Psycholog Jiří Hamerský: Předvánoční inspirace – 10 mých nejoblíbenějších knih II.

cm cteni knihy2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Často mě lidé žádají, abych jim doporučil knihy, které by jim pomohly od trápení. Do tohoto článku jsem vybral, podle mého názoru absolutně TOP knihy, navíc leckdy neprávem opomíjené. Hned tři z nich jsou romány a podle třech z nich byl natočen celovečerní film. Každá z těchto knížek se hodí i jako pěkný vánoční dárek.

Chci zdůraznit, že se nejedná o žádné módní výstřelky – všechny tyto knihy si oblíbily miliony čtenářů po celém světě a staly se uznávanými bestsellery. Řada z nich je dnes už klasikou. Minulý týden jsem vám představil svůj žebříček knih na 6. – 10. místě, nyní je na řadě elitní pětice:

5. místo: OBJEVTE DAR (D. Lichtenstein, S. J. Azizová)

Opravdový poklad. Kniha o tom, co je, podle mého názoru, vůbec nejdůležitější: jak objevit své poslání; jak najít, sdílet a žít svůj dar. Podobně jako mnoha čtenářům známé Tajemství, i Objevte dar (Discover The Gift) bylo zfilmováno. Knihou i filmem nás provázejí takové veličiny jako Jeho Svatost Dalajláma, Jack Canfield, Marc Victor Hansen, Barbara de Angelis, Joe Vitale a další. Tuto inspirativní knihu úplně miluji – Objevte dar je tištěna netradičním modrým písmem, graficky je to jedna z nejpovedenějších knih na českém trhu.

4. místo: CESTA POKOJNÉHO BOJOVNÍKA (Dan Millman)

Další lahůdka, která nemohla ujít filmovým tvůrcům. Na základě skutečnosti napsaný příběh autora, bývalého mistra světa v gymnastice, kterému na první pohled nic nechybí: studuje prestižní univerzitu, má ty nejkrásnější dívky i sportovní úspěchy. Jednoho dne však na benzínové stanici potká výstředního starého muže, který jeho život změní k nepoznání…

3. místo: ŽIVOT, LÁSKA, SMÍCH (Osho)

Tato kniha vás doslova oblaží – přinese novou energii a radost. Četl jsem ji poprvé ve svých sedmnácti letech a tehdy jsem netušil, že budu sám pořádat kurzy smíchu. Osho v knize píše: „Život spočívá v objevování, v tom, že se vydáte do neznáma a budete sahat po hvězdách! Buďte odvážní a zasvěťte všechno životu; není nic cennějšího. Člověk musí žít tak plně, jak je to jen možné, aby přetékal blahem. Ti, kteří chtějí doopravdy žít, musí podstoupit mnoho rizik, musí se vydat na cestu do neznáma. Musí se naučit jednu ze základních lekcí: že neexistuje domov, že život je putování – bez počátku, bez konce. Život je neustálý pohyb, nikdy nemá konce, to proto je život nekonečný.“

2. místo: ILUZE (Richard Bach)

Richard Bach býval vždy můj spisovatelský vzor. Vřele doporučuji i další jeho knihy: Racek, Jediný, Nikdo není daleko a Most přes navždy. Nebudu prozrazovat děj románu, místo toho pro inspiraci Bachova slova: „Obhajuj hranice svých možností a opravdu se jimi stanou. (…) Nikdy ti není dáno přání, aniž by ti současně nebyla dána síla je splnit. (…) Svým životem jsi veden vnitřním učenlivým stvořením, tou hravou duchovní bytostí, která je tvým skutečným já.“

1. místo: SÁRA (Esther a Jerry Hicks)

Naprosto souhlasím s anotací na přebalu: „Kdybyste si měli v životě koupit jen jednu knihu, ať je to právě tahle.“ Sára je příběh plaché a uzavřené desetileté dívky, jejíž život se změní poté, co potká Šalamouna, moudrou nadpozemskou sovu, která Sáru učí, jak se na svět dívat očima bezvýhradné lásky. Ze všech terapeutických systémů na této planetě považuji za nejúčinnější právě práci s emocemi v původním, ryzím učení Esther a Jerry Hicks. Prvních cca 100 stránek vám možná bude připadat jako knížka pro děti, pak čtení ale stojí opravdu za to. Kniha se dočkala i druhého a třetího dílu: naučí nás, že je nepřirozené prožívat cokoliv jiného než šťastnou spokojenost a ukáže, jak to udělat, aby se plnila naše přání…

BONUS: MILUJ SVŮJ ŽIVOT – DÁRKOVÉ VYDÁNÍ (Louise L. Hay)

Nádherně graficky zpracovaná kniha plná povzbudivých a léčivých myšlenek. Louise Hay říká: „Pokud jsme ochotni vykonat potřebnou mentální práci, může být uzdraveno takřka vše.“ Kniha Miluj svůj život se stala legendou a dočkala se filmového zpracování. Můžete si ji objednat přímo v našem e-shopu, je to opravdu krásný vánoční dárek.

Kompletní, aktualizovaný seznam knih, které pokládám za ty nejlepší, které v oblasti osobního a duchovního růstu v naší zemi po listopadu 1989 vyšly, najdete na mém webu.