rukou a nohou také končí většina meridiánů (energetických drah), proto stimulací těchto bodů můžeme harmonizovat průtok energie v těle. Navíc chodidla mají v mnoha kulturách symbolický význam, protože nás spojují s Matkou Zemí. Díky našemu propojení se zemí se můžeme uzemnit a načerpat energii. Nejpřirozenější formou RT je chůze naboso v přírodním terénu. Kromě toho, že chodidlo není deformované obuví, je adekvátně stimulované nerovnostmi povrchu. Bolestivá citlivost chodidel na každý kamínek se postupně ztratí. Není to dané ani tak tím, že si noha „zvykne“, jako tím, že masáží bolavých reflexních plošek harmonizujeme činnost jednotlivých orgánů. Plošky zdravých orgánů bolestivé nejsou. Oblázkovou masáž chodidel si můžete dopřát i doma. Stačí do nádobky nasypat vrstvu říčních oblázků různé velikosti. Na této „masážní“ podložce pak můžete přešlapovat při osobní hygieně nebo u vaření. Sledování televize zase můžete využít jako čas k příjemné automasáži chodidel.

Účinky reflexní terapie

Na reflexních zónách se dá provést velmi přesná diagnostika stavu jednotlivých orgánů podle charakteru změn na kůži a v podkoží a podle bolestivosti reflexních plošek. Plošky orgánů, které jsou oslabené, reagují při masáži bolestivě a míra bolestivosti udává stupeň narušení orgánu. Tlakem můžeme daný orgán stimulovat, pokud pracuje nedostatečně a potřebuje dodat energii, nebo ho hlazením uklidnit, je-li ve stavu akutního zánětu nebo bolesti. Masáží chodidla navíc dochází i ke stimulaci oběhu krve a lymfy, harmonizuje se nervový systém, zlepšuje trávení a posiluje imunita. RT také urychluje hojení a rekonvalescenci. Napomáhá tělu k hluboké relaxaci, která se s opakujícími se sezeními dále prohlubuje. Uvolnění palce a vnitřní hrany nožní klenby se používá ke zmírnění bolesti zad a k odstranění blokád krční páteře. Masáž chodidla příznivě ovlivňuje i psychiku, pomáhá jak při nespavosti, tak únavě.

Kdy není vhodná

Kontraindikací jsou vážná srdeční a cévní onemocnění, poruchy srážlivosti krve, onemocnění ledvin, velmi vysoký krevní tlak, rakovina v průběhu léčby a křečové žíly v oblasti nártů. Nedoporučuje se ani při těhotenství po umělém oplodnění. Nohy se většinou neošetřují, pokud jsou na nich otevřené ranky nebo kožní onemocnění.

Návštěva u terapeuta

Na začátku si s vámi terapeut stručně popovídá o vašich zdravotních problémech, aby se ujistil, že je pro vás reflexologie ta správná volba. Pak prozkoumá vaše chodidla a začne se věnovat jednotlivým reflexním bodům. Terapeut na plošky vyvíjí mírný tlak palcem ruky a vy hodnotíte míru citlivosti tohoto bodu ve škále od 1 do 10. Cílem je objevit nejoslabenější orgán v těle a začít ho posilovat a regenerovat. Nejčastěji bývají oslabená játra, slinivka a ledviny. Pokud jste přišli s konkrétním problémem, reflexolog se patrně zaměří na oblast, která s ním souvisí. Přesto se postupně věnuje i všem ostatním bodům, protože v RT jde o nastolení harmonie celého těla. Pokud terapeut objeví bolestivé místo, snaží se pomocí cíleného tlaku uvést tělo znovu do rovnováhy. Na konci sezení se k němu může vrátit, aby zjistil, jestli se bolest skutečně uvolnila. Většina reflexních terapeutů má vlastní uklidňující způsob, jak sezení zakončit (např. jemné pohlazení nohy). Po RT je třeba odpočívat a hodně pít, protože dochází k detoxikaci těla.

Jak často?

Počet sezení závisí na tom, jak příznivě a rychle klient na tuto metodu zareaguje. Někdy je výrazný efekt vidět již napoprvé, jindy je to až po několika ošetřeních. Terapii lze zaměřit i na jednotlivé orgány, klouby apod. Pokud se klient podrobí této terapii preventivně, může se dozvědět o varovných signálech těla ještě před vypuknutím nemoci.

Automasáž

Tato jednoduchá masáž chodidel pomáhá osvěžit unavené nohy, posílit orgány a rychle obnovit vitalitu. Pohodlně se posaďte a položte si kotník pravé dolní končetiny na levé koleno tak, abyste na chodidlo dobře viděli. Vezměte nohu do obou dlaní (levou dlaň na chodidlo a pravou na nárt) a nalaďte se na své tělo. Poté špičkami palců na rukou promačkejte spodní stranu všech prstů. Postupně promasírujte celé chodidlo místo vedle místa. Nejjednodušší je postupovat ve vodorovném směru zleva doprava a zprava doleva postupně směrem od prstů k patě. Máte tak jistotu, že jste nevynechali žádný bod. Pokud narazíte na citlivé místo, věnujte mu víc pozornosti. Několikrát je palcem jemně zmáčkněte. Tím daný orgán zaktivujete, podpoříte jeho činnost. Pokud určité místo hodně bolí, většinou to znamená, že je příslušný orgán podrážděný. V tom případě tuto plošku pouze hlaďte. K orientaci, kde se jednotlivé reflexní body nacházejí, můžete použít obrázek s nákresem orgánů a částí těla. Přeji Vám mnoho příjemných a přínosných chvil strávených péčí o Vaše chodidla, ať už při automasáži, nebo pokud se svěříte do péče zkušeného terapeuta.

Produkty k relaxaci a aromaterapii od značky Energy naleznete zde.

Zdroj: www.energy.cz