Přírodní plody na podzim

cm aronie

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Sběr přírodních plodů obvykle spojujeme s létem. Ale i na podzim se najde řada přírodních plodů, které nám obohatí jídelníček a hlavně posílí naše zdraví v nepříznivém a sychravém podzimním počasí. O jaké plody se jedná?

Šípek

Jako první většinu lidí napadnou šípky. Šípek je vlastně nepravý plod růže šípkové (Rosa canina). Nepravé plody proto, že se vlastně nejedná o plod v pravém slova smyslu, ale o složené souplodí nažek, na jehož vzniku se podílejí i další části květu. Šípky představují zdroj celé řady přírodních látek. Obsahují velké množství vitamínu C. Z dalších obsažených vitamínů je možno jmenovat vitamíny K (fytochinon), PP (niacin), B1 (thiamin) a B2 (riboflavin). Také obsahují rutin, draslík, hořčík, vápník, organické kyseliny, třísloviny, hojivé slizové látky a stopové prvky. Šípky se dají zpracovat na mnoho způsobů – suší se na čaje, vyrábí se z nich víno, šípková marmeláda nebo sirup. Kombinace vápníku, rutinu a vitaminu C je dobrým pomocníkem v prevenci paradentózy a dalších nemocí dásní.

Arónie

Méně známé jsou plody arónie neboli temnoplodce. U nás se pěstuje několik druhů. Nejrozšířenější je temnoplodec černý (Aronia melanocarpa). Plody arónie jsou černé malvičky velikosti hrachu, které jsou uspořádané v hustých chocholcích. Z obsažených látek je třeba zmínit C, P (rutin), PP (niacin), B2, B9 (kyselina listová), beta karoten a další látky. Rutin se používá v lékařství proti žaludečním vředům, vysokému tlaku a dalším nemocem. Tento druh dozrává v první polovině září. Přírodní šťáva a plody aronie se doporučují jako přírodní doplněk k léčbě aterosklerózy, při vysokém krevním tlaku a některých žaludečních problémech. Stejně jako u plodů šípkové růže, se z plodů aronie dají připravit kompoty, zavařenina, džem, vína nebo šťávy.

Trnka

Tradičně byly v Čechách známé i plody trnky, dnes již upadly trochu v zapomenutí. Trnka obecná (Prunus spinosa), v Čechách nazývaná také slivoň trnka. Jejími plody jsou kulaté peckovice, mají typickou modročervenou barvu. Z přírodních látek obsahují třísloviny, cukry, pektiny, vitamín C, organické kyseliny, barviva a kyanový glykosid amygdalin. V přírodním léčitelství se z trnek připravoval lihový extrakt (tinktura) nebo se též z nich připravovalo kloktadlo. Svíravý účinek obsažených tříslovin pomáhal u průjmu nebo také u některých onemocnění dásní. Z plodů trnky se připravuje chuťově zajímavé ovocné víno (někteří ho chutí přirovnávají k portskému), domácí pálenka, ale také se používají k dochucování likérů (ginu) či k výrobě džemů.

Jeřabina

Jako poslední ze čtveřice plodů lze zmínit jeřabiny. Jedná se o plody jeřábu sladkoplodého (ptačího). Jedná se o drobnější malvičky červené barvy. Z obsažených látek lze zmínit vitamin C, karoteny, cukry, organické kyseliny, pektinové látky, vápník, železo, jód, hořčiny a rutin. V přírodním léčitelství se jeřabiny používají jako doplněk léčby onemocnění štítné žlázy, menstruačních a klimakterických potížích, při revmatismu či některých virových onemocněních. Vyznačují se i mírně projímavým a močopudným působením. Připravují se z nich kompoty (výborné jsou třeba v kombinaci s jablky nebo hruškami), je také možné z nich vyrobit džem nebo pálenku.