Psycholog Jiří Hamerský: Předvánoční inspirace – 10 mých nejoblíbenějších knih I.

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V tomto článku vám představím mé nejoblíbenější knihy z oblasti osobního a duchovního rozvoje – knihy, které mají, dle mého názoru, potenciál rozšířit naše vědomí. Některé přináší nové, revoluční informace, jiné dokážou dodat energii a chuť do života a další se zase hodí jako vánoční dárek.

Všechny z uvedených děl jsou světovými bestsellery a mám k nim jistý osobní vztah. Snad vám přijdou v době předvánoční vhod nebo jimi uděláte radost někomu jinému. Má „TOP10“ je pochopitelně velmi subjektivním výběrem, který si nečiní právo na dokonalost.

Řada špičkových knih se do výběru nedostala – jistě, drazí čtenáři, znáte nebo máte oblíbeného např. Alchymistu od P. Coelha, trilogii Hovory s Bohem od N. D. Walshe; ve výběru nejsou dále megabestsellery Tajemství, Svět bez hranic, Čtyři dohody a Moc přítomného okamžiku, oblíbené romány Zasvěcení či Bůh chodí po světě vždycky inkognito, ani mezi esoterickou veřejností známí autoři jako Deepak Chopra, Pierre Frackh či David Deida. Zde je tedy slíbené pořadí knih, které jsem pro vás vybral:

10. místo: LÁSKA DUŠE (Sanaya Roman)

Autorčiny knihy Žít s radostí, Osobní síla, Duchovní růst nebo právě Láska duše, prosvětlují a pozvedají naše vědomí. Sanaya je přijala jako dar nefyzické bytosti Orin – z knih vyzařuje jemná energie vyšších sfér. V Lásce duše najdete nádherné texty, které aktivují srdeční centrum a pomáhají intenzivněji cítit a vyzařovat lásku. Pozitivní ladění knihy dotváří barevně skvěle udělaná obálka, která je sama o sobě „zářičem“.

9. místo:  CELESTINSKÉ PROROCTVÍ (James Redfield)

Hned čtyři knihy z této desítky byly zfilmovány. Celestinské proroctví je jednou z nich – je to román, který mezi řádky (a následně v samostatné „pracovní knize“) dává návod, jak pracovat s vlastní intuicí a energetickým polem, jak vnímat krásu, překonat svou minulost, zapojit se do proudu a spoustu dalšího. Představu si můžete udělat už jen z tohoto krátkého úryvku: „…Když jsem si sedla, uvědomila jsem si krásu květin kolem sebe. Jejich prostota a barvy na mě silně působily. Zavřela jsem oči a měla jsem pocit, jako by mě něco zaplavovalo – bylo to porozumění a klid. Cítila jsem neuvěřitelnou lehkost, která jakoby mě znovu povznášela do stavu extáze. Měla jsem pocit jednoty se vším ve svém životě.“

8. místo: DIAGNOSTIKA KARMY (S. N. Lazarev)

Základní poselství Diagnostika karmy S. N.  Lazareva (celkem 13 svazků) zní: Nejdůležitější je hromadit lásku v duši. Autor popisuje, co sám radí lidem, které zasáhla rakovina, neplodnost, autoimunitní a další choroby. Lazarev, mající blízko ke křesťanství seznamuje čtenáře s výsledky vlastních výzkumů (jak škodlivý pro duši může být např. v současné době tolik propagovaný nezávazný sex, věštění budoucnosti, eutanazie apod.). Lazarevovy knihy jsou z celého seznamu četbou nejobtížnější – říká se, že kdo si v životě neprošel těžkým traumatem, bude od jeho knih spíše odpuzován. Těm ostatním však jeho dílo může velmi pomoci.

7. místo: VELKÁ KNIHA MEDITAČNÍCH CVIČENÍ (Sri Chinmoy)

Pokud vás zajímá meditace, tohle je jedna z nejlepších knih k tématu – jak pro začátečníky, tak pokročilé. Netradiční kroužkovaná vazba v tvrdých deskách, křídový papír a 227 inspirativních cvičení předurčuje tuto knihu jako krásný dárek. Sri Chinmoy říká: „Ať už následujete jakoukoli cestu meditace, první a nejdůležitější úlohou je pokusit se utišit a zklidnit mysl. (…) Dokážete-li udržet mysl tichou a klidnou deset nebo patnáct minut, uvnitř vás vysvitne nový svět.“

6. místo: OVLIVŇOVÁNÍ REALITY (Vadim Zéland)

Jak říká můj oblíbený knihkupec Antonio: „Pokud vás oslovilo Tajemství (kniha o síle myšlenek a splnění vlastních snů – pozn. autora), ze Zélanda budete úplně nadšeni. Zéland jde totiž dál, do mnohem větší hloubky.“ Podobně jako u Lazareva, i zde na vás čeká celá série – tentokráte jedenácti knih. Doporučuji zejména první dvě a díl osmý, který v 78 kapitolách shrnuje podstatu jeho učení (transurfingu) o tom, jak tvořit věci, které nám z běžného úhlu pohledu připadají neuskutečnitelné…

BONUS:  VAŘÍM S LÁSKOU – BEZLEPKOVÁ KUCHAŘKA NEJEN PRO CELIAKY (Zuzana Kobíková a kol.) Kniha Vařím s láskou je pro mě výjimečná tím, že její autorku, Zuzanu Kobíkovou, znám osobně. Má sestra říká, že co by člověk ze života měl, kdyby se pořádně nenajedl – v této knize najdete nepřeberné množství receptů z nutričně velmi hodnotných potravin, navíc zdraví prospěšných a Zuzkou vybíraných tak, aby nám přinesly skvělý chuťový zážitek. Doporučuji vyzkoušet – já na jeden z moučníků, Zuzkou vlastnoručně vyrobených, do smrti nezapomenu… 🙂

Pokračování příště: Do komentářů můžete psát už teď tipy na knihy, které máte rádi vy sami – za týden uvidíte, zda je některý z Vámi navrhovaných titulů i v mé „TOP 5“.