Pyridoxin

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pyridoxin patří do skupiny vitaminů B. Vyskytuje se ve formě hydrochloridu pyridoxinu. Je součástí mnoha multivitaminových přípravků. Pyridoxin má důležitou úlohu v aktivitách mnoha enzymů. Hraje významnou roli při rozkladu a zužitkování bílkovin, cukrů a tuků z potravy, ale také při uvolnění zásob cukrů v játrech a svalech a jejich přeměnu na energii. Je také důležitý při tvorbě vitamínu B3 neboli niacinu. Má i významnou úlohu při produkci červených krvinek a protilátek, je důležitý pro zdravou kůži a dobré trávení.

Významně se podílí na normální funkci centrálního nervového systému a různých hormonů. Pyridoxin můžeme získat z řady zdrojů, mezi hlavní patří játra, kuřata, ryby, hrubá obilná mouka, pšeničné klíčky, vejce, banány a brambory. Při vyvážené stravě máme dostatek tohoto vitamínu, navíc ho v menším množství produkují střevní baktérie. Potřebují ho kojenci živení mateřským lékem a starší lidé. Podává se po konzultacích s lékařem po poruše střevní absorpce společně s dalšími vitamíny ze skupiny vitamínů B. Dále se užívá u alkoholiků a také u pacientů léčených (méně často předepisovanými) léky jako je penicilinamin a hydrolazin. Také bylo zaznamenáno, že doplňky stravy s pyridoxinem mohou pomáhat při zmírňováni deprese u žen způsobenou nedostatkem vitamínu při užívání hormonální antikoncepce obsahující estrogeny. Také mohou zlepšit nepříjemné ranní zvracení v těhotenství. Zmírňují rovněž premenstruační depresi, dráždivost a citlivost prsů.

Podporuje uvolňování histaminu a tím působí pozitivně při alergíich. Zvyšuje hladinu dopaminu v mozku. Oslabuje účinek levodopy tím, že urychluje přeměnu levodopy na dopamin už na periferii. Tento efekt se neuplatní v kombinaci s karbidopou. Působí účinněji spolu s vitamíny B1, B2, B5, s vitamínem C a hořčíkem. Brání v souladu s hořčíkem vzniku oxalátových kamenů. Velmi vysoké dávky vyvolávají nedostatek zinku a hořčíku. Pomáhá při udržení rovnováhy sodíku a draslíku a tím reguluje tělní tekutiny. Toho se využívá v preventivním působení u těhotenských toxikóz provázených otoky a při léčbě hypertenze. Zabraňuje nevolnosti a křečím v těhotenství zejména v kombinaci se zinkem. Působí proti epileptickým křečím. Zvýšená potřeba je v těhotenství, v post-ovulačním období, ve stáří, po těžkých operacích, při užívání antikoncepčních přípravků, při velké konzumaci proteinů, při užívání kortikoidů, cykloserinu, izoniazidu, hydralazinu, fenobarbitalu, penicilaminu.

Nedostatek pyridoxinu se může projevit slabostí, dráždivostí, nervozitou, depresí, kožními chorobami, záněty ústní dutiny i jazyka a popraskáním rtů. U dospělých osob může deficit způsobit vznik anemie (výrazné snížení počtu červených krvinek). U kojenců se mohou dostavit křeče. Nedostatek může být i výsledkem genetické poruchy bránící využití vitamínu. Výrazně vyšší dávky při dlouhodobém využívání mohou poškodit nervový systém, což má za následek labilnost, brněním a neobratností rukou.