Rdesno blešník (Persicaria lapethifolia)

knotweed 4187559 960 720 e1572504676582

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Rdesno blešník (Persicaria lapathifolia) je jednoletá rostlina, která může dorůst až do výšky 150 centimetrů. Její zelená až načervenalá lodyha je většinou vzpřímená, ale může být i poléhavá. Kopinaté tmavě zelené listy jsou vejčitého tvaru. Drobné žlutozelené květy vyrůstají v chudých svazečcích. Plodem je hnědá lesklá nažka čočkovitého tvaru.

Je řazena do čeledi Polygynaceae (rdesnovité). Pochází původem z Evropy i Asie, ale vyskytuje se také v Severní Americe, Austrálii i na severu Afriky. V České republice na rdesno blešník můžeme narazit na mnoha místech. Je považován za plevelnou rostlinu. Jako rostlinná droga se z ní sbírá nať. Také je známá pod názvem vrbice bílá. Nejvíce roste na živiny bohatých, silně kyselých půdách s podílem jílu. Z přírodních látek obsahuje třísloviny, flavonoidy, rutin, hořčiny, organické kyseliny, silice, vosky, vitamín C a K a minerální látky.

V tradičním lidovém léčitelství se používá proti průjmu, jako močopudný prostředek, ale také na podporu rozpuštění močových kamenů a při infekčních nemocech močových cest. Rovněž také ovlivňuje srážlivost krve (přesněji řečeno zvyšuje srážlivost krve) – proto se v přírodním léčitelství dříve používal při sklonech k modřinám, krvácení z nosu nebo nadměrné menstruaci. Ze zmíněného však vyplývá, že ho nesmějí v žádném případě užívat pacienti s poruchou srážlivosti krve – kteří mají v diagnóze například cévní choroby požadující ředění krve, např. trombóza, ucpávání cév, anginu pectoris, infarkt nebo mozkovou příhodu. Některé zdroje uvádějí i její protizánětlivé působení. Obvykle z něj bylinkáři připravovali odvar. Také je zaznamenáno, že dříve léčitelé při zvýšené menstruaci kombinovali rdesno blešník s přesličkou a kontryhelem.