Pádání vlasů a chybějící minerály

jak mít zdravé vlasy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vypadávání vlasů je problém, který je velmi citlivý zejména pro ženy, na které se v tomto článku zaměřím. Které vitamíny a minerály jsou podstatné pro růst vlasů – a proč?

Příčina padání vlasů

U vypadávání vlasů je vždy důležité znát příčinu – těch může být více:

  • Stres
  • Hormonální nerovnováha (nadbytek aktivní formy testosteronu, kortizolu)
  • Poruchy štítné žlázy (hypotyreóza i hypertyreóza)
  • Období těhotenství, kojení a menopauzy

Odstraněním příčiny můžeme zaznamenat i snížení vypadávání vlasů, ale často zůstává příčina bohužel nejasná. Velmi časté je například, vzhledem k hormonálním výkyvům, vypadávání vlasů po porodu.

  • Medikace (cytostatika, imunosupresiva, antikoagulancia, nadbytek vitamínu A, antiepileptika, cholestatika apod.), pro úpravu je vždy nutné domluvit se s ošetřujícím lékařem, jak tuto situaci řešit. Nejednoznačně působí i užívání hormonální antikoncepce – někdy může vypadávání vlasů zhoršit, jindy zlepšit.
  • K příčinám může, zejména u mladých dívek, patři i mentální anorexie.
  • Důležité je ovšem vědět, zda příčinou není onemocnění autoimunitního původu (například některá onemocnění štítné žlázy), pak je třeba užívání doplňků stravy probrat nejprve s ošetřujícím lékařem, neboť v tom případě se nesmí užívat přípravky podporující imunitu a takových je bohužel naprostá většina.
  • Nedostatek vitamínů a minerálů
jak na krasné vlasy

Fáze růstu vlasů

Růst vlasů probíhá v cyklech, které rozdělujeme do třech hlavních fází. Každý vlas na pokožce hlavy prochází těmito fázemi individuálně, různé vlasy jsou v různých fázích.

1. Anagenní fáze (růstová fáze)

  • Trvání: 2 až 7 let, v závislosti na genetických faktorech. U zdravých vlasů je obvykle v této fázi 85–90 % vlasů na hlavě.
  • Charakteristika: V této fázi dochází k aktivnímu růstu vlasů. Vlasové buňky se rychle dělí a vlas roste z vlasového folikulu tempem zhruba 1 cm za měsíc. Délka anagenní fáze určuje maximální délku vlasu. U některých lidí může tato fáze trvat delší dobu, což vysvětluje, proč někteří lidé mohou nechat své vlasy dorůst velmi dlouhé, zatímco u jiných je růst vlasů omezen na kratší délku.

2. Katagenní fáze (přechodná fáze)

  • Trvání: Přibližně 2–3 týdny.
  • Charakteristika: Tato fáze je krátká a přechodná. Vlasový folikul se začne zmenšovat a růst vlasu se zpomaluje, nakonec se růst zastaví. Vlasový kořínek se oddělí od krevního zásobení a vytvoří se tzv. vlasová cibulka (keratinová hmota). V této fázi je přibližně 1 % vlasů na hlavě.

3. Telogenní fáze (klidová fáze)

  • Trvání: Přibližně 2–4 měsíce.
  • Charakteristika: V této fázi vlas odpočívá a již neroste. Folikul zůstává ve stavu klidu, dokud nezačne nový růstový cyklus a vlas není vytlačen novým vlasem, který začíná růst v anagenní fázi. V této fázi je přibližně 10–15 % vlasů na hlavě. Vlasy, které jsou v této fázi, vypadnou během mytí, česání nebo běžných denních aktivit.

4. Exogenní fáze (fáze vypadávání vlasů)

  • Charakteristika: Tato fáze je součástí telogenní fáze, kdy dochází k uvolnění a vypadnutí vlasu z folikulu. Vlas je vytlačen novým vlasem z anagenní fáze. Denně je normální ztratit 50–100 vlasů v rámci této fáze.
...

Minerály a vitamíny důležité pro vlasy

Svojí roli ve vypadávání vlasů může hrát i nedostatek minerálních či stopových prvků nebo i jiných látek. Z minerálních prvků lze doporučit zejména železo, zinek, selen a fosfor.

Při zvýšeném vypadávání vlasů se podpůrně používá aminokyselina methionin. Při vzniku methioninu hraje důležitou roli vitamín B12 (cyanocobalamin). U methioninu je důležitý obsah síry (stejně jako u další aminokyseliny cysteinu). Z aminokyselin se skládá bílkovina keratin, která je základem vlasů (a také nehtů). Methionin rovněž zlepšuje vstřebávání zinku, což je jeho další plus.

Pružnost vlasů zlepšuje i křemík.  Zmírňovat vypadávání vlasů může užívání vitamínů ze skupiny B, vitamínu B6 (pyridoxinu) a vitamínu B2 (riboflavinu). Proti padání vlasů se doporučuje i kyselina pantothenová. Ta napomáhá rovněž obnově kůže a proti šedivění vlasů. Aby se zamezilo dalšímu vypadávání, lze také užívat některé doplňky stravy pro posílení vlasů kombinující více důležitých složek.

Železo a anémie z nedostatku železa

Železo je klíčové pro tvorbu hemoglobinu, který přenáší kyslík k buňkám v těle, včetně vlasových folikulů. Nedostatek železa způsobuje snížení hladiny kyslíku, který je potřebný pro růst buněk vlasových folikulů, což může vést k jejich oslabení a následnému vypadávání vlasů. Vlasové folikuly jsou velmi citlivé na jakýkoli nedostatek živin a kyslíku, což vede k jejich přechodu z anagenní fáze do telogenní fáze. Výsledkem je difuzní řídnutí vlasů.

Vitamín D a cyklus vlasů

Vitamín D hraje roli ve funkci imunitního systému a regulaci růstu vlasových folikulů. Mechanismus působení vitamínu D na vlasy spočívá v tom, že jeho receptory (VDR) jsou přítomny v buněčných jádrech vlasových folikulů a regulují cyklus růstu vlasů. Deficit vitamínu D může vést k dysfunkci vlasového cyklu, což má za následek předčasné ukončení anagenní fáze a přechod vlasů do telogenní fáze (klidová fáze).

Zinek

Zinek je esenciální stopový prvek, který podporuje růst buněk a opravu tkání, včetně vlasových folikulů. Nedostatek zinku může vést k oslabení vlasových folikulů a křehkosti vlasů. Mechanismus spočívá v tom, že zinek ovlivňuje produkci keratinu, což je základní strukturální bílkovina vlasů. Zinek také hraje roli v regulaci hormonální aktivity a imunitního systému, což může ovlivnit zdraví vlasové pokožky a folikulů.

Biotin

Vitamín B9 je často zmiňován v souvislosti se zdravím vlasů. I když skutečný nedostatek biotinu je vzácný, může jeho nedostatek způsobit lámavost vlasů a vypadávání. Mechanismus je spojen s jeho rolí v metabolismu mastných kyselin a syntéze keratinu, který tvoří strukturu vlasů. Nedostatek biotinu může narušit růst vlasů, ačkoli vědecké důkazy o účinnosti biotinových doplňků při léčbě vypadávání vlasů jsou omezené.