Přírodní přípravky proti vypadávání vlasů u žen

cm vlasy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vypadávání vlasů je problém, který je velmi citlivý zejména pro ženy, na které se v tomto článku zaměřím.

Příčina padání vlasů

U vypadávání vlasů je vždy důležité znát příčinu – těch může být více:

  • stres
  • hormonální nerovnováha
  • účinek některých léků
  • poruchy štítné žlázy
  • období těhotenství, kojení…

Odstraněním příčiny můžeme zaznamenat i snížení vypadávání vlasů, ale často zůstává příčina bohužel nejasná. Velmi časté je například, vzhledem k hormonálním výkyvům, vypadávání vlasů po porodu.

Pokud je podezření ohledně předepsaných léků (cytostatika, imunosupresiva, antikoagulancia, nadbytek vitamínu A, antiepileptika, cholestatika apod.), je třeba se domluvit s ošetřujícím lékařem, jak tuto situaci řešit. Nejednoznačně působí i užívání hormonální antikoncepce – někdy může vypadávání vlasů zhoršit, jindy zlepšit. K příčinám může, zejména u mladých dívek, patři i mentální anorexie.

Důležité je ovšem vědět, zda příčinou není onemocnění autoimunitního původu (například některá onemocnění štítné žlázy), pak je třeba užívání doplňků stravy probrat nejprve s ošetřujícím lékařem, neboť v tom případě se nesmí užívat přípravky podporující imunitu a takových je bohužel naprostá většina.

Přípravky proti padání vlasů

Svojí roli ve vypadávání vlasů může hrát i nedostatek minerálních či stopových prvků nebo i jiných látek. Z minerálních prvků lze doporučit zejména železo, zinek, selen a fosfor.

Při zvýšeném vypadávání vlasů se podpůrně používá aminokyselina methionin. Při vzniku methioninu hraje důležitou roli vitamín B12 (cyanocobalamin). U methioninu je důležitý obsah síry (stejně jako u další aminokyseliny cysteinu). Z aminokyselin se skládá bílkovina keratin, která je základem vlasů (a také nehtů). Methionin rovněž zlepšuje vstřebávání zinku, což je jeho další plus.

Pružnost vlasů zlepšuje i křemík.  Zmírňovat vypadávání vlasů může užívání vitamínů ze skupiny B, vitamínu B6 (pyridoxinu) a vitamínu B2 (riboflavinu). Proti padání vlasů se doporučuje i kyselina pantothenová. Ta napomáhá rovněž obnově kůže a proti šedivění vlasů. Aby se zamezilo dalšímu vypadávání, lze také užívat některé doplňky stravy pro posílení vlasů kombinující více důležitých složek.

Kosmetické přípravky proti padání vlasů

Tyto kosmetické přírodní přípravky obsahují řadu látek, které pomáhají proti vypadávání vlasů, zlepšují jejich kvalitu (nelámou se) a podporují jejich růst. Z těchto látek je například možné zmínit obilné klíčky (obsahují sójový lecitin a proteiny, které vyživují a regenerují vlasy, vlasovou pokožku a zvětšují objem vlasů), olivový olej (dodává vlasům větší pružnost a lesk) nebo aminokyselinu arginin, která posiluje mikrocirkulaci v pokožce hlavy.

Důležitý je i dostatečný příjem bílkovin ve stravě. Při jejich nedostatku se zpomaluje růst vlasů a zhoršuje jejich kvalita. Na závěr je třeba zmínit, že za vypadáváním vlasů může stát i používání špatné vlasové kosmetiky. V takovém případě je třeba se o vhodnosti těchto jednotlivých kosmetických přípravků poradit s odborníkem – nejlépe dermatologem, nebo nahradit chemické přípravky přírodní kosmetikou a přírodními barvami na vlasy, případně se obrátit na poradce z naší lékařské poradny.