Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
LEVANDULE: KLIDNÁ VYTRVALOST
– SNADNÉ SEBEVYJÁDŘENÍ
Levandule, mocná rostlinka z čeledi hluchavkovitých pocházející z horských oblastí Evropy kolem Středozemního moře, v sobě skrývá mnoho blahodárných látek, které se už od nepaměti využívají v lékařství a aromaterapii. Svatá Hildegarda z Bingenu vařila levandulové květy ve víně a nechávala své pacienty tento lektvar po doušcích popíjet pro zmírnění bolestí na plicích a zachování jasného vědomí. Radila levanduli používat na „udržování čistého charakteru“. Název levandule je odvozený od latinského slova „lavare“, což znamená „koupat se“ a evokuje, že byla využívaná pro léčivé koupele a omývání ran zraněných vojáků a dalších pacientů.
ÚLEVA OD STRESU
Drobné fialové kvítky jsou po sesbírání zpracovány destilací vodní parou a výsledný esenciální olej má antiseptické, analgetické a protikřečové účinky. Je také výtečným lékem na nervovou soustavu, uvolňuje napětí a navozuje pocit relaxace. Levandule výborně pomáhá celkovému uvolnění těla od stresu. Na fyziologické úrovni snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, který jinak udržuje naše tělo v pohotovosti. To znamená, že si při takové masáži levandulovým olejem vychutnáme pocity zklidnění a můžeme konečně „vypnout“ od všudypřítomného stresu.
UNIVERZÁLNÍ LÉČIVÁ SÍLA
Energie levandule je chladná, rozptylující a uvolňující. Redukuje přebytečnou sílu jang v těle, proto je tolik prospěšná při horkosti a zánětech. Její chladivé účinky můžeme využít i po přílišném opalování a podrážděnou pokožku zchladit a opečovat naředěným levandulovým olejem. Z pohledu čínské medicíny má levandule co do činění s elementem Dřeva a Ohně. Inhalace její vůně reguluje a chladí přehřátá játra, upravuje a zprůchodňuje tok energie čchi, a tím nám poskytuje analgetické a protikřečové působení, které můžeme využít při bolesti hlavy (migréna), bolestech v plicích (kašel), bolestech v podbřišku (menstruace) i bolestech souvisejících s trávením (křeče a nadýmání). Energetické působení levandule také zklidňuje a stabilizuje čchi srdce, které v konečném důsledku zodpovídá za udržování naší emocionální rovnováhy. Jakmile je přílišná horkost v srdci, člověk se stává neklidným, rozrušeným a může trpět nespavostí. Esence levandule nás konejší, vyrovnává a zklidňuje, zejména v situacích, kdy nával intenzivních emocí přemáhá mysl a my v afektu ztrácíme hlavu.
NÁDECH FRANCOUZSKÉ RIVIÉRY
Aroma levandule, které je tolik spojované s francouzskou riviérou Provence, kde se vinou modrofialové levandulové lány, kam až oko dohlédne, je sladké, čerstvé, květinové. Čichněme si k levanduli, když se cítíme podráždění, frustrovaní nebo úzkostní. Levandule totiž uvolňuje jakési vnitřní „zaseknutí“, když neumíme vyjádřit své opravdové pocity, nejsme k sobě a ke své duši upřímní a nedokážeme se sebou i s ostatními opravdově komunikovat, skrýváme své nejniternější pocity a myšlenky. Levandule umožňuje opětovné spojení mezi myslí a srdcem, a ukazuje nám tak krásu pravdivého sebevyjádření.
FIALOVÝ KLID
„V klidu spočívá síla“, to je motto uklidňující fialové rostlinky levandule. Jedině v klidu pocítíme svůj vnitřní hlas a sílu, která z něj vychází, a budeme moci odhodit okovy strachu, jež by nám jinak bránily v upřímném a opravdovém projevení se a vyjádření sebe sama. Patronem levandule, symbolicky vyjadřujícím její léčivou sílu a moc, je řecký bůh lékařství Aeskulap, který podle starořecké mytologie uměl vyléčit všechny nemoci a jehož hůl obtočená hadem, v dnešní době známá z mezinárodně používaného znaku lékařství, vyjadřuje očistnou a samoléčivou sílu v každém z nás.
Ing. NELA DAŇKOVÁ
www.energy.cz