Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V současné době neustále vzrůstá význam látek označovaných jako antioxidanty. Tyto látky snižují aktivitu kyslíkových radikálů (buď omezují jejich vznik či snižují jejich aktivitu). Tyto radikály (označované také jako volné) hrají negativní roli ve vzniku řady onemocnění, jako je ateroskleróza, nádorová onemocnění či Alzheimerova choroba. A právě antioxidanty se napojují na volné kyslíkové radikály. Díky tomu jsou tyto radikály následně v organismu zneškodněny a vyplaveny v moči ven z našeho těla.
Jedním z nejsilnějších antioxidantů je lykopen, který se získává ze speciální odrůdy rajčat označované jako HLLS. Někdy je také označován jako gama karoten. Chemicky je karotenoid neobsahující kyslík a zjednodušeně řečeno je to červené barvivo, které zapříčiňuje červenou barvu rajčat. Kromě rajčat je lykopen obsažen také ve vodním melounu, šípcích, guave (exotické ovoce se zelenou, voskovitou slupkou) či červeném grapefruitu. Lze ho najít také v kečupu, ale zde záleží také na kvalitě výrobku. Lykopen se vytváří v období zrání plodu a především v povrchových vrstvách vystavených světlu. Pokud bychom z rajčat odstranili slupku, podstatně by to snížilo množství lykopenu. Tepelně upravená rajčata obsahují větší množství využitelného lykopenu než syrová rajčata (uvolňuje se více lykopenu). Pokud jsou rajčata (či jiné plody obsahující lykopen) připraveny na oleji, absorbce v těle se zvyšuje.
Lykopen, jak již bylo uvedeno, má význam v prevenci nádorových onemocnění (hlavně žaludku, děložního čípku, tlustého střeva, jícnu, konečníku nebo prostaty). Některé studie uvádějí, že jeho užíváním se snižuje riziko infarktu myokardu. Chrání před škodlivým UV zářením a napomáhá hnědnutí pokožky, dále pomáhá chránit zdravou kůži, sliznice a oči. Důležité je jeho užívání pro kuřáky a konzumenty alkoholu.
Lykopen by neměly užívat děti do 18 let věku, těhotné a kojící ženy.