Psyllium – zdroj vlákniny

cm protahujici zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Balastní látky byly pro lidi minulých staletí samozřejmou součástí potravy. Obiloviny se tolik nečistily, ani rýže nebyla zbavována slupek. Čím více se však člověk vzdaluje přírodní a přirozené potravě a využívá moderní technologické postupy tzv. čištění potravin, tím méně se do organismu tyto balastní látky dostávají. Jíme čistou rýži, jemně vymýlanou mouku a jen velmi málo konzumujeme celozrnných potravin. Zato spotřebujeme velké množství masa, uzenin a jiných, často chemicky zpracovaných produktů.

Dnes již mnozí odborníci upozorňují, že střevními problémy, zejména zácpou, trpí až 90 % lidí. Chirurgové uvádějí, že až 70 % lidí má hemoroidy díky potížím se zažíváním. Objevit látku, která dokáže bez vlivu na organizmus pomáhat při tak závažných potížích se podařilo díky pozorování skladby potravin různých národů, avšak zejména studiem tradiční medicíny mnoha zemí. Jedna z nich, tzv. Ajurvéda, je tradiční indickou medicínou (ájur – a védy, moudré knihy nejen o uzdravování).

Stále více pronikají vědomosti našich předků také k nám. Jako bychom si začali uvědomovat, že je nezbytný návrat k přirozené potravě. Dnešní člověk však nebude pěstovat obilí ani jetel na svých zahrádkách. Je proto třeba využít oblastí neposkvrněných civilizací a z tamějších bylin připravovat prostředky pro moderního člověka. Již mnohokrát se prokázalo, že je to jedna z dobrých cest, jak najít prostředky podporující zdraví a tišící naše potíže.

Psyllium je z jitrocele indického a má jako balastní látka nesmírný význam pro trávení. Čistí střeva a zbavuje jeho sliznici škodlivin, neboť při průchodu střevem váže na sebe vše, co na sliznici ulpívá.

Představme si, jak by vypadaly ulice našich měst, kdybychom je pravidelně nečistili, nezametali, neprojížděli mechanismy. Zkuste si představit, jak vypadají střeva člověka, denně sedícího u počítače, ve škole, u televize a pravidelně konzumujícího vše, co má rád. Každá sliznice, stejně jako ulice ve městě, potřebuje pročistit, aby řasinky byly schopny zachycovat vše, co se nemá vstřebat do krve.

Mnozí lékaři již dávno tvrdí, že celkové zdraví jednotlivce začíná v jeho střevě. Tam začínají alergie, srdeční potíže, vysoký tlak, každá civilizační choroba. Tak důležitý orgán jako střevo není schopen správné reakce, jestliže není čistý.
Proto psyllium jako látka čistící střevní sliznici je dnes pro každého z nás nezbytností.

Kdo chce těmto nepříjemnostem předejít a patří k pravidelným konzumentům masa, měl by alespoň 1-2x týdně užívat Psyllium jako preventivní prostředek pro čistění střeva.

Každý jedinec konzumující maso má alespoň jedenkrát za půl roku vyčistit organizmus – tedy zažívací trakt. Pokud to dělá hydrokolonterapií, pak by zcela logicky měl pít po této terapii například sojové mléko a užívat psyllium. Upozornění: Psyllium je vhodné i pro jedince, kteří nesmějí užívat lepek.