Pseudostelárie různolistá (Pseudostellaria heterophylla)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pseudostellaria heterophylla (pseudostelária různolistá) patří mezi rostliny z oblasti tradiční čínské medicíny. Patří do čeledi Caryophyllacae. Tato čeleď se hojně používá v tradiční čínské medicíně. Obrazně řečeno se jim pro jejich působení na tzv. jin tekutiny říká ženšen pro oblast plic. Roste vzpřímeně a dosahuje výšky až 20 cm.

Má bílé květy, roste v horských údolích a vlhkých stinných lesích. Čínský název pro tuto bylinu je Hai Er Shen. Je řazena mezi adaptogeny. Je to nízko rostoucí rostlina, která se zejména pěstuje v jižní Číně. Do rostlin využívaných v čínské tradiční medicíně byla přidána teprve nedávno, v roce 1959. Její působení jako adaptogenu je ovšem slabší než u pravého ženšenu všehoje.

Někdy je také v Číně označována jako „dětský ženšen“. Podle tradiční čínské medicíny má kromě svého působení jako adaptogen zklidňující účinky a hlavně také působí při onemocnění horních cest dýchacích. Zde se podle této přírodní medicíny používá při poškození této oblasti od horka či sucha, je zde doporučována například u astmatu, zánětu průdušek či prostě při suchém kašli. Dále má posilovat oblast sleziny a žaludku.

Podle některých informací vědci zkoumají, zda se za působením této rostliny neskrývá schopnost chránit mucinovou vrstvu na sliznici horních cest dýchacích (mucin je označení pro velkou skupinu glykoproteinů, ve velké koncentraci se právě nachází na sliznicích). Pro své adaptogenní vlastnosti bývá také součástí směsi bylin pro zvýšení síly, vytrvalosti a vitality.