Přírodní přípravky s aloe vera

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Aloe vera patří k oblíbeným léčivým rostlinám. Vyskytuje se v mnoha přírodních doplňcích stravy i kosmetice. Je s ní však mezi zákazníky spojena řada nejasností.

Aloe vera

Začněme u názvu. Aloe pravá, latinským názvem Aloe vera, patří do čeledi asfodelovité (Asphodelaceae). Má řadu latinských synonym – čili jiných jmen pro stejnou rostlinu. Nejznámější z nich je Aloe barbadensis. jedná se o stejnou rostlinu, odborně řečeno rostlinný druh, nikoliv o dva odlišné. Ke zmatení pojmu došlo již dávno, v roce 1768 popsali aloe pravou zcela nezávisle dva botanici – jeden z nich ji nazval Aloe vera a druhý Aloe barbadensis. O prvním z nich se nějakou dobu nevědělo, tak se začal používat název Aloe barbadensis. Nicméně, jak říkají děti “první slovo platí”, zůstal v platnosti název Aloe vera. Přesto, s názvem Aloe barbadensis se můžete setkat ještě stále, hlavně ve starší literatuře. Základní je, že se z rostliny zpracovávají listy.

Z rostliny Aloe vera se zpracovávají listy. Produkty jsou různě označovány:

  • gel
  • šťáva
  • džus
  • latex
  • extrakt
  • koncentrovaná šťáva

Jak se ale vlastně od sebe liší?

Na začátku je třeba uvést pro lepší orientaci: základní pojmy jsou dva: GEL a LATEX. Vše ostatní je z nich odvozené. Podstatně více důležitý je gel, jak z dalšího výkladu vyplyne.

Listy Aloe vera Pro začátek je nutno si něco povědět o struktuře listu aloe pravé. Listy aloe jsou velmi dužnaté a na povrchu jsou pokryty tlustou kutikulou, bránící odpařování vody (kutikula je název pro vrstvu, která může pokrývat těla rostlin či živočichů a je neprostupná pro vodu). Pod kutikulou je vnější vrstva dužniny s vodivými pletivy. V této vrstvě jsou obsažené kanálky (mléčnice), které obsahují latex (mohli bychom ho velmi zhruba přirovnat k pryskyřici), který, pokud přeřízneme list aloe napůl, tak z něj vytéká v podobě žluté tekutiny. A toto je LATEX. Zbytek je tvořen vnitřní dužninou, kterou tvoří velké tenkostěnné buňky s gelovitým obsahem – proto je to GEL.

LATEX Z ALOE

Latex, z aloe, tedy žlutá šťáva vytékající z přeříznutého listu, se obvykle zpracuje tak, že se poté, co vyteče, usuší. Sušený latex z aloe pravé je obvykle neprůhledná, tmavě čokoládově hnědá, beztvará, pryskyřičnatá hmota s matně voskovým vzhledem. Má typický nepříjemný pach a nakyslou a silně hořkou chuť. Není příliš pravděpodobné, že bychom se s ním v České republice setkaly v přípravcích, používal se zejména jako silné projímadlo. Toto projímadlo působilo do osmi hodin po podání v tlustém střevě. Proto v nějakém doplňku stravy byl obsažen latex, může působit silně projímavě a zejména pro pacienty se nemocemi střev by byl zcela nevhodný.

Z hlavních látek obsahuje glykosidické deriváty hydroxyanthronu (zejména glykosid barbaloin odpovědný za projímavý účinek a isobarbaloin), derivát antrachinonu aloe-emodin, minerální látky, silice, aldehydy a ketony.

GEL Z ALOE

Gel z aloe je obsažen v bezbarvé vnitřní tkáni listu aloe. Vzhledově je to bezbarvá, slizovitá až rosolovitá látka. Získává se tak, že se z listů aloe odstraní vnější vrstva, aby nedošlo k porušení zelených pletiv. Aby zůstal gel stabilní a nezničily se látky v něm obsažené, tak se stabilizuje pomocí pasterizace, vakuovým vymražením či sprejovým sušením. Z obsažených látek můžeme uvést větší množství různých polysacharidů (pektiny, hemicelulózy, glukomanany, acemanany a deriváty manózy), aminokyseliny, lipidy, steroly, sacharidy, vitaminy a enzymy. Hlavní účinná látka je polysacharid acemanan, která působí protizánětlivě, antibakteriálně a proti kvasinkám, kvasinkovým mikroorganismům a plísním.

Z jeho hlavních kladů pro naše zdraví lze uvést povzbuzující působení na imunitní systém, antioxidační působení, pomáhá snižovat hladinu krevního cukru a rovněž triglyceridů. Zevně podporuje rychlejší hojení jak popálenin, tak lehkých poranění pokožky (lehká řezná poranění, odřeniny, pohmožděniny, otlaky).

ŠŤÁVA Z ALOE

Některý z výrobců může lisovat šťávu z celých listů. Nicméně zde musí při výrobním procesu nejprve odstranit aloin a další látky ze skupiny antrachinonů, které jsou obsaženy v zevní vrstvě listů. Výsledně je taková šťáva označovaná jako odbarvená (filtruje se přes aktivní uhlí). Takto připravená šťáva působí stejně jako gel z vnitřní části listů rostliny.

DŽUS NEBO SIRUP

Některé firmy při výrobě používají koncentrát nebo sušinu v poměru 1:50 -1:200. Pokud je tento poměr opravdu velký, nedá se již mluvit o přírodním přípravku v pravém slova smyslu, ale spíš o ochuceném nápoji, prostě džusu v pravém slova smyslu. Tato šťáva vzniklá naředěním koncentrátu (též by se dal označit výrazem suchý extrakt) oproti “pravé” šťávě, když jsou zpracovány čerstvé listy aloe při její výrobě.

Důležité při hodnocení kvality je certifikát, který vydává The International Aloe Science Council (Mezinárodní sdružení producentů aloe, zkráceně IASC). Kvalitní výrobky obsahují acemanan, který je v těch horších přípravcích nahrazován např. maltodextrinem. Tento certifikát znamená, že použitá surovina z Aloe Vera splňuje kritéria kvality, ale nesouvisí s jejím následným zpracováním, což je důležité si uvědomit. V rámci Evropské unie je za nejrespektovanější považována certifikace německého institutu SGS Fresenius.