Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Dnešní článek bude opravdu voňavý, neboť se společně vydáme po stopách bylinných destilací, abychom si představili hrstku bylin, jež lze v českých podmínkách vydestilovat a následně si užít jejich hlavní či vedlejší produkty.
Hydroláty
tedy výsledky parní destilace na vodní bázi, vznikají při destilaci éterických olejů, kdy hydrolát alias květinová voda, platí za vedlejší produkt tohoto procesu, neboť přednostně se snažíme získat éterický olej, tzv. silici. A to jsou přesně ty olejíčky, které se následně přidávají do koupelových solí, mastí, krémů, případně do difuzérů, aby nám provoněly místnost od shora až dolů. Osobně oleje používám při jakékoli virové zátěži, kdy stačí olejíček nakapat do difuzéru nebo ještě jednodušeji, na kousek plátna, položit metr od lůžka nemocného a nechat jej pozvolna vdechovat vůni. Oblíbený u nás bude například eukalyptus, který
pomáhá bojovat proti škodlivým bakteriím, posiluje imunitu, napomáhá při rýmě, kdy uvolňuje dýchací cesty, ulevuje od bolesti hlavy způsobené rýmou, zánětem či nahromaděním hlenu.
Éterické oleje v bylinách
Zmíněné oleje se v rostlinách vyskytují v tzv. siličných kanálcích, které se nacházejí v plodech, květech, na povrchu stonků, listů, ve dřevě, kůře, případně též v listech. Některé rostliny nám mohou poskytnout olej z několika různých částí, například ze skořicovníku lze destilovat kůru, případně též list. Výsledné silice se budou lišit chemickým složením.
Mezi nejvýznamnější dárce silic řadíme miříkovité, routovité, hluchavkovité, borovicovité, vavřínovité či růžovité. Jak jsme si dále řekli, u některých rostlin lze destilovat list, u některých květ, pojďme si nyní tedy uvést několik základních příkladů.
- Květ: levandule, růže, heřmánek, jasmín, pomerančovník,
- Plod a semínko: jalovec, kmín, muškátový oříšek, oplodí citrusů
- Kořen: zázvor
- Listy: bazalka, dobromysl, šalvěj
- Dřevo: cedr, santal,
- Kůra: skořicovník
- To jsou tedy éterické oleje, ale co s hydroláty, květinovými vodami, které jsou úžasným vedlejším procesem při získávání éterických olejů?
K čemu všemu jsou květinové vody?
Miluji byliny a miluji soběstačnost. Vyrobit si svůj vlastní krém, mast, sprchový gel, šumivé koule do koupele, lázeňskou sůl, pleťovou vodu, mléko, šampón, olej na vlasy, mýdlo, voňavý koupelový scrub, vyrobit si cokoli, co dýchá přírodou a pozbývá chemii. Už jenom proces samotné tvorby mi dává hluboký smysl a řád. Naplňuje mne klidem, tichem a pokorou. Protože, to si tak jednou zkusíte vydestilovat levanduli, abyste tomuto procesu zcela, úplně a nenávratně podlehli. To, když se domov halí do vůní a je úplně jedno, zda destilujete šalvěj, zmíněnou levanduli, Máří list, zlatobýl, černý bez či mátu. Vůně se liší, přesto jsou intenzivní, a to zejména tehdy, zahřeje-li se destilační přístroj na patřičnou teplotu, to, aby pozvolna do lahve začal stékat hydrolát. A ten je pak základem pro výše zmíněné, ať už hovoříme o pleťové vodě, mléku, šampónu či mýdle. Osobně miluji pleťovou vodu, jejímž základem bude právě hydrolát z přesličky rolní. Takový přípravek činí pleť matnou, uzavírá póry, pleť celkově zaceluje, uzdravuje a hojí. Anebo, vydestilovat můžete také třeba heřmánek, již zmíněnou levanduli. I tyto pleťové vody učiní kůži potřebnou službu.
Vydestilovat do podoby hydrolátu můžeme též ovoce (nyní nemyslím do podoby pálenky), ať už jahody anebo pomeranč, případně též zeleninu, jako je okurka (mimochodem, základ pro úžasnou osvěžující květinovou vodu, kterou můžeme použít ke každodennímu ošetření pleti) a v neposlední řadě pak také zelené natě, jako je libeček, petržel, koriandr anebo též celerovou nať.
S hydroláty si jednoduše vyhrajete, a to nejen v koupelně
Hydroláty, stejně jako již zmíněné éterické oleje, jsou totiž léčivé. A mnohé z nich lze použít též v kuchyni. Jen si to představte, hydrolát z levandule, černého bezu, zlatobýlu, jahody či Mářího listu, kdy tyto květinové vody nechají vyniknout slavnostním nápojům, čaji či limonádě. A taková limonáda s porcí čerstvých bylinek, pomeranče, ledu a třeba i bylinného sirupu vás jistě osvěží na velmi dlouho. Anebo, milujete-li například vývary či krémové polévky, i do nich lze přidat několik kapek květinové vody, kterou jsme připravili z koriandru či libečku. Bez nutnosti bylinku usušit, zmrazit. Jednoduše ji vydestilujete, abyste hydrolát uchovali v lednici. Zmíním-li opět levanduli, kterou v kuchyni vnímám jako základ, můžeme ji použít do čokoládových krémů, pěn, marmelád, zmrzlin, ale též jí povznést hutnou chuť moštů. Jakmile se vám do rukou dostane lahvička s hydrolátem, uvidíte sami, protože fantazii, té se meze nekladou.
Hydrolát z levandule
Pokud bychom otevřeli kapitolu týkající se levandule v domácí apatyce, i zde nám hydrolát velice pomůže, protože nic tak nefunguje na dobrý spánek, jako právě voňavá, aromatická, uklidňující levandule.
Jak na to? Hydrolát lze jemně vmasírovat do oblasti spánků, čela, hrudníku, plosek nohou, podkolení jamky a dopomoci tělu k žádoucímu uvolnění.
Anebo, trpíte-li žaludečními či střevními neduhami, hydrolát z levandule lze jemně nahřát, namočit do něj plátno, a to přiložit na postižené místo. Následně se položit, zhluboka dýchat a nechat doznít účinek byliny.
Hydrolát z borovice
je obzvášť zajímavý zejména v podzimním období. Pomáhá získat zpět sílu v období vyčerpanosti, pomáhá předcházet, popřípadě mírnit infekce dýchacích cest. Často se doporučuje kuřákům nebo osobám, které by rády přestaly s kouřením, neboť posiluje a rovněž detoxikuje dýchací systém.
Vnitřní užití borovicového hydrolátu pomáhá tělu zbavit se přebytečné vody, působí na lymfu, mírní projevy celulitidy. Osobně hydrolát přidávám do difuzéru, zvláště, trápí-li nás respirační trable.
Podzim a proces destilace
Destilovat lze také v době, kdy kraj přikryje sníh. A to bylinky sušené. Taková lípa po nasušení otiskne do květinové vody ještě více léčivé složky, vůně a silice. Stejně jako i černý bez, mateřídouška či tužebník. A i na podzim rostou stále ještě hojně bylinky. Pokud jsme například na jaře sklidili čerstvou várku meduňky, šalvěje či máty, na podzim se záhonky zazelenají druhotnými výhonky. A i ty lze sklidit a naplnit jimi destilační přístroj.
Destilace je hračka
Byť některé destilační přístroje vypadají nepřístupně a složitě, samotný proces nebývá obtížný. Na trhu lze zvolit z různých druhů destilačních přístrojů, tzv. kolon, které se prodávají s promyšleným chlazením, případně, během destilace budeme přístroj chladit svépomocí. Takto tomu bývá při použití pohádkově vyhlížejících měděných kolon. Kromě kolony potřebujeme také byliny a pak též i několik hodin času, abychom případně na destilaci dohlédli. A to je vše. Hotové hydroláty je pak dobré uchovávat v lednici, kdy by měly vydržet alespoň jeden celý rok. A třeba i déle, uvidíte sami.
Tip celostní medicíny: Jednotlivé hydroláty naleznete ZDE.