Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Patří do čeledi prvosenkovité (Primulacea). Prvosenka jarní je vytrvalá bylina s krátkým, ale poměrně silným a skoro kolmým válcovitým oddenkem, porostlým četnými žlutavými kořínky. Z oddenku vyrůstá přízemní listovitá růžice tvořená protáhle vejčitými a silně svraskalými listy. Na rubu jsou listy šedozelené a chlupaté. Květy mají zelenožlutý nafouklý kalich a trubkovitou, nahoře rozšířenou korunu s oranžovými skvrnami v ústí. Plodem je tobolka.
Roste nejlépe v polostínu, ale i na slunci v každé dobré zahradní půdě. Díky svému vzhledu je vhodná hlavně do přírodních zahrad či do okolí chat. Mezi její lidové názvy patří petrklíč, primulka či housátka. Je rozšířena téměř po celé Evropě, na východ zasahuje až do západní Asie. Na rozdíl od příbuzné prvosenky vyšší (Primula elatior), roste především v teplejších polohách pahorkatin a nížin.
Podzemní části rostliny obsahují saponiny (kyselina primulová 5 – 10 %), silice (do 0,08 %), glykosidy, estery kyseliny salicylové aj. Listy obsahují okolo 2 % saponinů, květy obsahují saponiny a flavonoidy. Všechny části rostliny obsahují kyselinu askorbovou, kyselinu primulovou, karoten aj.
Prvosenka jarní je nejvíce využívaná jako léčivý prostředek usnadňující odkašlání, méně již pro své močopudné účinky. Používá se při bronchiálním zánětu, chřipce, prochladnutí a dalších příležitostech. Odkašlání usnadňuje značný obsah saponinů. Nicméně protože saponiny mohou mít ve vyšších dávkách hemolytický účinek, je třeba odvary z drogy pít opatrně. Kořen obsahuje 4x až 5x více saponinů než ostatní části rostliny. Naopak listy mají vysoký obsah vitamínu C. Prvosenka jarní je rovněž výborná medonosná rostlina.