Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Akné je velkým problémem zejména pro dospívající teenagery. Samo o sobě sice zdraví fatálně neohrožuje, ale je především pro mladé velkým psychickým handicapem. Velké množství článků, knížek, videoblogů se věnuje otázce, jakou kosmetiku používat. Ale v menší míře jsou už dostupné informace, jaké doplňky stravy u akné užívat a proč. Rád bych některé v tomto článku zmínil, zejména ty, které jsou uváděné v celostní medicíně.
Akné
Akné, latinsky acné vulgaris, česky správně trudovitost, je chronické onemocnění kůže, které se nejčastěji objevuje v pubertě. Toto onemocnění postihne téměř každého z nás. Může přetrvávat ještě dlouho po skončení puberty. Hlavním projevem akné je vznik vřídků, odborně nazývaných furunkly. Jejich vznik je důsledkem zánětu a uzavření mazových žláz. To má za následek poškození těchto žláz a vznik hlubokých zánětů, po nichž zůstávají jizvy. Akné může zhoršit přítomnost roztočů, kvasinek a bakterií. Příčinou akné je zvýšení hladiny mužských pohlavních hormonů v období puberty, jak u mužů, tak i u žen.
Jaké doplňky stravy je dobré užívat
Vitamíny skupiny B
Z vitamínů jsou to zejména vitamíny ze skupiny B. Jejich nedostatek se projevuje zvýšenou činností mazových žlázek, což není rozhodně u akné dobré. Proto je třeba doplnit tyto vitamíny, ať už ve standardní formě či obsažené v pivovarských kvasnicích.
Vitamín E a A
Z dalších vitamínů je možné ještě doporučit vitamín E nebo A. Nízká hladina vitamínu může přispět k zhoršení akné. Vitamín E (mimo jiné) přispívá k regeneraci kůže. V případě nedostatku vitamínu A dochází ke zhoršení elasticity pleti. Místo vitamínu je možné i užívat beta karoten, z kterého teprve v organismu vzniká vitamín A.
Zinek
Z minerálních prvků je to rozhodně zinek, který je vůbec velmi užitečný pro zdravou kůži. Přispívá k normální syntéze DNA (genetického materiálu), k tvorbě nových tkání a zajišťuje správný růst a vývoj. Tím je dán i jeho význam pro kůži. V případě akné může jeho užívání přispívat ke zklidnění projevů nemoci. Vhodné je užívat zinek v chelátové formě, protože chelátové formy minerálů jsou nejlépe využitelné naším tělem a výrazně účinnější než organické a anorganické formy minerálů.
Pupalka dvouletá
Dobrým doplňkem léčby akné je olej z pupalky dvouleté (Oenothera biennis). Tento olej je bohatý na nenasycené mastné kyseliny. Tyto látky se účastní celé řady klíčových procesů v těle. Přitom si je tělo není schopno vyrobit, a musejí být proto dodávány z vnějších zdrojů. Podle složení je rozdělujeme na dvě skupiny: omega-3 (kyselina alfa-linolenová, ALA) a omega-6 (kyselina gama-linolenová, GLA), označované jako nenasycené mastné kyseliny podle charakteru chemických vazeb. Právě kyselina gama-linolenová je důležitá v případě akné, protože působí protizánětlivě a pomáhá udržovat hormonální rovnováhu v těle-obojí je v případě akné důležité.
Akné z hlediska celostní medicíny
Z hlediska celostní medicíny patří akné mezi projevy intoxikace organismu nežádoucími látkami. Kůže je místo, kde se tyto toxické látky vylučují. Pokud vše je v pořádku, orgány zodpovědné za odbourávání a vylučování produktů látkové výměny a toxinů (játra, ledviny, lymfatický systém a další) stačí tyto látky vyloučit. Pokud to ovšem z důvodů nemoci, špatné potravy, nezdravého životního stylu apod. nezvládnou, dochází k tomu, že organismus vylučuje toxiny přes kůži a to přispívá ke vzniku a zhoršení projevů akné.
Z přírodních látek doporučených v přírodní medicíně pro detoxikaci čili očištění organismu od cizorodých látek lze uvést yuccu, vilcacoru nebo chlorellu.
Yucca schidigera
Yucca schidigera obsahuje více prospěšných látek, ale pro detoxikaci jsou důležité terpenové saponiny. Tyto látky se vstřebají do krevního oběhu a tím se dostávají do našeho organismu. Pomáhají při očistě těla od škodlivin a toxinů. Je to dáno tím, že terpenové saponiny obsahují sapogenin, který pomáhá očistit žaludeční trakt od nánosů a usazenin, to i včetně škodlivé bakteriální flóry. |
Chlorella
Chlorella je jednobuněčná sladkovodní řasa (latinsky chlorella pyreidonosa). Je významná už tím, že obsahuje řadu důležitých látek – vitamíny, minerály, stopové prvky i bílkoviny. Pro účely detoxikace je ale klíčové to, že na sebe dokáže navázat těžké kovy (například rtuť či kadmium). Mechanismus účinku spočívá v tom, že stěny chlorelly tyto těžké kovy na sebe navážou a těžké kovy odcházejí společně s chlorellou z našeho těla ve stolici. |
Vilcacora
A konečně vilcacora, latinsky Uncaria tormentosa, obsahuje látky, které stimulují imunitní systém a pomáhají tak v boji proti infekci (vilcacora samozřejmě, stejně jako obě předchozí látky, působí příznivě na naše zdraví i v jiných ohledech). |