Přírodní parfém je něco víc než jen obláček úchvatné vůně, může také pomáhat

cm vune

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

O tom, že vůně aktivně a intenzivně ovlivňují náš každodenní život nemusíme asi ani mluvit. Když nám to někde příjemně voní, cítíme se fajn. Vůně na nás působí různým způsobem. Mohou nás motivovat, stimulovat, harmonizovat, uklidňovat, podporovat kreativitu, nabudit k výkonu nebo i podpořit v hojnosti, štědrosti, případně navodit příjemnou a pohodovou atmosféru. Některé tipy vůní dokonce stimulují naši aktivitu, díky vůni začneme být hladoví nebo dostaneme chuť na sklenici dobrého čaje. Některá vůně nám umožní v pohodě a s relaxací přečíst knihu, něco se naučit, nebo jen tak zkrátka dostaneme nápad a vyřešíme situaci, se kterou jsme se trápili už velmi dlouho.

Vůně mají mimo jiné léčebný a harmonizační účinek. A právě o tom je aroma-terapie, dnes už vědní disciplína, která dokáže vyřešit mnoho našich neduhů, aniž bychom museli sahat po zázračných pilulkách.

Dnes již na trhu naleznete nepřeberné množství esenciálních olejů, které v rámci aroma-terapie slibují různé účinky na náš organismus. Někdy tiší bolest, jindy zklidní podrážděné nervy, dovolí nám v klidu usnout, nebo z relaxovat, případně nás stimulují k podání výkonu. Víme, že to skutečně funguje, jen je třeba sáhnout vždy po té správné kombinaci. A to je obrovské umění. Někdy stačí kapka navíc a už se účinek dobře namíchané kombinace zcela změní. Mnozí z nás si proto nechávají od odborníků namíchat ty správné kombinace ušité na míru. A tak si je vkapáváme do aroma-lampy, aby nás provázely během dne.

Co byste řekli na to, kdyby existoval přírodní parfém, který kromě toho, že neodolatelně a úžasně voní, je vyroben i na principech aroma-terapie. Ano, i to se dnes už dá. Vyrobit takový skvost chce už skutečné mistrovství. Aroma-terapie má své principy. Aby se jednotlivé vůně a jejich účinky nevylučovaly, ale naopak doplňovaly, je třeba s nimi pracovat s citem a samozřejmě s obrovským množstvím znalostí a zkušeností. Konkrétně vůně, o kterých si budeme dnes vyprávět, jsou skutečně unikátní. Každá z nich obsahuje až 21 skutečně kvalitních přírodních esenciálních olejů. Květinové vůně jsou doplněny citrusovými, dřevitými a zemitými tak, aby vytvořily neopakovatelnou symbiózu toho pravého pro každého z nás.

Věděli jste, že až 90% všech parfémů používaných v Evropě je chemického původu?

A v čem je rozdíl mezi klasickým „chemickým“ a přírodním parfémem?

Rozdíl je samozřejmě hlavně v jeho složení. I když si mylně myslíme, že klasický parfém obsahuje rostlinné oleje, většinou tomu tak není. V klasickém parfému je obrovské množství chemických látek a sloučenin, které jsou imitací nebo intenzivnější verzí rostlinných olejů. Nemluvě o živočišných složkách jako jsou pižmo, cibet, kastoreum či ambra.

Podle výzkumu společnosti Bionsen běžný klasický parfém obsahuje přibližně 250 chemických látek. Nejagresivnější z nich je benzaldehyd, který může způsobovat podráždění úst, hrdla a očí, nevolnost, bolesti hlavy, závratě a může mít souvislost s poškozením ledvin. Dalšími neméně dráždivými látkami obsaženými v klasických parfémech jsou ethylalkohol, ftaláty, syntetické pižmo, benzyl acetate a podobné. A to vše si s oblibou aplikujeme na pulzní místa a celý den to s nadšením vdechujeme.

Oproti tomu přírodní nebo veganské parfémy obsahují skutečné esenciální rostlinné oleje. Vůně je úplně jiná, jemnější a přirozenější. Nejsme však na ni zvyklí, neboť chemické náhražky jsou intenzivnější a pronikavější. Jen si například představte, jak voní levandulové pole a jak cítíme levanduli v klasických běžných parfémech nebo vůních.

Ukázkou rozdílů mezi klasickým a přírodním parfémem je například vzácný růžový olej. Ten skutečný přírodní je jednou z nejdražších a nejvzácnějších ingrediencí. Na výrobu 1 kg tohoto vzácného a unikátního voňavého skvostu je zapotřebí více než 4 tuny okvětních lupenů růží. A to nemluvím o náročnosti procesu jeho zpracování. V přírodních a veganských parfémech se s oblibou využívá, jeho dávkování je však velmi precizní. V klasických vůních zase najdeme jeho chemické alternativy. A takto bychom mohli pokračovat.

Využívání těchto skutečně pravých přírodních surovin je navíc i etické. Mnozí výrobci přírodních vůní si sami dohlížejí na kvalitu vstupních surovin a často tak dávají práci lidem v ekonomicky slabých regionech. Dodržování zásad fair trade je v mnoha případech nezbytnou a přirozenou součástí principů výroby přírodních vůní.

Další zajímavou složkou parfémů je alkohol. Klasické syntetické parfémy a „voňavky“ v mnoha případech na pokožce reagují až alergicky, vyvolají svědění, podráždění, nebo fleky. Toto způsobuje alkohol, jehož úkolem je vůni „konzervovat“ a chemický koktejl, který tomu kouzelnému flakónku dodává vůni. Přírodní vůně jsou velmi jemné a šetrné vůči pokožce a voní skutečně božsky. Na stabilizaci některých kvalitních přírodních vůní se používá alkohol rostlinného původu získávaný z hroznových listů a pšeničného zrna. Je proto mnohem méně agresivní vůči pokožce, nedráždí ji a na oblečení nezanechává skvrny.

A co byste řekli na to, kdyby váš oblíbený parfém byl doplněn o polodrahokam, který ho navíc energetizuje?

Tyto neživé součásti přírody nejsou až tak neživé. Mnozí lidé věří a mohou také dokázat, že kameny mají na naše tělo a duši léčivé a harmonizační účinky. V kamenech je ukryto něco víc, než se na první pohled zdá. Je to neskutečná energie a síla přírody. Mezi lidmi jsou velmi oblíbené rubín, ametyst a smaragd.

  • Rubín je drahokamem obrovské síly. Jeho červená barva je nezaměnitelná a, mimo jiné, je vynikající stimulant, zvyšuje vitalitu a dodává nám životodárnou energii. Otevírá nás pro lásku a oddanost.
  • Smaragd nám zase pomáhá najít radost, lásku a úspěch v tom, co děláme. Slouží nám na otevření naší mysli vůči kráse přírody.
  • Ametyst pomáhá v transformačním procesu a usnadňuje nám poslouchat naše vlastní já. Je kamenem duchovnosti a kreativity.

A právě tyto úžasné dary přírody jsou použity i v přírodních parfémech. Dlouhodobě předávají svou energii vzácné směsi esenciálních olejů, kterou pak s nadšením a požitkem každý den používáme ve formě přírodního parfému.